OA Crash YS-11 SX-BBR Κοζάνη 1976

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας

mxnk

First-Class-Member
Εγγραφή
15/02/2008
Μηνύματα
987
Likes
90
Περιοχή
Αθήνα
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα,

Εαν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε ή έχει άρθρα από εφημερίδες, περιοδικά κτλ για το αεροπορικό που έγινε στις 23/11/1976 παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσει γιατί δεν μπόρεσα να βρω περισσότερα στοιχεία στο internet και το συγκεκριμένο ατύχημα με ενδιαφέρει προσωπικά.

Μέχρι στιγμής βρήκα τα παρακάτω (Μέσα από το airliners):
Τύπος αεροσκάφους: NAMC YS-11A-500
Serial no. αεροσκάφους: 2156
Πρώτη πτήση α/φους: 04.71
Νηολόγιο: SX-BBR
Εταιρία: OLYMPIC AW
Ημ/νία παραλαβής: 04.71
Ημ/νία αποχώρησης: 23.11.76
Όνομα αεροσκάφους: ISLAND OF MILOS
Το πρώην και το μελλοντικό νηολόγιο του αεροσκάφους: SX-BBR
Παρατηρήσεις και σχόλια: Crashed near Kozani. The flight proceeded directly to Kozani because of bad weather at Larissa. Last radio contact was at 09.45, 15nm S of Kozani. It appeared that the aircraft had struck a mountain at 4265ft. The mountains in the area were covered by cloud and visibility was 15-20m. Fatalities:50/50

Thank you!
 
Re: OA Crash in 1976

Τυνχανει ο ιδιοκτητης της εφημεριδας που δουλευω να εχει καλυψει το θεμα για λογαριασμο της ΕΡΤ τότε. Μου έχει πει οτι εχει κρατησει αποκοματα οποτε θα το δω γιατι ήθελα και γω να μαθω περισσότερα. Επίσης αν περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που θα λιώσουν τα χιόνια στο όρος Μεταξά (εκει κατέπεσε το αεροσκάφος) θα ανέβω για φωτογραφιες γιατί μου είπαν πως κάτι έχει μείνει εκεί απο συντρίμια. Βασικά έχει στηθεί εκέι ένα εκκλησάκι στη μνήμη των νεκρών.
 
Re: OA Crash in 1976

Εννοείται ότι μπορώ να περιμένω. Ελπίζω να μαζευτούν όσο περισσότερα στοιχεία υπάρχουν.

Όταν εντοπίσω το σημείο που έγινε θα ανέβω κι εγώ για φωτογραφίες
 
Re: OA Crash in 1976

Το σημειο το γνωρίζω και το έχω εντοπίσει. Οπότε τα υπόλοιπα είναι εύκολη υπόθεση.
 
Re: OA Crash in 1976

Εγω βρηκα αυτο..
23 November 1976; Olympic Airways YS11; near Kozani, Greece: During approach, the aircraft crashed into a hillside at the 4300 foot (1310 meter) level during a cloudy and rainy weather on a daytime flight. The four crew members and 46 passengers were all killed.

Αυτο δηλαδη που εχω να προσθεσω ειναι οτι το ατυχημα εγινε κατα τη προσγειωση οπως αναφερεται στο http://www.airsafe.com/events/airlines/olympic.htm
(ελπιζω να μη πειραξει το λινκ!)
 
Re: OA Crash in 1976

Το δυστύχημα συνέβη κατά την προσέγγιση στο αεροδρόμιο. Η αλήθεια είναι πως όποιος γνωρίζει το σημείο (η το δείτε κάποια στιγμή) αμέσως μετά απο αυτό το ύψωμα - κορυφή, ξεκινάει η κάθοδος για προσγείωση. Είναι το σημείο που αλλάζουν οι επικοινωνίες απο Λάρισα σε Κοζάνη Φίλιππος.
 
