OA crash NAMC YS-11 SX-BBQ CFU-ATH (1972)

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας

gm747

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/03/2007
Μηνύματα
85
Likes
0
Περιοχή
ATHENS- CORFU
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΟΑL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Γνωρίζει κἀποιος λεπτομέρειες για το δυστὐχημα του 1972 πτἠση CFU-ATH? Ευχαριστώ.
 
Μαλλον εννοεις το δυστυχημα ανοιχτα της Βούλας στην Αθήνα.

Απ' οσο ξέρω το αεροσκάφος ήταν τύπου NAMC-YS11 (registration: SX-BBQ)

Από λάθος του πληρωματος και αντίξοες καιρικες συνθήκες, κατέπεσε στη θάλασσα - few miles short of the runway. 37 άτομα πνίγηκαν ενώ διασώθηκαν 16. Είναι το μοναδικό ατύχημα της ΟΑ που ειχε διασωθέντες.
 
ο ίδιος τύπος αεροσκάφους κατέπεσε και μετά από 4 χρόνια στην Κοζάνη.
 
Re: OA crash ιν 1972

Σπανια φωτογραφια πραγματικα. Επιπροσθετα, μπορει όποιος ενδιαφερεται, να ανατρεξει στην ιστοσελιδα του ψηφιακου αρχειου της ερτ, Βαζοντας ως ομαδα αναζητησης τη συλλογη απο γεγονοτα της δεκαετιας 1970 και τη λεξη "ανάσυρση". Θα δειτε ταινια περιπου ενος λεπτού και 20 δευτ. με την ανασυρση τμηματος του αεροσκαφους απο τη θαλασσα (της ουρας του). Η ταινια δεν εχει ηχο, αλλα νομιζω ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα. Δεν αναφερεται στον τιτλο της ταινιας οτι πρόκειται για το αεροσκαφος αυτό αλλα δεν νομιζω οτι μπορεί να ειναι οποιοδηποτε αλλο (διορθωστε με αν κανω λαθος). Τελος, σε παρεμφερες θεμα, αν αναζητησετε στο google, με τον όρο sx bge, στις πρωτες επιλογες θα δειτε συνδεσμο για το flickr, όπου υπάρχουν 2 νομιζω εξαιρετικες σχετικα προσφατες φωτογραφιες απο το πως ειναι τα συντριμμια του αεροσκαφους αυτου, ακομα και σημερα, στις πλαγιές του Κέρκη στη Σάμο (φωτογραφίες απο τα συντριμμια το 2005 υπάρχουν νομιζω και στο aviation safety network).
Καλη συνεχεια.
 
Re: OA crash το 1972

Σε ένα τεύχος του Remove Before Flight (δεν θυμάμαι ποιο καθώς δεν κρατάω ολόκληρα τα τεύχη, βγάζω τις σελίδες που θέλω και τις κρατάω σε κλασέρ) υπάρχει ένα άρθρο με την αφήγηση ενός από τους επιβάτες. Λέει ότι το αεροπλάνο έπεσε στην θάλασσα με την μύτη, και όσοι κάθονταν μπροστά σκοτώθηκαν ακαριαία.

Στην φωτογραφία όμως το μπροστινό τμήμα του αεροπλάνου μοιάζει άθικτο... το αεροπλάνο φαίνεται να το έκοψαν στην μέση με μπαλτά! Άρα κάτι δεν ταιριάζει.
 
Re: OA crash το 1972

Σε αυτό το ατύχημα είχε σκοτωθεί ένας ξάδερφος του πατέρα μου.
Η ειρωνία της της τύχης;Πνίγηκε γιατι δεν ήξερε κολύμπι.
Η γυναίκα του κατάφερε να σωθεί.
 
Re: OA crash το 1972

Το αεροσκάφος προσπαθούσε να προσγειωθεί στο Ελληνικό μέσα σε νυκτερινή καταιγίδα. Το Ρανταρ Αθηνών είχε ειδοποιήσει το αεροσκάφος ότι βρισκόταν εκτός διαδρόμου, όμως εκείνο συνεχισε την κάθοδο με αποτέλεσμα να πέσει στη θάλασσα και να βυθιστεί μέσα σε 10 λεπτά. 16 από τους 53 επιβαίνοντες διασώθηκαν κολυμπώντας μόνοι τους μέχρι την ακτή του ΠΙΚΠΑ στη Βούλα, όπου τους παρασχέθηκαν και οι πρώτες βοήθειες. Ο κυβερνήτης ήταν ένας από τους διασωθέντες.

(από το βιβλίο "Η ιστορία των δημοσίων αερομεταφορών στην Ελλάδα" έκδοση 11aviation, 2009 όπου υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες)
 
Re: OA crash το 1972

Επικρατεί η άποψη χρόνια τώρα ότι ο πιλότος έκανε αορίστως κάποιο λάθος και "έριξε το αεροπλάνο στο νερό".
Δε νομίζω ότι είναι έτσι απλά τα πράγματα.Έχω διαβάσει ότι η προσθαλάσσωση είναι κάτι δύσκολο,πόσο μάλλον
μέσα στο σκοτάδι της νύχτας: ότι θέλει προσεχτικό χειρισμό ώστε να είναι τέλεια οριζοντιωμένο το αεροπλάνο
όταν θα ακουμπήσει στο νερό για να μην ανατραπεί.Είμαι της γνώμης ότι ο άνθρωπος εκείνος πού τόσα χρόνια
τον κατηγορούν όλοι "πανστρατιά" αντιμετώπισε ένα απρόοπτο και έβαλε όλη του την τέχνη.Η επικρατούσα
άποψη περί λάθους του πληρώματος πρέπει να δικαιολογηθεί πειστικά και με σαφήνεια και δεν έχω αντίρρηση
να την εξετάσουμε και να την δεχτούμε.Όσο για μένα,έχω άλλες πληροφορίες...

Το αεροπλάνο SX-BBQ φαίνεται στην ταινία "Η κόμησσα της Κέρκυρας" του 1972.Προσγειώνεται,σταθμεύει,μετά
όμως δείχνει και ένα DC-6.Αρκετές φορές έχει γραφτεί ότι συνέβη στις 21 Οκτωβρίου αλλά πουθενά δεν έχουν
αναφέρει ότι ήταν και Σάββατο βράδυ.Τότε ήμουν 12χρονών και πηγαίναμε στους θείους μου για οικογενειακή
συγκέντρωση.Κάποια στιγμή στην τηλεόραση μετά τις "επικίνδυνες αποστολές",μάλλον στο δελτίο των εννέα,
εμφανίστηκε ο Τέρενς Κουίκ,νεότατος τότε,και ανήγγειλε: "αεροσκάφος της Ολυμπιακής Αεροπορίας με δια-
κριτικά..............και είπε την είδηση.Κατά τις 10 πού πήραμε λεωφορείο από το Φλοίσβο γιά την 1η στάση
Γλυφάδας πού μέναμε ,είχε τόση κίνηση προς εκεί,που δεν δικαιολογείτο για την εποχή εκείνη.Ο πατέρας μου
είπε: "πάνε να δουν το αεροπλάνο". (Είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ήταν κοντά στην παραλία,δεν είχαν
αναφέρει όμως ότι είχε βυθιστεί).
 
Top