Rent a plane

  • Thread starter 121.5
  • Ημερομηνία δημιουργίας

121.5

Economy-Class-Member
Εγγραφή
14/10/2008
Μηνύματα
168
Likes
0
Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαδικασία, οι απαιτήσεις, το νομικό πλαίσιο και η εν γένει γραφειοκρατία που απαιτείται προκειμένου να στήσει κάποιος επιχείρηση Rent a Plane?
Rent a Plane σημαίνει ενοικίαση αεροπλάνου από πτυχιούχο χειριστή για να πάει τη βόλτα του, όχι δημόσια μεταφορά επιβάτου (δηλ λειτoυργία ΑΟC).
Για να διευκολύνω την επεξεργασία: Εχει καμμιά δουλειά η ΥΠΑ σε τέτοια επιχειρηματικότητα? Για να στήσω μια επιχείρηση Rent a Car θέλω άδεια απ το τμήμα Ανάπτυξης της οικείας Νομαρχίας. Για Rent a Plane είναι δυσκολώτερα τα πράγματα?
Απ οτι ξέρω η ΥΠΑ δεν έχει μέχρι τώρα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα (μάλλον δεν της ζητήθηκε) γιαυτό και δεν υπάρχει νομικό προηγούμενο.
 
Σίγουρα θα έχει και η ΥΠΑ αρμοδιότητες σε μία τέτοια επιχείρηση, αλλά νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το έχεις με τις ασφαλιστηκές εταιρίες.Ξέρω οτι για να νοικιάσεις δικινητήριο αεροσκάφος σε ιδιώτη χωρίς safety pilot οι τιμές είναι απαγορευτικές, και σε κάποιες χώρες δεν δέχονται να το ασφαλίσουν κάν το αεροπλάνο.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να βρείς πληροφορίες είναι να πας στην ΥΠΑ και να περάσεις και απο κάποια σχολή για πληροφορίες.έχουν καλή γνώση των νόμων οι περισσότερες.Καλή τύχη πάντως και εάν όντως κάνεις κάτι τέτοιο να είσαι σίγουρος οτι θα έχεις σίγουρα εμένα σαν πελάτη.
 
Εγω παντως που νοικιαζω οποτε θελω να πεταξω, απευθυνομαι στη σχολη που εβγαλα το πτυχιο μου και κανονικα με αποδειξη κλπ η διαδιακασια ειναι απλη και προσιτη (μιλαμε για υπερελαφρυ). Ο ιδιοκτητης της σχολης παντως δεν δυσκολευτηκε καθολου με την αδεια ενοικιασης. Η ασφαλιστικη ομως ειναι απαραιτητημ
 
Top