Re: OA Crash in 1976

Tα γεγονότα έτσι συνέβησαν όπως περιγράφονται παραπάνω.Κατά τύχη κατάγομαι από το εν λόγω χωριό το Μεταξά Κοζάνης!Ο παππούς μου μάλιστα μετά τη συντριβή ήταν από τους πρώτους που ξεκίνησαν από το χωριό για να βρούν τα συντρίμμια.Το βουνό εκεί θεωρείται τμήμα των Καμβουνίων με υψηλότερη κορυφή τον Δοβρα 1378μ.Μου ανέφερε ότι η ομίχλη που επικρατούσε ήταν πάρα πολύ πυκνή (πράγμα παάρα πολύ συνηθισμένο για εκεί) και άργησαν λίγο να εντοπίσουν το σημείο, στο οποίο οδηγήθηκαν βέβαια λόγω της μυρωδιάς της κηροζίνης.Πριν μερικά χρόνια είχαν μείνει ακετά συντρίμμια όμως πλέον νομίζω υπάρχει μόνο μια πτέρυγα κατασκουριασμένη!Και βέβαια ένα λευκό εκκλησάκι που έχει χτιστεί εις μνήμη των νεκρών.Γνωρίζω ότι ήταν στη διαδικασία της καθόδου για το αεροδρόμιο της Κοζάνης και μου μετέφεραν πως ο πιλότος νόμιζε πώς πέρασε αυτές τις κορυφές και γι'αυτό βρέθηκε σε αυτό το ύψος.Mε κάθε επιφύλαξη, μου είπαν πως το αεροσκάφος κατερχόμενο βρήκε με την ''κοιλιά'' σε μια κορυφή με αποτέλεσμα να αποκολληθεί όλο το πίσω μέρος του μαζι με το κάθετο σταθερό και έπειτα το υπόλοιπο φυσικά να συντριβεί ακριβώς μέσα σε εκείνη τη χαράδρα που βρίσκεται το σημερινό εκκλησάκι και η πτέρυγα.Αυτά!
 
Re: OA Crash in 1976

Καλησπερα.

Εχω ανεβει αρκετες φορες στο παρελθον στον τοπο της συντριβης.Υπαρχει ενα κοματι του φτερου με το σκουριασμενο συστημα προσγειωσης ενα λαστιχο απο τον εναν τροχο εκει που σταματαει ο χωματοδρομος δεξια στο χαντακι (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα) η εκκλησια στην οποια στο περιγυρο της υπαρχει ενα κοματι τσιμεντου στο οποιο απο κατω υπαρχουν ανθρωπινα οστα (μαλλον κοματια απο οσους δεν αναγνωριστικαν ) και ενα μικρο σαν εκλησακι αριστερα της εκκλησιας το οποιο εχει φωτογραφια του πιλοτου και μαλλον το εφταξε η οικογενια του εις μνημη του.Πηγες λενε οτι μεχρι και το 1985 υπηρχαν ολα τα συντριμια εκει μεταξι και το καθετο σταθερο με το σημα της ολυμπιακης ανεπαφο αλλα απο το 1986 και μετα καποιος τα πηρε και εμεινε μονο το τμημα του φτερου ως σημερα.
 
Re: OA Crash in 1976

mxnk":11hawth1 said:
Όνομα αεροσκάφους: ISLAND OF MILOS
Νομιζω οτι το ιδιο ονομα ειχε και το SD330 που συνετριβη στον Κερκετεα της Σαμου....
Αν ειναι ετσι, καλυτερα να μην ξαναονομασουν αεροσκαφος με αυτο το ονομα...
 
Re: OA Crash in 1976

Ελαχιστες πληροφοριες εχει και το βιβλιο "Ελληνικες Δημοσιες Αερομεταφορες",σχετικα παλιο βιβλιο που μιλαει απο την εποχη της ΤΑΕ μεχρι την ΟΑ στις αρχες του 90' ,αν θυμαμαι καλα.Δεν το εχω προχειρο τωρα αλλα αν το βρω και εχει καποια πληροφορια παραπανω θα τη γραψω...
 
Top