Εγκαταλειψη των Boeing στο LGAT

Εδώ όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις σχετικά με την ελληνική και κυπριακή Αεροπορία
CHRISTOS55
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 173

Re: Εγκαταλειψη των Boeing στο LGAT

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 15 Ιούλ 2014, 19:16

Η ερώτηση αφορούσε σε ποιά τιμή συμφωνήθηκε να διατεθούν τα α/φη ως σκηνικό, ποιο το ποσό που τελικά δόθηκε, αν κόπηκε απόδειξη και αν καταχωρήθηκε το ποσό στα έσοδα.
Οι τρείς υπάλληλοι, υποθέτω ότι είναι οι υπάλληλοι του ΠΟΛΚΕΟΑ (υπέρ αρκετοί !!!!!) και όχι υπάλληλοι του Μουσείου.
Επί τι ευκαιρία, είναι αλήθεια ότι τα περιουσιακά στοιχεία του ΠΟΛΚΕΟΑ είναι 9 εκατ ?????? και γι αυτό σφάζονται κάποιοι και τρέχουν ακόμη και στα δικαστήρια 5 χρόνια μετά το κλείσιμο της ΟΑ?
0 x

Air Greece
Business-Class
Business-Class
x 35

Δημοσίευσηαπό Air Greece » 15 Ιούλ 2014, 19:54

Στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά
και στο Χρισσό κριάρια
και στού ΠΟΛΚΕΟΑ τήν ποδιά
σφάζονται παλικάρια...
Τώρα είναι που περάσαμε στο χώρο τής επιστημονικής φαντασίας. Ξέρετε τι έχω καταλάβει; Αν ήθελε θα το είχε προχωρήσει. Αλλά δεν σάς δίνει αυτό πού θέλετε.Διασκεδάζει με τήν απογοήτευσή σας όσο διασκεδάζετε και σείς με το να πετάτε λάσπη.Σε αυτή τήν περίπτωση ισχύει το "δεν είχατε ελπίδα,αλλά κάνατε και σείς τα λαθάκια σας." Μάλλον δεν τον έχετε καταλάβει.Συνεχίστε να δίνετε τέτοια δείγματα γραφής και θα δείτε μεγάλη πρόοδο. Ας τα αφήσουμε λοιπόν να σαπίζουν αργά και μαζοχιστικά. Είδατε πόσο καλό κάνει η συζήτηση;
0 x

spy1
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 10

Δημοσίευσηαπό spy1 » 15 Ιούλ 2014, 21:18

Air Greece τι εννοείς γιατί μέχρι στιγμής, απ' ότι γράφεις δεν καταλαβαίνω τα περί λάσπης κτλ. Έχεις εσύ κάποια πληροφόρηση για τους λόγους που τα κουφάρια λεηλατούνται καθημερινά, και όπως αναφέρεις υπάρχουν και τρεις υπάλληλοι που πληρώνονται. Μπορείς να μας εξηγήσεις τι ακριβώς δουλεία παρέχουν και που και πως έχουν προσληφθεί; Μπορεί κάποιος ενδιαφερόμενος να θέλει να αποστείλει βιογραφικό για να διοριστεί.
Περαιτέρω θα είχες την καλοσύνη να μας πεις κι εσύ με την ΠΟΛΚΕΟΑ τις ακριβώς σχέση έχεις;
0 x

Άβαταρ μέλους
george_a
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KCRW
x 137

Δημοσίευσηαπό george_a » 15 Ιούλ 2014, 22:44

Αγαπητέ 'κατάσκοπε' - χάνεις τον καιρό σου θέτοντας λογικά ερωτήματα στον κ. Γιώργο.
0 x

