Χτύπημα κινητήρα AIRBUS της Aegean στην Μύκονο

  • Thread starter jmkOA
  • Ημερομηνία δημιουργίας

jmkOA

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
08/11/2007
Μηνύματα
41
Likes
0
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMK
Κατα την αναχώρηση της μεσιμεριανής πτήσης απο Μύκονο το προσωπικό εδάφους χτυπησε τον κινητήρα του αεροσκαφους με την σκαλα...με αποτελεμσα να ανοιξει μια αρκετα μεγαλη τρύπα....
Οι επιβάτες αποβιβάστηκαν ενω επικράτησε ενα κομφούζιο στην πίστα καθως το airbus εκλεισε τον χωρο και δεν μπορουσαν να πραγματοποιηθουν οι πτησεις για αρκετη ωρα.
το αεροπλανο μετακινηθηκε τελικως σε μια ακρη της πίστας και περιμενει ανταλακτικο μια στεφανη απο το εξωτερικο για να γινει η αλλαγη μια απο αυτες τισ μερες...οι επιβατες μεχρι και αυτην την ωρα δεν εχουν εξυπηρετηθει απο αλλη πτηση
 
Προβλέπω τα παιδιά που κάνανε τη ζημιά, να τα στέλνει ο Βασι σε κανένα KZS να μετράνε "γλάρους" τον χειμώνα :mrgreen: ...

Anyway, bad luck για το προσ. εδάφους, ας ελπίσουμε χωρίς σοβαρότερες συνέπειες...

--Εδιτ--
Αβλεψία μου και επανορθώνω. Εάν όντως ισχύει ότι έγινε απο λάθος/αβλεψία/κτλ...
 
Μα καλα πως εγινε αυτο??Μου φαινεται περιεργο πως εγινε τετοια ζημια απο μια σκαλα?

Μου θυμιζει αυτο το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βιντεο...!
http://www.youtube.com/watch?v=9TugTwO6Zhg
 
Οι ρυμουλκουμενες σκαλες που χρησιμοποιει η Α3 ζυγιζουν κοντα 1,5 τοννο. Δεν θελει και πολυ να κανει ζημια στη στεφανη του κινητηρα σε περιπτωση επαφης!
 
Υπάρχει περίπτωση αυτή να είναι η αιτία που γύρισα χτες το βράδυ από Μόναχο με 734 (SX-BLM);
 
Και πέρυσι που λέτε παιδιά πάλι με Airbus της Αιγαίου στο Ηράκλειο έγινε το ιδιο περιστατικό με κακή τοποθέτηση σκάλας. Το αεροσκάφος της Α3 ήταν σταθμευμένο στην θέση 5 και κατα την διάρκεια στάθμευσης ενός 757 στην θέση 8 που βρίσκεται 60-70 μετρα μπροστα απο την θέση 5 ο κυβερνήτης του 757 έδωσε περισσουτερα στοιχεία στους κινητήρες και παρέσυρε την μπροστα σκάλα ,που δεν είχε ασφαλιστεί σωστα, και κατέληξε στο cowling του #1 κινητήρα. Το α/φ έμεινε 3 μέρες στην Τ2 δέστρα του LGIR.
 
Stef34":xhqr3vd0 said:
Υπάρχει περίπτωση αυτή να είναι η αιτία που γύρισα χτες το βράδυ από Μόναχο με 734 (SX-BLM);

οοοοοο τι όμορφη έκπληξη..........τυχεράκια
 
Αν δεν είχα την κάψα μου να πετάξω με το 320 ΚΑΙ επειδή ήθελα να έχω περισσότερο χώρο για το μωρό θα τη θεωρούσα κι εγώ ευχάριστη έκπληξη.......αλλά δυστυχώς.... :cry:
 
Αγαπητά μέλη, διέκρινα κάτω αριστερά στη ίδια στεφάνη σαν κάτι από "μπάλωμα" ή απλά είδα λάθος;

δικός σας
 
Top