Μεταφορά μαθητών με αεροσκάφη στην Αθήνα λόγω απεργίας ΠΝΟ

Εδώ όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις σχετικά με την ελληνική και κυπριακή Αεροπορία
Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 78

Μεταφορά μαθητών με αεροσκάφη στην Αθήνα λόγω απεργίας ΠΝΟ

Δημοσίευσηαπό mrk » 06 Δεκ 2016, 14:08

Στα Χανιά και στο Ηράκλειο έχουν ξεμείνει μερικές εκατοντάδες μαθητές που λόγω της απεργίας της ΠΝΟ δεν μπορούν να επιστρέψουν από 5ήμερη. Αν δεν έχουν ξεμείνει από λεφτά και ρούχα, μια χαρά!

Επειδή όμως κάποια στιγμή πρέπει να επιστρέψουν και η απεργία τραβάει, οι Aegean, Astra & SkyExpress προσφέρουν τα αεροπλάνα τους για να έρθουν οι μαθητές από την Κρήτη στην Αθήνα.

Όπως λοιπόν μαθαίνουμε από...

http://www.naftemporiki.gr/story/118059 ... n-mathiton
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500119183

η Astra και SkyExpress έχουν και νέους τύπους αεροσκαφών - τα A 112 και ATR 400 αντίστοιχα (!?!?!?!).

Από που να είναι το τηλεγράφημα άραγε και είναι copy paste;
1 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 203

Re: Μεταφορά μαθητών με αεροσκάφη στην Αθήνα λόγω απεργίας ΠΝΟ

Δημοσίευσηαπό aris320 » 06 Δεκ 2016, 15:02

Μάλλον το θέμα πρέπει να ανήκει στα αεροπορικά μαργαριτάρια.
Είναι τρελοί οι άνθρωποι ATR400 :roll: ή A112 :roll: .
Αν δεν ξέρουν ή να ψάξουν πιο εκτενέστερα ή να μην γράψουν καθόλου τους τύπους αεροσκαφών.
0 x

thannonis
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό thannonis » 06 Δεκ 2016, 16:58

Πάντως αυτή η κίνηση τιμάει τις εταιρείες!!!! Μπράβο τους!!
0 x

spotterakis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 101

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 06 Δεκ 2016, 20:45

Oι εταιρείες θα το κανουν για την ψυχη της μάνας τους ή εχουν λαμβάνειν από το Υπουργείο Υποδομών-Μεταφορών;
0 x

thannonis
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό thannonis » 06 Δεκ 2016, 20:51

Το κόστος πτήσης θα το αναλάβουν εξ ολοκλήρου οι εταιρείες, χωρίς όμως να επιβαρυνθούν με τους φόρους των αεροδρομίων.
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 06 Δεκ 2016, 21:08

Ο καλύτερος τρόπος διαφήμισης για τις εταιρείες η συγκεκριμένη πρωτοβουλία. Ούτως ή άλλως τα αεροσκάφη ήταν διαθέσιμα μιας και δεν ήμαστε σε high season, οπότε γιατί όχι; Βεβαίως και χαίρομαι να βλέπω τέτοιες θετικές κινήσεις από εταιρείες, όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι εταιρείες κερδίζουν από τις συγκεκριμένες πράξεις πολλά. Τα ονόματα αυτών θα ακουστών παντού σήμερα (τηλεόραση, ράδιο, ίντερνετ κτλ.). Να μην μιλήσω για τους μαθητές, του γονείς αυτών και τους συγγενείς που θα διαδώσουν από μόνοι τους τις θετικές εντυπώσεις των μαθητών. :wink: Καλύτερη διαφήμιση δεν υπάρχει!

Well done, λοιπόν :great:
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 203

Δημοσίευσηαπό aris320 » 06 Δεκ 2016, 21:45

Πολύ σωστά τα λες κύριε Διαχειριστα.
Θα ήθελα και εγώ να σημειώσω κάτι,γιατί πριν την είδα από άλλη οπτική γωνία την είδηση,δηλαδή είδα τα λάθη που έκαναν ο αρθρογράφος.

