Μπορω να γινω πιλοτος;

  • Thread starter vagk
  • Ημερομηνία δημιουργίας

vagk

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
28/08/2018
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας ειμαι 16 χρονων και ενδιαφερομαι για το επαγγελμα του πιλοτου. Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι τα διδακτρα ειναι παρα πολυ υψηλα. Αυτο που διαβασα ομως ειναι οτι η aegean χορηγει υποτροφιες και σου κρατανε απο το μισθο σου τα διδακτρα. Ξερει κανεις αν η υποτροφια αυτη θα συνεχισει να υπαρχει και στα επομενα χρονια; Επιπλεον θελω να σας ρωτησω και για το διπλωμα αγγλικων που χρειαζεται. Ειμαι κατοχος ecce toeic και ecpe. Αυτα τα πτυχια αρκουν ή θελω κατι αλλο. Τελος διαβασα οτι για να γινεις πιλοτος πρεπει να δωσεις εξετασεις σε μαθηματικα και φυσικη. Εινα αληθεια αυτο; ;)
 
- Για την aegean, δεν νομίζω πως ξέρει κάποιος!

- Για τα Αγγλικά χρειάζεσαι πτυχίο aviation english, το οποιο θα μπορεις να πάρεις κατόπιν εξετάσεων από την σχολή στην οποία θα γραφτείς (ή από κάποια άλλη στην οποία θα σε παραπέμψουν).

- Κάποιες σχολές πραγματοποιούν εξετάσεις μαθηματικών/φυσικής. Δεν χρειάζονται σούπερ γνώσεις, αλλά κάποια βασική κατανόηση είναι απαραίτητη.
 
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αν δεν σου ειναι κοποες θα ηθελα να σε ρωτησω για τα πτυχια του πιλοτου. Εχω ακουσει για μονοθεσθο πτηση δια οργανων κλπ. Μηπως μπορεις αν δεν σου ειναι κοπος να μου γραψεις τις αγγλικες ονομασιες τους. Επιπλεον οσο αναφορα το πτυχιο για τα αγγλικα αυτο ισχυει για ολες τις αεροπορικες;
 
Ψάξε σε αυτό το φόρουμ, υπαρχουν threads στα οποία θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Τους τίτλους των πτυχίων, θα τους βρεις ψάχνοντας στην ιστοσελίδα οποιασδήποτε σχολής.

Το συγκεκριμένο πτυχίο των αγγλικών θα σου ζητηθεί σε όποια σχολή και αν πας, καθώς επίσης και στις αεροπορικές εταιρείες αργότερα.
 
Top