Από Στρατιωτική σε Πολιτική Αεροπορία

κωνσταντινος

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
13/07/2008
Μηνύματα
15
Likes
0
Είμαι μαθητής γ' Λυκείου και προετοιμάζομαι για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Κατ' επέκταση σκέφτομαι ποιες σχολές να επιλέξω και έχω ρίξει ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτή των Ικάρων Ιπτάμενοι διότι είχα από μικρός όνειρο να οδηγώ αεροπλάνο για να βγάζω τα προς το ζην. Παρ' όλα αυτά προτιμάω την πολιτική από την στρατιωτική αεροπορία και το έχω σκεφτεί έτσι ώστε κάποια στιγμή να περάσω από την δεύτερη στην πρώτη. Γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποιες ιδιωτικές σχολές οι οποίες παρέχουν διπλώματα πιλότων αλλά το βρίσκω δύσκολο να μαζέψω όλα τα απαραίτητα λεφτά για αυτό κοιτάω και τη σχολή στρατιωτικής αεροπορίας. Αυτό που θα ήθελα είναι αν είναι εύκολο να με ενημερώσετε για τις δυνατότητες που έχει ένας πιλότος στρατιωτικής αεροπορίας να μεταπηδήσει στην πολιτική.
Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Συγγνώμη αν δεν είστε οι κατάλληλοι για αυτή την ερώτηση απλώς δεν ήξερα σίγουρα σε ποιον να απευθυνθώ.
 
Δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου απαντήσει, αλλά σαν επαγγελματίας του χώρου, μπορώ να σε πληροφορήσω ότι υπάρχουν αρκετοί που έχουν κάνει αυτό που σκέφτεσαι. Δεν γνωρίζω όμως τις λεπτομέρειες. Σίγουρα στο φόρουμ υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούν να σου εξηγήσουν τις λεπτομέρειες καλύτερα. Λίγη υπομονή μέχρι να βρουν χρόνο να σου απαντήσουν.
 
Αν παντως εννοεις ως γενικη ιδεα να εκπαιδευτεις στην ΠΑ και να την εγκαταλειψεις αμεσα για μια εταιρεια,δεν μπορει να γινει.Εκτος απο το οτι η Πολεμικη απαιτει ελαχιστη παραμονη στις ταξεις της,οι εκπαιδευσεις της δεν εχουν καμια τυπικη ισχυ για την Πολιτικη.Οι αποστρατοι βασιζονται στην εμπειρια τους για τη σταδιοδρομια στην Πολιτικη Αεροπορια και κανουν ολες τις εκπαιδευσεις κανονικα εξ οσων γνωριζω.Απλα,τις διεκπεραιωνουν ευκολοτερα.
 
Το ότι θα έχεις περάσει από την ικαρων και κατόπιν θα είσαι σε κάποια μοίρα, δεν σημαίνει ότι θα σου δοθεί μελλοντικά, δωρεάν type rating για το 320 πχ. Θα είσαι ακριβώς στην ίδια θέση με έναν φρέσκο atplακια, από μια φαστ φουντ σχολή, δηλαδή θα πρέπει και οι δύο να δώσετε αρκετά μοβ χαρτάκια.
 
Χρειάζεται λίγο προσοχή. Αντί να πας σε φαστ φουντ σχολή να πας σε σλόου φουντ σχολή. Ποιες είναι αυτές οι σχολές, προσωπικώς δεν γνωρίζω...
 
Κι αν έχω καταλάβει σωστά θα πρέπει να έχει κάποιος πτυχίο atpl για πολιτική αεροπορία;
 
Μπορείς να έχεις και το cpl, με το οποίο σου δίνεται η δυνατότητα να αμείβεσαι για να πετάς.
 
Το να πας κάπου με σκοπό να καταλήξεις κάπου άλλου ειναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κανεις. Δηλαδή θα χάσεις 30 χρόνια από τη ζωή σου για να καταλήξεις στα 50 στην πολιτική αεροπορία?
 
Νεαρέ Κωνσταντίνε, μιας και εσύ έθεσες το θέμα, άκου την άποψή μου. Αν σου αρέσει η Πολεμική Αεροπορία με τα υπέρ και τα κατά της (αυτά πρέπει να τα μάθεις πριν αποφασίσεις να δηλώσεις την Ικάρων), θα πρέπει να στρωθείς στο διάβασμα και να κάνεις την καριέρα σου εκεί. Αν έχεις σκοπό να μπεις στην Ικάρων για να πάρεις την εμπειρία και μετά να την κάνεις για την Πολιτική Αεροπορία, επέτρεψέ μου να μην συμφωνήσω για τους εξής λόγους: Θα φας την θέση κάποιου άλλου που το αγαπάει και δεν έχει το ίδιο σκεπτικό με σένα, θα σπουδάσεις με χρήματα του Ελληνικού λαού ενώ αυτός που θα του πάρεις την θέση, μιας και το αγαπάει, θα ξοδέψει 150.000€ (αν τα έχει) για να πάρει το πτυχίο του και θα ψάχνει στο εξωτερικό για εργασία, ενώ εσύ θα τα έχεις τζάμπα, θα παίρνεις τον μισθό σου και τους βαθμούς σου βρέξει - χιονίσει. Κάτι άλλο επίσης, άλλο Πολιτική και άλλο Πολεμική Αεροπορία. Τίμια πράγματα και όχι πουστ@@ες όπως κάποιοι άλλοι.
 
Σε λίγα χρόνια οι προερχόμενοι πιλότοι από Στρατιωτικές Σχολές Αεροπορίας, εν προκειμένω και από Ικάρων για την Ελλάδα, είτε θα είναι ελάχιστοι είτε δεν θα υπάρχουν καν στην πολιτική αεροπορία όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά πουθενά στη Δύση.
Είναι πρώτον οικονομικά ασύμφοροι για τις εταιρίες στην ηλικία που προσλαμβάνονται και δεύτερον είναι διαφορετικής νοοτροπίας/φιλοσοφίας και δυσκολότερης προσαρμογής στα δεδομένα των συνθηκών της πολυπλοκότερης εκπαίδευσης στα α/φ από πλευράς επιδόσεων.
Μερικοί δε προερχόμενοι από μαχητικά είναι ιδιαίτερα ανεπίδεκτοι ομαλής εξέλιξης και χρήζουν προσεκτικής επιμέλειας στην εκπαίδευσή τους στα σύγχρονα πολιτικά α/φ
 
Top