Αποτελέσματα τραπεζικής αργίας

  • Thread starter sv1xv
  • Ημερομηνία δημιουργίας

sv1xv

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/09/2006
Μηνύματα
1.798
Likes
845
Website
sv1xv.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGEL
TWITTER
SV1XV
Μπορεί κάποιος να εκτιμήσει την δυνατότητα των ελληνικών αεροπορικών εταιρειών να εκτελούν το θερινό τους πρόγραμμα πτήσεων με δεδομένη την αδυναμία καταβολής πληρωμών στο εξωτερικό ;
 
Καταρχάς η τραπεζική αργία (υποτίθεται) ότι τελειώνει την Τρίτη. Ανεξάρτητα από αυτό, δεν επηρεάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό τα day-to-day operations. Για παράδειγμα η aegean μπορεί κάλλιστα να πληρώνει επιτόπια όπου πηγαίνει (το κάνουν πχ κάποιες Ρώσικες αεροπορικές στην ΕΕ) και τα καύσιμα το ίδιο. Και πάλι χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι η aegean θα έχει κάποιο αποθεματικό σε κάποια νομική της οντότητα στο εξωτερικό (ίσως έχει σχέση και αυτό; ), ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις.
Έτσι κι αλλιώς, έχει συγκροτηθεί Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών η οποία θα εξετάζει αιτήσεις μεταφοράς χρημάτων στο εξωτερικό (πχ για spare parts, C/D checks στο εξωτερικό κλπ). Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι άλλο, αλλά προσωπική εκτίμηση, ελάχιστα θα επηρεαστούν οι αεροπορικές από την τραπεζική αργία και τα capital controls. Τώρα σε θέμα τουρισμού και κρατήσεων... είναι άλλο θέμα. Επίσης, το πως θα κλείσουμε εμείς εισιτήρια...ακόμα πιο δύσκολο θέμα!
 
Έτσι ακριβώς, είναι βέβαιο ότι Αegean και Μουζενίδης έχουν λεφτά και έξω, για τους μικρότερους δεν είμαι και τόσο σίγουρος ωστόσο όποιος έχει φράγκα κσι εδώ, σε λογαριασμό, και χρησιμοποιεί Internet banking δεν θα έχει πρόβλημα για συναλλαγές εσωτερικού.

Για την επιτροπή έγκρισης δεν έχουμε ακόμη feedback, αν δουλεύει όντως, πώς δουλεύει κλπ. Στον τουρισμό υπάρχει θέμα, ακόμη είναι ανιμετωπίσιμο αν και θα έχουμε μείωση. Το μείζον θέμα είναι να μην κοπούν πτήσεις γιατί δεν επανέρχονται τουλάχιστον για φέτος αλλά και να κλειστούν τα συμβόλαια του 16...

ΥΓ
Ά, υπάρχει κι ένα θεματάκι με το τάισμα των τουριστών αλλά δε βαριέσαι, λεπτομέρειες... :wall:
 
Χμμ, φαίνεται ότι άρχισαν τα όργανα. Τα σχόλια παραπάνω στο παρόν topic παραήταν αισιόδοξα.
 
Η blue air Web το έκανε αυτό εδώ στην Θεσσαλονίκη πριν κάποια χρόνια, θυμάμαι που ο πιλότος πήγαινε κάπου δεν θυμάμαι που για να πληρώσει κάποια έξοδα
 
Ναι τους ξεχάσαμε αυτούς, αλλά μην ξεχνάμε ότι η SkyGreece είναι αρκετά μικρή εταιρεία, σχετικά ανοργάνωτη και είναι ιδιαιτερη περίπτωση από την άποψη ότι έχει και ανεφοδιασμό στη Βουδαπέστη, που για κάποιο λόγο δεν ήταν προετοιμασμένοι να πληρώσουν μετρητά. Λογικά στις απευθείας Ελλάδα-Καναδά (έχει απευθείας; δε θυμάμαι) δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, καθώς στον Καναδά μάλλον έχουν θυγατρική ή κάτι ανάλογο. (Ξέρω, πολλά μάλλον και ίσως είπα :mrgreen: )
 
Μπορεί να παρουσιάζονται περιστασιακά κάποια προβλήματα, αλλά μια αεροπορική εταιρία που εκτελεί δρομολόγια στο εξωτερικό, έχει και επιβάτες από το εξωτερικό που πληρώνουν στο εξωτερικό. Άρα εκ των πραγμάτων οφείλει να έχει τραπεζικούς λογαριασμούς και στο εξωτερικό. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, γενικά δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
 
Από την προηγούμενη εβδομάδα άρχισαν να παρατηρούνται προβλήματα και στην αγορά των αεροπορικών εισιτηρίων στη χώρα μας. Πολλές αεροπορικές, άρχισαν να αποσύρονται από το BSP Ελλάδας (ο συνεργαζόμενος με την ΙΑΤΑ και τις τράπεζες οργανισμός, που αναλαμβάνει τη διανομή των εισπράξεων από τις πωλήσεις των ταξιδιωτικών γραφείων). Έτσι, τα ελληνικά ταξιδιωτικά γραφεία, χάνουν το δικαίωμα έκδοσης εισιτηρίων για δεκάδες αεροπορικές εταιρίες, σε μία κρίσιμη περίοδο για τον ελληνικό τουρισμό.

Από χθες, η Qatar Airways και η Turkish Airlines προχώρησαν ένα βήμα παρακάτω και απέκλεισαν την πρόσβαση στο inventory στα ελληνικά ταξιδιωτικά γραφεία. Αυτός είναι και ο λόγος, που αν κάνετε μία αναζήτηση σε ελληνικά διαδικτυακά γραφεία, με τις παραπάνω αεροπορικές, δε θα βρείτε και πολλές πτήσεις με αυτές (εκτός από τα code shares).
 
Καλημέρα,

με αφορμή τα δεδομένα προβλήματα, έχω μια εξής απορία αναφορικά με τον τρόπο λειτουργίας των εκδόσεων εισιτηρίων.

ΠΧ έχω κλείσει εισητήρια για το Δεκέμβριο μέσω airtickets. Τα εισιτήρια κλείστηκαν 16 ιουνίου. Η κάρτα μου εχει χρεωθεί και πληρωθεί. Η πληρωμή απο την εταιρία γίνετε άμεσα ή υπάρχει το ενδεχόμενο από τις 16 που έκανα εγώ την αγορά μέχρι τις 29 να μην έχει γίνει η πληρωμή από το airtickets. Προς το παρών παντού φαίνεται confirmed.

Any ideas?
 
Καλημέρα,

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι περιορισμοί επεβλήθησαν από χθες. Αν βγει εισιτήριο, όλα είναι ΟΚ, ακόμα και εάν η αεροπορική επιβάλει περιορισμούς εκ των υστέρων.
 
Top