Οφείλουμε να αναγνωρίσουμε την σημερινή πράξη ήθους και σεβασμού των αεροπορικών εταιρειών (A3,A2,GQ) αφενός προς τους μαθητές που ταλαιπωρήθηκαν και αφετέρου στους γονείς που τους έφυγε ένα μεγάλο άγχος.
Από τέτοιες πράξεις οι αεροπορικές αναγνωρίζονται και δίνουν μια άλλη εικόνα στο επιβατικό κοινό,μια εικόνα κοινωνικής προσφοράς,κοινωνικής αλληλεγγύης.
Από την σημερινή πράξη της AEGEAN,Astra,SKY express οι εταιρείες κέρδισαν περισσότερη αγάπη απο από τον κόσμο.

Σε τόσο χαλεπούς καιρούς που η οικονομική ύφεση ολοένα και βαθαίνει,δεν είναι καιρός για να πληρώνεις extra ξενοδοχεία επειδή τους φύσηξε να κάνουν απεργία,σημερα οι αεροπορικές έπραξαν το αυτονόητο (μαζι με το Υπουργείο ναυτιλίας αν δεν κάνω λάθος και με άλλους φορείς στην Κρήτη) να μεταφερθούν δωρεάν οι μαθητές.

Να συνεχίσουν έτσι και πόσο μάλλον η Aegean που έχει και στο εξωτερικό δρομολόγιο να γίνει η αεροπορική της καρδιάς μας,τουλάχιστον εμένα είναι η αεροπορική της καρδιάς και με το σημερινό έγινε ακομα πιο πολύ.

Αξιοιιι!!!!!!
0 x

sunnysky
Economy-Class
Economy-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 49

Δημοσίευσηαπό sunnysky » 06 Δεκ 2016, 22:49

Ωραία όλα αυτά, αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει υποχρεωτική η ασφάλιση των μαθητών που συμμετέχουν σε εκδρομές, ώστε να μην εξαρτώνται κάθε φορά από την καλή θέληση της οποιαδήποτε εταιρείας.
1 x

IATA/TASOS
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AZA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 24
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό IATA/TASOS » 07 Δεκ 2016, 00:04

Είναι όντως μια κίνηση ανθρωπιάς αλλα ξερετε ότι ο ανθρωπος εύκολα ξεχνα.
Σήμερα θα πουν όλοι ένα μπραβο σε αυτές τις εταιρείες, όπως και εμείς του χώρου και του φόρουμ.
Αυριο μεθαύριο όμως τι θα πούμε, ακόμα και εμείς με μια στραβή?
Για παράδειγμα, οι μαθητες έρχονται με την Α3 (ξανα γράφω παράδειγμα), σήμερα δωρεάν με το ανθρωπινο πρόσωπο της εταιρειας.
Αν αυτή η εταιρεία αυριο/μεθαύριο (πολύ κοντινό μέλλον) φερθεί <<ασχημα>> στον μαθητη (ως πελάτης πλεον ο μαθητής) και όταν λεω ασχημα π.χ δεν τον αφήσει να ταξιδέψει για χι ψι λόγους, χρεώσει υπέρβαρο ή δεν ξέρω εγω τι? Θα πέσει κράξιμο και παλι.

Αυτό που θέλω να πω είναι, ΟΚ καλη η διαφήμιση, αλλα αυριο κιόλας έχει ξεχαστεί! Ζητώ συγνώμμη για την καχυποψία μου (?)
0 x
Γουστάρω το ξεκατινιασμα σ'αυτό το φορουμ.

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 07 Δεκ 2016, 12:05

Δεν έχεις άδικο, Τάσο. Ο κόσμος ξεχνάει πολύ γρήγορα τα καλά και θετικά διότι τα θεωρεί δεδομένα. Αντίθετα, μόλις πάει κάτι στραβά το φωνάζει βροντερά προς όλες τις κατευθύνσεις.
Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι έστω υποσυνείδητα αυτές οι θετικές κινήσεις μένουν. Ο πελάτης δεν παίρνει μια απόφαση για αγορά (π.χ. εισιτηρίου) μόνο με βάση τα hard facts (π.χ. κόστος) αλλά και με τα soft facts. Αυτά τα soft facts τα δημιουργούν οι εταιρείες ακριβώς με τέτοιες κινήσεις που το αποτέλεσμά τους δεν μπορείς να το μετρήσεις. Σε αυτό τον τομέα η Aegean για παράδειγμα λειτουργεί πολύ καλά και ορθά και χρησιμοποιεί όσα κανάλια έχει στην διάθεσή της (δελτία τύπου, facebook, twitter κτλ.) ώστε να φτάσει «η είδηση» όσο πιο μακριά γίνεται και να μπει στο υποσυνείδητο των μελλοντικών πελατών της.
1 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
jsh4all
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): LPE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGST
x 19

