Μεταφορά μαθητών με αεροσκάφη στην Αθήνα λόγω απεργίας ΠΝΟ

Εδώ όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις σχετικά με την ελληνική και κυπριακή Αεροπορία
d|m|tr|s
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 15

Re: Μεταφορά μαθητών με αεροσκάφη στην Αθήνα λόγω απεργίας ΠΝΟ

Δημοσίευσηαπό d|m|tr|s » 08 Δεκ 2016, 08:07

Το ποστάρω χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες.
http://inkomotini.gr/%cf%84%ce%b1-%cf%8 ... %b5%cf%81/
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 08 Δεκ 2016, 11:12

Φίλε KGP, γιατί να σε θεωρώ «θαυμαστή» του Ιρλανδού; Δεν ανάφερα κάτι τέτοιο, απλά σχολίασα την ακόλουθη πρότασή σου «δεν απορησατε γιατι ολες οι εταιριες "τρεξανε" για να το κανουν ? εκτος του ιρλανδου (που για αυτον ουτως η αλλως τα εξοδα ειναι 0/μηδεν ακομα και τωρα)?». Βασισμένος στα παραπάνω έκανα την σχετική αναφορά στην ryanair.

Η άποψή μου επί του θέματος γενικά διαφέρει από την δική σου, και αυτό δεν με ενοχλεί. Διάλογο κάνουμε, χρησιμοποιώντας επιχειρήματα. Ακόμη δεν κατάλαβα πάντως σε ποιον θα κοστολογήσουν (για να χρησιμοποιήσω τις λέξεις σου) τις συγκεκριμένες πτήσεις μιας και δεν υπάρχει κάποιος πελάτης που να «παράγγειλε» τις συγκεκριμένες πτήσεις. Αν θέλεις μου το εξηγείς ίσως έτσι να μπορέσω να καταλάβω τι εννοείς.

Πάντως όσον αφορά το contingency plan για τις σχετικές εξορμήσεις, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Αυτό όμως δεν είναι «αεροπορικό θέμα», οπότε ας μην το σχολιάσουμε περαιτέρω... :doubt:
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 203

Δημοσίευσηαπό aris320 » 08 Δεκ 2016, 11:52

Μια άλλη άποψη περί κοστολόγησης των πτήσεων φίλε Άκη Και ποιος τα πλήρωσε ειναι μα φυσικά το κράτος και συγκεκριμένα το Υπουργείο ναυτιλίας που ξεσήκωσε τις αεροπορικές εκείνη την μέρα και τους είπε θα μεταφέρεται τους μαθητές Δωρεάν και τα έξοδα τα πληρώνει το Υπουργείο ναυτιλίας. Δηλαδή εν ολίγοις οι αεροπορικές πληρώθηκαν ας πούμε από το Υπουργείο,τουλάχιστον έτσι μπορεί να νομίζω.

Γιατί να μην γίνονται τέτοιες εξορμήσεις χωρίς contingency plan,ενώ είναι χειμώνας και τα μισά αεροπλάνα της Aegean κάθονται.
Πχ η αεροπορική θα είχε δει ότι εκείνη την μέρα δεν θα εκτελέσουν κανένα δρομολόγιο τα -DGP,-DGQ και τα διέθεσε προς χρήση γι αυτήν την δουλειά. Μπορεί εκείνη την μέρα να χρειάζονταν 5-6 προορισμοί ας πούμε 321 όπως είχε σηκώσει ένα για Λονδίνο και ένα για να εκτελέσει το ATH-SKG-FRA-SKG-ATH.
Τελευταία επεξεργασία από aris320 σε 08 Δεκ 2016, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 08 Δεκ 2016, 16:12

aris320 έγραψε:Μια άλλη άποψη περί κοστολόγησηςκοστολόγησης των πτήσεων φίλε Άκη Και ποιος τα πλήρωσε ειναι μα φυσικά το κράτος και συγκεκριμένα το Υπουργείο ναυτιλίας που ξεσήκωσε τις αεροπορικές εκείνη την μέρα και τους είπε θα μεταφέρεται τους μαθητές Δωρεάν και τα έξοδα τα πληρώνει το Υπουργείο ναυτιλίας. Δηλαδή εν ολίγοις οι αεροπορικές πληρώθηκαν ας πούμε από το Υπουργείο,τουλάχιστον έτσι μπορεί να νομίζω.

