αλλο και τούτο. . . SX-IRN

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το τι προκάλεσε το ατύχημα;

Ίσως κάποιος από την Skies μήπως;
 
Είναι εξαιρετικά νωρίς να ξέρουμε τι προκάλεσε το δυστύχημα.
Παρόλα αυτά το γεγονός είναι ότι συνέβη στο χωριό του πιλότου και μάλιστα φαίνεται η μητέρα του να υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας της πρόσκρουσης. :shock:

Το μυαλό μου πάει κάπου, αλλά ας αφήσω τους εμπειρογνώμονες να μιλήσουν όταν έρθει η ώρα...
 
Οι πρώτες εκτιμήσεις έλεγαν ότι πετούσε για αρκετή ώρα σε χαμηλό ύψος γύρω από το χωριό. Σε ύψος το οποίο δε συνιστάται σε κάποιον που είναι η δεύτερη solo πτήση του. Ωστόσο το γιατί έχασε τον έλεγχο παραμένει ακόμα άγνωστο.
 
Λυθηκε το μυστήριο:

«ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΤΟΥΣΑ ΑΥΡΙΟ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ»
Σέρρες: «Ζήτησα να πετάξω πάνω από την Πρώτη για να με δουν οι γονείς μου» -Ο 19χρονος πιλότος εξηγεί πώς έπεσε το αεροπλάνο
Όπως εξήγησε, «η διαδρομή ήταν από Στρυμόνα να πάω μετά Αη Στράτη αλλά εγώ ζήτησα από τον πύργο να πάω στην Πρώτη Σερρών επειδή είναι στο δρόμο μου, να κατέβω στα 1000 πόδια και να παραμείνω σε εκείνη την περιοχή για δέκα λεπτά».

Στην ερώτηση αν το ζήτησε αυτό επειδή εκεί είναι οι γονείς του και ήθελε να τον δουν, απάντησε «ναι, ναι…ακριβώς».

Ο νεαρός πιλότος τονίζει πως «πετούσα στο προβλεπόμενο ύψος και υπήρξε κάποια βλάβη με τον κινητήρα και όταν έδωσα ώθηση για να ανέβω ψηλά δεν ακολούθησε δεν συνέχισε. Δεν ξέρω τι συνέβη ίσως κάποιο σοκ στον κινητήρα γιατί είναι ευαίσθητοι. Τα αεροπλάνα είναι καινούρια, της σχολής, δεν είναι παλιά οπότε και η συντήρηση είναι σωστή».
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/serres ... aeroplanoy
 
Χαχαχα "ευαίσθητοι" οι Rotax....νομίζω δεν πρέπει ποτέ να πάρει πτυχίο ιπταμένου....
 
Σύμφωνα με αυτή την πηγή που αναφέρει τις δηλώσεις του δημάρχου η πτώση οφείλετε σε πρόσκρουση πάνω στον πλάτανο της πλατείας του χωριού.

Tο αεροσκάφος πραγματοποιούσε χαμηλές πτήσεις για αρκετή ώρα πάνω από το χωριό, προκαλώντας την ανησυχία των κατοίκων.

«Κάποια στιγμή πήγε να πάρει μία στροφή και το φτερό χτύπησε σε έναν πλάτανο στην πλατεία του χωριού, με αποτέλεσμα να πέσει στο κτήριο», είπε ο δήμαρχος Αμφίπολης, Στέργιος Φραστανλής.

Το ευτύχημα είναι ότι το καφενείο που βρίσκεται στο ισόγειο του σπιτιού σήμερα ήταν κλειστό και οι κάτοικοι είχαν πάει σε άλλα καφενεία. Δεξιά είναι ορατός ο πλάτανος πάνω στον οποίο πιθανά να προσέκρουσε η πτέρυγα του αεροσκάφους. Τό κόκκινο βέλος δείχνει το σημείο πρόσκρουσης.
Πηγή: https://www.facebook.com/groups/1629089564054928/permalink/2440774649553078/
 
Top