Air Greece
Business-Class
Business-Class
x 35

Δημοσίευσηαπό Air Greece » 15 Ιούλ 2014, 23:58

Μήπως θέλεις να σού δώσω και εξηγήσεις για τήν εθελοντική εργασία που έχω κάνει; Ας είναι. Που λές, όταν μού έδωσαν διστακτικά τήν άδεια να βάψω πάνω από τα γκράφιτι στο 747 το Μάιο τού 2010, πήγα και αντίκρυσα ένα σκουπιδότοπο. Αν δεν είχα κάνει όμως τόσο κόπο,ο χώρος μετά από τέσσερα χρόνια θα ήταν τρισχειρότερος.Και το ότι η βοήθειά τους ήταν ελάχιστη,δείχνει ότι και εκείνοι έχουν για μένα τήν ίδια γνώμη που έχετε και σείς και δεν τήν έχουν αλλάξει παρά το καλό που έχω κάνει. Αρα αυτά τα δύο είναι ισοδύναμα. Αλλά όχι και να απολογηθώ κι όλας σα να έχω κάνει κάτι κακό.Βλέπεις,ο Έλληνας περιμένει πάντα από τους άλλους.Και το βρίσκει βολικό και πανεύκολο να παραπονεθεί και να κατηγορήσει! Εγώ αρκεί να πω πώς ότι έκανα,το έκανα για τα αεροπλάνα και σα λογικός άνθρωπος το έχω πια μετανοιώσει. Ήταν λάθος μου.Ελπίζω άλλοι που διαβάζουν να βγάλουν ένα λογικό συμπέρασμα. Τι περιμένει εκείνους που κάνουν τούς ήρωες.Χλευασμός...
Είναι άξιοι τών επιλογών τους. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πώς αν δεν το είχα κάνει,θα ήμουν στο ίδιο στρατόπεδο με σάς και θα κατηγορούσα. Για ρίξτε λίγο νερό στο κρασί σας...
0 x

Άβαταρ μέλους
george_a
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KCRW
x 137

Δημοσίευσηαπό george_a » 16 Ιούλ 2014, 09:01

Αγαπητέ Γιώργο,
1. Ασφαλώς και γνωρίζουμε το ποιος είσαι (από την προηγούμενη 'θητεία' σου στο forum) - και δεν ήταν αυτό που σε ρώτησε ο spy1
2. Αντί να επεκτείνεσαι (ως συνήθως) σε άλλα μονοπάτια, αυτό που σου ζητήθηκε ήταν να τεκμηριώσεις τα περί 'λάσπης' κλπ., κάτι το οποίο όχι μόνο δεν έκανες, αλλά, έμμεσα συνεχίζεις.

και επί της ουσίας

3. Το forum αυτό είναι για να ασκεί κριτική και όχι να λιβανίζει. Για το δεύτερο έχουμε μπόλικες εκκλησίες ανά την επικράτεια (και το φατσοβιβλίο της 'μοναδικής διατλαντικής') , ας πάει εκεί όποιος θέλει.
Γι' αυτόν το λόγο ασκήσαμε (μεταξύ αυτών και εγώ) κριτική για το γεγονός ότι η ΠΟΛΚΕΟΑ έχοντας 'αποκτήσει' (άλλο πάλι αυτό το πώς, από ποιον, με ποια διαδικασία) τα τρία ΑΦ της ΟΑ, τα έχει επιφέρει σε κατάσταση ντροπιαστικής εγκατάλειψης, όταν ταυτόχρονα, και με διαδικασίες κάθε άλλο παρά διαφανείς, οικοιοποιείται οικονομικά ωφέλη.
Το γεγονός αυτό όχι μόνο το βρήκες 'αποδεκτό', το 'λιβάνισες' κιόλας, με το γνωστό διαχρονικό και μοναδικό στυλ που σε διακρίνει. Όταν κλήθηκες να δώσεις εξηγήσεις σε λογικές ερωτήσεις -προφανώς γιατί δεν μπορείς- το γύρισες αλλού.
Για να συνοψίσουμε: 'νερό στο κρασί μας' δεν θα βάλουμε. Θα κρίνουμε, και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε, με επιχειρήματα και θέσεις. Σε όποιους αρέσει.
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 850
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 16 Ιούλ 2014, 11:59

Air Greece έγραψε:
GP707 έγραψε:Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Το ΠΟΛΚΕΟΑ νοικιάζει το 747 έναντι αδράς αμοιβής σε οποιονδήποτε το ζητήσει.

