Χαθηκε δικινητήριο κοντά στην Ζάκυνθο

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Πρεπει να έγινε πριν 2-2.5 ώρες.. Δεν ξέρω κατι περισσότερο πέρα του οτι γίνεται έρευνα απο το Λιμενικό, 1 super puma και παραπλέοντα σκάφη.. Οι πληροφορίες λένε για μικρό, δικινητήριο αεροπλάνο..
 
Πρόκειται γι ένα Sirius εγγραφής Ισραήλ, με διμελές πλήρωμα - άντρα και γυναίκα - ισραηλινούς. Οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι στα μισά της πτήσης ζήτησε να επιστρέψει λόγω πολύ κακού καιρού. Πήρε άδεια για επιστροφή και λίγα λεπτά μετά χάθηκε.
 
Βρέθηκε από superpuma σε χαράδρα......
Η Τύχη των επιβατών είναι αυτή την στιγμή άγνωστη , αφού είναι δύσβατη περιοχή και οι δυνάμεις της ΕΜΑΚ προσπαθούν να φτάσουν με τα πόδια εκεί.
 
Νεκροί βρέθηκαν πριν λίγη ώρα οι δύο επιβαίνοντες του μονοκινητήριου αεροσκάφους, που αγνοείτο από χθες. Τα συντρίμμια του αεροσκάφους εντοπίστηκαν σε δύσβατη περιοχή του Αίνου της Κεφαλονιας. :cry:
 
Σχετικό δημοσίευμα τής Haaretz http://www.haaretz.com/hasen/spages/1081824.html αναφέρει οτι,μαζί μέ ένα άλλο αεροπλάνο,το καταστραφέν κατευθυνόταν στην Κέρκυρα.

Ωστόσο στό δημοσίευμα δέν γίνεται αναφορά στόν τύπο τού αεροπλάνου.
 
Cirrus SR-22 ήταν.. Μονοκινητηριο τελικά, οπότε sorry για το λάθος στο topic (στην αρχή λέγαν για 2κινητήριο).
Registration δεν εχω βρει ακόμα..

Λένε οτι ο πιλότος πιθανότατα προσπαθησε να περασει πανω από τον Αίνο από το πιο ψηλό σημείο του, αλλά δεν τα κατάφερε.. RIP και οι 2 επιβαίνοντες :(
 
Σημερα,παντως,περασε απο την Αθηνα ενα Ισραηλινο Cirrus (4X-CWO). Δεν ξερω αν εχει σχεση...
 
Το αεροσκάφος, τύπου SR 22 με δυο επιβάτες, απογειώθηκε από το αεροδρόμιο του Τελ Αβίβ μαζί με ένα άλλο μονοκινητήριο με τρεις επιβαίνοντες και προσγειώθηκαν στον αερολιμένα της Κω στις 12:00 το μεσημέρι. Το μεσημέρι της Τρίτης, τα δυο μονοκινητήρια απογειώθηκαν από την Κω, έχοντας διαφορά χρόνου 10 λεπτών.Απ' ότι έμαθα κατέθεσαν Flight Plan για IFR πτήση στην Κω αλλά κοντά στην Τρίπολη υπήρξε παγοποίηση οπότε το SR 22 ζήτησε κάθοδο και πήγε στη Ζάκυνθο ενώ το άλλο στο Ελ Βενιζέλος...
 
Απ' ότι διάβασα εγώ και τα 2 πήγαν στην Ζάκυνθο.. Και ξεκίνησαν και τα 2 για Κερκυρα (με διαφορά 10 λεπτών πάλι). Το ένα έπεσε και το άλλο επέστρεψε στην Ζάκυνθο.. Εκ των υστέρων απογειώθηκε από την Ζάκυνθο και πήγε στην Αθήνα..
Λίγη σημασία έχει βέβαια όλο αυτό.. :(
 
Top