Συντριβή Douglas DC-6B της ΟΑ στην Κερατέα το 1969

toy2day

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
13/01/2008
Μηνύματα
77
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Συγγνώμη που ξεκινάω ένα τέτοιο θέμα, αλλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρώ ΠΟΥΘΕΝΑ λεπτομέρειες και πληροφορίες για το πολύνεκρο αυτό δυστύχημα. Όσο κι αν έψαξα, ακόμα και παλιές εφημερίδες κλπ, δεν βρήκα τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς τις λεπτομέρειες του συμβάντος? Σας ευχαριστώ.
 
Δηλαδη ειμαι πιο γατος που βρηκα, και δη εδω?


Μαθε να αναζητας καλυτερα... :wall:

DC-6B HITS MOUNTAIN
AN Olympic Airways DC-6B (SX-DAE) flew into a hillside
near the Sounion beacon, 21 n.m. south-east of Athens airport,
on December 8. There were no survivors among the 85
passengers and five crew. The aircraft was making a nonstandard
approach when it hit the southern slope of the ridge
at about 2045hr. According to reports, the crew had earlier
said that the aircraft was losing height dangerously, and an
Olympic Airways official said that a downdraught apparently
caused the accident. There were storms in the area and heavy
rain was falling. The DC-6B, which was on a flight from Crete,
carried no flight recorder.
 
Και μια από τίς επίσημες παρουσιάσεις σέ καρτ-ποστάλ τού συγκεκριμένου αεροσκάφους πού κράτησα ο ιδιος μικρό παιδί τότε από ταξείδι που εκανα με τους γονείς μου, οι μολυβιές εγιναν αργότερα καί οφείλονται σέ θυμωμένη κακή παιδική αντίδραση στό ακουσμα τού τραγικού αυτού νέου! gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=15693
 
Άλλο ενα: :wall:


Πλήρης περιγραφή ατυχήματος
Ημερομηνία:12/8/1969 στις 20:45LMT Tοποθεσία: Κερατέα
Εταιρία: Ολυμπιακή Αεροπορία
Αεροπλάνο: Douglas DC-6B (SX-DAE courtesy Brendan McCartney)
Πλήρωμα: 5 άτομα / 5 απώλειες Επιβάτες: 85 άτομα / 85 απώλειες
Ανάλυση: Το αεροπλάνο εκτελούσε προγραμματισμένη πτήση. Σε απόσταση 21 ναυτικών μιλίων βορειοδυτικά από το Σούνιο, το αεροπλάνο, είχε αρχίσει η διαδικάσία προσέγγισης για το αεροδρόμιο του Ελληνικού. Από λάθος του πιλότου, πετούσε χαμηλότερο από το όριο ασφαλείας της περιοχής με αποτέλεσμα να συγκρουστεί στο βουνό που βρίσκεται πάνω από την Κερατέα.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πάντως ακόμα κι έτσι δεν υπάρχει πολύ υλικό. Εννοώ ότι παρόμοια συμβάντα της εποχής (πχ Στόκπορτ) έχουν αναλυθεί, με φωτογραφίες, ντοκυμαντέρ κλπ, αλλά ακόμα και άλλα της ΟΑ όπως Βούλα-Κοζάνη, για αυτό δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία. Βέβαια, αμφιβάλλω αν είχε μαύρο κουτί, λόγω μοντέλου..
 
Το Wayback Machine αποθηκευει (σχεδον) ολες τις σελιδες του ιντερνετ απο το 1996 και μετα, ειναι ελευθερα προσβασιμο για ολους και το μονο που εχει να κανει κανεις ειναι να βαλει το ονομα της ιστοσελιδας στη φορμα αναζητησης.

ΥΓ: Εδω ειναι ολες οι αποθηκευμενες σελιδες του flightsim.gr


-EDIT-
Εκανα αρχικα το ποστ μου και μετα ειδα οτι ο Γιωργος αλλαξε καποια πραγματα εδω. Οποτε μετατρεπω το δικο μου αναλογα, σε μια προσπαθεια να κρατησω χαμηλους τονους. Εννοειται οτι εχω σκριναρει αυτο που ειχα γραψει μιας και εκφραζει την αποψη μου, για ενδεχομενη μελλοντικη χρηση.
 
Διαβάζοντας το αντίστοιχο θέμα του YS-11 στην Κοζάνη, μου δημιουργήθηκε η απορία αν έχουμε περισσότερα στοιχεία για το σημείο πρόσκρουσης του DC-6; Απ' οτι καταλαβαίνω ο μεγαλύτερος όγκος στην περιοχή είναι το Πάνειο όρος με 650 μέτρα και λογικά πρέπει να προσέκρουσε στον άξονα Β-Ν. Επίσης κάποιο μνημείο ή εκκλησία έχει ανεγερθεί στην περιοχή;
 
http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/main.html
σε αυτο το link αν βαλεις τις αντιστοιχες ημερομηνιες σου εμφανιζει τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων της εποχης.δεν δινουν πολλες λεπτομερειες αν και μια απο αυτες εχει την λιστα με τα ονοματα των θυματων.
 
Skytrain":14n2rxnd said:
Διαβάζοντας το αντίστοιχο θέμα του YS-11 στην Κοζάνη, μου δημιουργήθηκε η απορία αν έχουμε περισσότερα στοιχεία για το σημείο πρόσκρουσης του DC-6; Απ' οτι καταλαβαίνω ο μεγαλύτερος όγκος στην περιοχή είναι το Πάνειο όρος με 650 μέτρα και λογικά πρέπει να προσέκρουσε στον άξονα Β-Ν. Επίσης κάποιο μνημείο ή εκκλησία έχει ανεγερθεί στην περιοχή;


Nαι, υπάρχει ένας πολύ μεγάλος σταυρός, φαίνεται από το δρόμο Λαυρίου - Μαρκοπούλου.
 
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Ξέρουμε σε ποιό ύψος του δρόμου είναι ο σταυρός;
 
Top