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα σχόλια.

Δεν σχολίασα. Ενημέρωσα στην ερώτηση που τέθηκε.
0 x
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

Air Greece
Business-Class
Business-Class
x 35

Δημοσίευσηαπό Air Greece » 17 Ιούλ 2014, 00:02

Εγώ έκανα απλά το κέφι μου με τη διαφορά ότι αυτό πού έκανα,τό έκανα για όλους και μάλιστα τον τελευταίο καιρό έχω αραιώσει πολύ τις επισκέψεις.Αν νομίζεις ότι το φόρουμ είναι λαϊκό δικαστήριο δικαίωμά σου.Εχε όμως υπόψη ότι το ΠΟΛΚΕΟΑ έχει τίτλους κυριότητος για τα συγκεκριμένα αεροσκάφη αν σού λέει κάτι αυτό. Και μία λεπτομέρεια: έχω παρατηρήσει ότι ειρωνεύεσαι κάποιον άλλον γιά τήν ορθογραφία του, κι όμως η πρότασή σου "οικοιοποιείται οικονομικά ωφέλη" έχει δύο λάθη. Μπορείς να βρείς ποιά;
0 x

Άβαταρ μέλους
MerNion
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
x 146
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MerNion » 14 Οκτ 2014, 10:45

Αλλη μια "επιτυχια" του ΠΟΛΚΕΟΑ για την σωστη χρηση του 747 στο Ελληνικο...

http://youtu.be/JB-8XM3Ba1U

http://www.viva.gr/tickets/getattachmen ... /image.png

http://www.viva.gr/tickets/getattachmen ... /image.png
Ανοιχτη η overwing εξοδος, προφανως κανανε και μεσα βολτουλα...
0 x

Άβαταρ μέλους
Intercontinental
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): TAY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKA
x 18

Δημοσίευσηαπό Intercontinental » 21 Μάιος 2015, 21:34

Συζητήσεις για το μουσείο με Γερμανούς:

http://www.airliners.de/herr-tsatsaragos-onassis-gruendung-airline-spaeth-33/35731#disqus_thread

Υ.Γ. Αθάνατο Google Translate!
0 x

Air Greece
Business-Class
Business-Class
x 35

Δημοσίευσηαπό Air Greece » 11 Μαρ 2016, 22:57

Την περασμένη βδομάδα συνέβη το εξής: άγνωστοι "λάτρεις τής αεροπορίας" μπήκαν στα αεροπλάνα BAC1-11 και 727 και αφήρεσαν υλικό.Από το 727 λ.χ. λείπουν έδρες και καλύμματα από τα πιό καλοδιατηρημένα. Αυτά τα "τρόπαια" θα κοσμούν τώρα προφανώς κάποιο αεροπορικό σύλλογο. Μπήκαν σαν κλέφτες και έφυγαν σαν κύριοι...
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
x 850
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 12 Μαρ 2016, 11:39

Air Greece έγραψε:Αυτά τα "τρόπαια" θα κοσμούν τώρα προφανώς κάποιο αεροπορικό σύλλογο.
Ξέρεις κάτι παραπάνω ότι οι συγκεκριμένοι ήταν μέλη αεροπορικού Συλλόγου;
0 x
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
x 850
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 17 Μάιος 2016, 20:30

Εδώ και λίγες μέρες ολοκληρώνεται και η βαφή του 747 από το "γνωστό" μέλος του forum. Σαφώς και επικροτούμε αυτή την ενέργεια καθώς και όλες τις προηγούμενες που φέρνουν μπροστά στα μάτια μας και πάλι τα πλήρη χρώματα της ΟΑ. :thx: :thx: :thx:
Θα ήθελα να ρωτήσω πως λύθηκε το οικονομικό θέμα της ενοικίασης του γερανού, που γνωρίζω ότι υπήρχε μια σχετική απροθυμία από κάποιον φορέα;
1 x
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

aviatoria
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό aviatoria » 07 Ιουν 2016, 13:37

Είναι κρίμα να μην συντηρούνται σωστά!
0 x

Air Greece