Από που βγαίνει αυτό; Οι εταιρείες θα απαλλαχθούν από τους φόρους αεροδρομίου και μεταφέρουν δωρεάν τους μαθητές. Τουλάχιστον αυτό διαβάζω εγώ από στο δελτίο τύπου της Aegean.
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
x 203

Δημοσίευσηαπό aris320 » 08 Δεκ 2016, 20:32

Από που βγαίνει αυτό;;
Βγαίνει έτσι όπως το σκέφτηκα από το Δελτίο Τύπου κύριε διαχειριστα και συγκεκριμένα από το κομμάτι το οποίο γράψατε...《Οι εταιρείες θα απαλλαχθούν από τους φόρους αεροδρομίου και μεταφέρουν δωρεάν τους μαθητές.
Αυτό Μου δίνεται να καταλάβω από το δελτίο τύπου το οποίο και ανέφερα παραπάνω τι καταλαβαίνω δηλαδή.
Μπορεί και να σκέφτομαι λάθος.

Και το παραθέτω:
aris320 έγραψε:Μια άλλη άποψη περί κοστολόγησηςκοστολόγησης των πτήσεων φίλε Άκη Και ποιος τα πλήρωσε ειναι μα φυσικά το κράτος και συγκεκριμένα το Υπουργείο ναυτιλίας που ξεσήκωσε τις αεροπορικές εκείνη την μέρα και τους είπε θα μεταφέρεται τους μαθητές Δωρεάν και τα έξοδα τα πληρώνει το Υπουργείο ναυτιλίας. Δηλαδή εν ολίγοις οι αεροπορικές πληρώθηκαν ας πούμε από το Υπουργείο,τουλάχιστον έτσι μπορεί να νομίζω.
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 08 Δεκ 2016, 20:49

Διαβάζουμε το ίδιο δελτίου; Γιατί εγώ διαβάζω με μεγάλα γράμματα ότι «Η AEGEAN μεταφέρει δωρεάν 1000 μαθητές από την Κρήτη». Την πρόταση που γράφεις σχετικά με τους φόρους αεροδρομίου την έχω αναφέρει ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Με άλλα λόγια, εσύ (=αεροπορική εταιρεία )μεταφέρεις δωρεάν τους μαθητές κι εγώ (=κράτος) σε απαλλάσσω από τους φόρους που θα έπρεπε να πληρώσεις για την μεταφορά των μαθητών.
0 x

» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
aris320
First-Class
First-Class
x 203

Δημοσίευσηαπό aris320 » 08 Δεκ 2016, 22:44

Δηλαδή αυτό που θέλω να καταλάβω εγώ Άκη είναι.
Εγώ σαν αεροπορική και εσύ σαν κράτος που με απαλλασεις από τους φόρους,εγώ(αεροπορική εταιρεία)δεν θα πάρω κάποιο χρήμα από το κράτος για να πληρώσω τα καύσιμα κλπ ή θα τα πληρώσω από την τσέπη μου;;;

Το ίδιο Δελτίο Τύπου διαβάσαμε μην ανησυχείς απλώς εγώ στα μαύρα,πλάγια,υπογραμμισμενα γράμματα αναφέρω τα λόγια σου.
0 x

sunnysky
Economy-Class
Economy-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 49

Δημοσίευσηαπό sunnysky » 08 Δεκ 2016, 23:34

Οι φόροι αεροδρομίων είναι εν μέρει κρατικό χρήμα, αφού το Ελευθέριος Βενιζέλος είναι κοινοπραξία ιδιωτικού και δημοσίου τομέα.
0 x

satcorfu
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKR
x 50

Δημοσίευσηαπό satcorfu » 09 Δεκ 2016, 08:35

στη συγκεκριμένη περίπτωση, αφού οι μαθητές μεταφέρθηκαν απο Χανιά & Ηράκλειο προς Αθήνα, οι φόροι είναι στην αναχώρηση, άρα αφορούν 100% κρατικά αεροδρόμια.
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
x 178
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 09 Δεκ 2016, 08:59

aris320 έγραψε:Εγώ σαν αεροπορική και εσύ σαν κράτος που με απαλλασεις από τους φόρους,εγώ(αεροπορική εταιρεία)δεν θα πάρω κάποιο χρήμα από το κράτος για να πληρώσω τα καύσιμα κλπ ή θα τα πληρώσω από την τσέπη μου;;;
Από την στιγμή που η εταιρεία μεταφέρει τους μαθητές δωρεάν, ναι η εταιρεία πληρώνει τα έξοδα από την τσέπη της (εκτός από τους φόρους αεροδρομίου, διότι το κράτους τους απαλλάσσει).
0 x

» www.airliners.gr

Επιστροφή σε “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης