Συμβάν σε πτήση της Sky Express

Λεπτομέρειες δε γνωρίζω, απλά να προσθέσω ότι το FR έχει ένα αρκετά ενδιαφέρον γράφημα.
Δε ξέρω κατά πόσο η διακύμανση στην ταχύτητα είναι πραγματική ή πρόβλημα με τα δεδομένα ή την τηλεμετρία, αλλά πιο ενδιαφέρον μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει τίποτα καραμπινάτο όταν προφανώς συνέβη το περιστατικό και πάρθηκε η απόφαση επιστροφής.
 

Attachments

  • Screenshot_2019-02-26-11-00-00.jpeg
    Screenshot_2019-02-26-11-00-00.jpeg
    392,6 KB · Προβολές: 3.891
Αυτή τη στιγμή το SX-GRI πάντως πετάει κανονικά για Αλεξανδρούπολη (με 40 λεπτά καθυστέρηση), οπότε δε νομίζω ότι είχε τίποτα σοβαρό.
 
Διάβασα από κρότους (που έκαναν την κυρία να τα χάσει) μέχρι ότι βγήκαν τα χερούλια και οτι δεν ανέβαιναν οι τροχοί. Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τι έγινε.
 
Περισσοτερες οι ζημιες που εκαναν πανω στον πανικο τους οι επιβατες παρα το τεχνικο που βγηκε στη πτηση.Επισης νομιζω πηρε διαστασεις τροομακτικου δυστυχηματος η ολη φαση :evil:
 
Καλά, αν βασίζεσαι σε μαρτυρίες επιβατών, πάλι καλά που δεν άκουσες για ιπτάμενους κροκόδειλους...

Το πιο πιθανόν είναι κάποιου είδους compressor surge (σε «επιβατικά Ελληνικά»: ΠΗΡΕ ΦΩΤΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ!!!111) :mrgreen:
 
Μου αρέσει που όλοι εδώ είστε υπεράνω και ειδήμονες και έχετε την "απαίτηση" από απλό κόσμο που ενδεχομένως να παίρνει αεροπλάνο μια στο τόσο να έχει γνώσεις αεροναυπηγικής και μηχανικής.Λες και οι άνθρωποι είχαν όρεξη να βγαίνουν στα κανάλια και να παθαίνουν υστερία για να δημιουργήσουν εντυπώσεις.
Όντως το αεροπλάνο είναι παλαιολιθικό, όπως και όλος ο στόλος της sky express. Όντως τα συγκεκριμένα ελικοφόρα δεν είναι προτιμητέα από τις μεγάλες εταιρίες, σε αντίθεση με αρκετές μικρές και κάποιες καθόλου ασφαλείς που τα προτιμούν μάλλον λόγω κόστους.Το ότι τα ATR βέβαια είναι προβληματικά δεν προκύπτει από κάπου.Απλά ο κόσμος δεν τα συμπαθεί, τα έχει συνδέσει με την παλία κακή ΟΑ και είναι και εξαιρετικά θορυβώδη.Όταν δε οι εταιρίες τα ξεσκίζουν σε χρήση, ε τότε ναι πιθανόν να βγάλουν προβλήματα.
Οι χειρισμοί της εταιρίας για άλλη μια φορά μάλλον την εξέθεσαν.Πολλές ακυρώσεις ακούω, καθυστερήσεις, τεχνικά προβλήματα, κάτι επιβάτες που προσπαθούσαν επί 48+ ώρες να πάνε Χανιά κτλ...
 
Top