Δημοσίευσηαπό jsh4all » 07 Δεκ 2016, 14:29

....''Ακουγεται'' , οτι , για την ....''καλη πραξη'' , θα εχουν απαλλαγη φορων , απο ΟΛΑ τα αεροδρομια , για καποιο ( συγκεκριμενο ) μεγαλο χρονικο διαστημα . !!! Εαν γνωριζει καποιος κατι ποιο επισημο ας το αναφερει . Οπως και να εχει , ενα μεγαλο μπραβο , το αξιζουν ολες οι εταιριες . !!! Τελικα εμεις οι Ελληνες , σαν λαος ....ΜΟΝΟ στα δυσκολα , μας ..... ''βγαινει'' . !!!!
0 x

Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 78

Δημοσίευσηαπό mrk » 07 Δεκ 2016, 15:06

Νομίζω ότι αυτό ισχύει (και σωστά) για τις συγκεκριμένες πτήσεις. Όχι γενικώς..
0 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

KGP
First-Class
First-Class
x 18

Δημοσίευσηαπό KGP » 07 Δεκ 2016, 19:48

παιδες μην ειστε....το λιγοτερο "αφελής"

θα παρουν οτι ειναι να παρουν τωρα αμεσα οι εταιριες απο το κρατος (ΑΝ παρουν) και τα εξοδα θα περαστουν στον "ειδικο φορολογικο λογαριασμο" (ειρωνικα το γραφω)...

και τα εξοδα δεν ειναι αντικειμενικα...

οποτε με λιγα λογια ....σου κοστιζει 10 .... το κοστολογεις 20.... φορολογικα θα ευνοηθεις για 12... σου μενουν 2

δεν απορησατε γιατι ολες οι εταιριες "τρεξανε" για να το κανουν ? εκτος του ιρλανδου (που για αυτον ουτως η αλλως τα εξοδα ειναι 0/μηδεν ακομα και τωρα)?

δεν /απορησατε ποτε με ολες αυτες τις κοινωνικες δρασεις εταιριων (δεν αναφερομαι μονο στου "κλαδου") ?

ειναι "win win" (που λενε και στο χωριο μου το "διπλοντουβαρο/διδυμοτειχο')

και προβολη ΚΑΙ "ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ" προς "καποιους" (το τελευτεο αναλογιστειτε το ιδιαιτερα!)

το θεμα μας κανονικα θα επρεπε να ηταν οτι ειναι εγκληματικο τετιου τυπου γκρουπ να ταξιδευουν χωρις ασφαλιση... και δεν ενωω τυπικα αλλα ουσιαστικα

γιατι στο τελος το μονο που θα γινει αν -"χτυπα ξυλο"- γινει κατι....ειναι μια ΕΔΕ σε 1-2 καθηγητες και αντε μια επιπληξη...

και για να μην το παω ακομα πιο μακρια με εκτακτες αναγκες οπως αεροδιακομιδες κτλ .... για τις χαμενες ωρες των καθηγητων (που ειναι κοστος) λογω τις ολης κατασταση και ΜΗ προνοιας προσπαθω να μαντεψω ποιος/ποια μ@λ@κ@/μ@λ@κ0 θα την πληρωσει (θελετε να με βοηθησετε? )

παρολα ταυτα χαρηκα που ηταν ελληνικες εταιριες και οχι κανενας ιρλανδος να κανει το....κομματι του
0 x
=================================================
«Εγώ ήξερα ότι τα Βαλκάνια είναι γεωγραφική περιοχή, αλλά στη RomTelecom έμαθα ότι είναι …δικαιολογία».

Χωρίς την αντίσταση του αέρα, το αεροπλάνο δεν θα έφθανε ποτέ τόσο ψηλά.

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 07 Δεκ 2016, 22:55

Ή εμείς είμαστε αφελείς ή εσύ είσαι πολύ καχύποπτος :wink:
Τα έξοδα γιατί δεν είναι αντικειμενικά; Μιλάμε για σταθερά ποσά από την μεριά των εξόδων, π.χ. κόστος εργαζομένων, κόστος πτήσης κτλ. Δεν αποκλείω να υπάρξει κάποια διαφορετική / καλύτερη μεταχείριση των τριών εταιρειών στον μέλλον, αλλά αυτή, κακά τα ψέματα ή υπάρχει ήδη ή θα υπήρχε και χωρίς τις συγκεκριμένες πτήσεις.

Όσον αφορά τον Ιρλανδό: γιατί να τρέξει; Αυτός δεν έχει αεροσκάφη στην Ελλάδα (ούτε καν στην Ευρώπη) που κάθονται και δεν εκτελούν προγραμματισμένες πτήσεις όπως «οι δικές» μας. Πόσο μάλιστα πως κάτι τέτοιες κινήσεις δεν ταιριάζουν στο προφίλ της ryanair. Εδώ η εταιρεία δεν ενδιαφέρετε για τους δικούς της πελάτες όταν ξεμείνουν κάπου (και για να πληρώσει τις αποζημιώσεις που ορίζει η ΕΕ πρέπει να αγωνιστείς σκληρά), θα νοιαστεί κάποιος στα γραφεία στην Ιρλανδία για 2.500 μαθητές που δεν μπορούν να φύγουν από την Κρήτη; :doubt:
1 x

» www.airliners.gr

KGP
First-Class
First-Class
x 18

Δημοσίευσηαπό KGP » 08 Δεκ 2016, 03:40

πραγματιστης ναι καχυποπτος οχι

καταρχην αν νομιζεις οτι ειμε "θαυμαστης" του ιρλανδου....τουναντιον αν και λογω επαγγελματικης "αναγκης" τον εχω αναλυσει ενδελεχως...

αν ο ιρλανδος πιστευε οτι θα ειχε κερδος να προβει σε μια τετοια ενεργεια δεν θα περιμενε κανεναν και κερδος δεν εννοω ουτε πωλησεις εισιτηριων -για τα συγκεκριμενα εκτακτα δρομολογια) ουτε ancillary revenues απο αυτα

οι αποψεις σου τα περι συμπεριφορας σε διαφορες περιπτωσεις...δεν με απασχολουν (δεν ειναι του θεματος)... επισης δεν εχω κανει χρηση των "υπηρεσιων" (τουλαχιστον μεχρι στιγμης) του ιρλανδου...οποτε.... τις αφηνω ασχολιαστες (και επισης) γιατι θα βγουμε εκτος θεματος και δεν θα ηθελα να "φας" το πρωτο σου "ban"

απλα να εχεις στα υποψη οτι εχει αεροσκαφοι διαθεσιμα (και) για τετοιες περιπτωσεις...ειναι μεσα στο επιχειρησιακο τους μοντελο και σχεδιο

οσο αφορα τα εξοδα/κοστοι ... διαβασε ακριβως τη εχω γραψει για αυτα...αλλο ποσο σταθερα ειναι τα εξοδα και αλλο ποσο θα τα "κοστολογησεις" .... τωρα αν παρεις κατι αλλο "εξτρα" δεν με ενδιαφερει (για αυτο και δεν εχω επικεντρωθει σε αυτο) ...

αν θελεις διευκρινησεις στειλε μου ενα π.μ. να το αναλυσουμε (και για τον ιρλανδο)

οπως ανεφερα μου αρεσε που το κανανε "δικιες μου" (ελληνικες) εταιριες και οχι ξενες (εκει πηγαινε περισσοτερο η αναφορα στον ιρλανδο)

εγω εκει που ηθελα να καταληξω και για αυτο αναφερθηκα σε "αφελεια" (γιατι λιγο πολυ ολοι γνωριζουμε πως ειναι το επιχειρειν της "προσφορα και αλλυλεγγυης" και τους πραγματικους λογους που γινετε )....

ειναι οτι δεν μπορει (για αυτο και χαρακτηρισα "εγκληματικο" ) να γινονται τετοιου ειδους "εξορμησεις" χωρις.... contingency plan

ΥΓ. αυτο αφορα και τους φιλτατους αγροτες (αλλα εκει αν το αναλυσω κινδυνευω εγω να φαω το πρωτο μου "ban" )
0 x
=================================================

«Εγώ ήξερα ότι τα Βαλκάνια είναι γεωγραφική περιοχή, αλλά στη RomTelecom έμαθα ότι είναι …δικαιολογία».

Χωρίς την αντίσταση του αέρα, το αεροπλάνο δεν θα έφθανε ποτέ τόσο ψηλά.

Επιστροφή σε “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης