Περιστατικό σε πτήση της Α3 ΑΤΗ-TLV

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

OA701

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/04/2009
Μηνύματα
4.079
Likes
104
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
---
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
KTTS
Σύμφωνα με το τορνος
Σύμφωνα με το Israel Radio, πριν την αναχώρηση της πτήσης, οι Ισραηλινοί, όταν αντιλήφθηκαν την παρουσία δύο Αραβο-Ισραηλινών, είπαν στο πλήρωμα ότι δεν θα επιτρέψουν να απογειωθεί το αεροσκάφος με αυτούς τους δύο άνδρες μέσα. Έτσι, ξέσπασε καβγάς ανάμεσα στους Ισραηλινούς και τους Αραβο-Ισραηλινούς
...
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Aegean, "η εταιρεία προέβη σε επιπλέον έλεγχο από τον οποίο, όπως ήταν αναμενόμενο, δεν εντοπίστηκε κάποιο ζήτημα".

Χαρακτηρίζει δε το περιστατικό "μεμονωμένο και ατυχές, το οποίο έληξε σύντομα χάρη στη συνεργασία και τη συναινετική διάθεση των δύο επιβατών, στους οποίους προσφέρθηκε η δυνατότητα να ταξιδέψουν με επόμενη πτήση, τα έξοδα της οποίας μαζί με τη διαμονή καλύφθηκαν από την εταιρεία. Η Aegean λυπάται για το δυσάρεστο περιστατικό που δεν εκφράζει την εταιρεία και ευχαριστεί τους δύο Ισραηλινούς επιβάτες για την κατανόηση και συνεργασία τους".
Πραγματικά, αφού ανταπεξήλθαν τέτοιου περιστατικού οι εργαζόμενοι, αξίζουν μνείας, μπόνους, έξτρα κανονάκια κλπ. Μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω! Ρισπέκτ :thx:
 
Το περιστατικό το θεωρώ πραγματικά για γέλια και για κλάματα!!
Αφενός δεν έπρεπε να πάρει έκταση γιατί θεωρείται μεμονωμένο, αφετέρου κάθε μέρα μπορεί να γίνονται τέτοια περιστατικά τα οποία περνάνε απαρατήρητα.
Τέλος άποψη μου,αν το περιστατικό γινόταν επί ολυμπιακής δεν θα γινόταν ντόρος.

Με εκτίμηση Άρης.
 
Δηλαδή είναι άξια θαυμασμού η αντίδραση του πληρώματος; Είναι λογικό το ότι δε συνελήφθησαν οι επιβάτες που έκαναν το σαματά και κατηγόρησαν άλλους επιβάτες ως πιθανούς τρομοκράτες και ζήτησαν να επανελεγχθούν τα διαβατήριά τους; Αγνόησαν τις οδηγίες του πληρώματος, έκαναν χαμό μέσα στο αεροπλάνο, παρεμπόδισαν την απογείωση και τελικά επιβραβεύτηκαν με το να απομακρυνθούν τα θύματα όλης αυτής της τραγελαφικής ρατσιστικής κατηγορίας;

Το πλήρωμα αντί να καλέσει την αστυνομία για να απομακρύνει τους επιβάτες που ξεκίνησαν όλον αυτόν τον πανικό, φώναξε την αστυνομία για να ελέγξει ξανά τα διαβατήρια των άλλων; Και τελικά η Aegean καμάρωνε κιόλας στην ανακοίνωση ότι τα θύματα της ιστορίας συνεργάστηκαν άψογα και τους ευχαριστούμε πάρα πολύ και τους δώσαμε μια βραδιά δωρεάν σε ξενοδοχείο;
 
aris320":1drdqg76 said:
Τέλος άποψη μου,αν το περιστατικό γινόταν επί ολυμπιακής δεν θα γινόταν ντόρος.

Κατηγορηματικά ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ.

Επί ολυμπιακής ο κάθε δημοσιογράφος μπορούσε να γράφει ακόμη και τα πιο απίθανα πράγματα χωρίς στην ουσία να κατηγορείται ποτέ για το παραμικρό. Ακόμα και το παραμικρό ευτράπελο περνούσε στις εφημερίδες διανθισμένο.

Απλά επειδή τώρα δεν υπάρχει πλέον ολυμπιακή για να βγάζουν οι δημοσιογράφοι τα εσώψυχά τους, κάπως πρέπει να εκτονωθούν.
 
aris320":35l81ziw said:
Τέλος άποψη μου,αν το περιστατικό γινόταν επί ολυμπιακής δεν θα γινόταν ντόρος.

Όπως είπε και ο AGV επί Ο.Α έγραφε ότι ήθελε ο κάθε ένας δημοσιογράφος.Καθυστερούσε μια πτήση 1 ώρα και έτρεχε τηλεοπτικό συνεργείο να κάνει ρεπορτάζ.Τώρα αργεί και δε γίνεται τίποτα,και ορθώς δε γίνεται διότι πολλές φορές η καθυστέρηση είναι λόγω καιρού,λόγω κυκλοφορίας σε άλλα αεροδρόμια κλπ.
 
Ο μόνος λόγος που το ανέβασα είναι η εθνικότητα των επιβατών, αν ήταν σε οποιαδήποτε άλλη πτήση δεν θα το ανέβαζα γιατί απλά δεν θα είχε συμβεί τέτοιο περιστατικό. Οι Ισραηλινοί έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες και η Α3 φαίνεται να το ξέρει πολύ καλά αυτό, έτσι τουλάχιστον δείχνει η αντίδραση της. Δεν θέλω να πώ περισσότερα, όσοι γνωρίζουν από Ισραηλινούς με κατάλαβαν...
 
Αν είχαν εφαρμοστεί οι προβλεπόμενες διαδικασίες περί "απείθαρχου επιβάτη" η εξέλιξη θα ήταν διαφορετική και οι Ισραηλινές Αρχές,που ήταν ο φόβος της AEGEAN, δεν θα είχαν φέρει καμία αντίρρηση.Αυτό λένε όσοι ξέρουν καλά τους Ισραηλινούς.
 
OA701":2lhal8fp said:
Οι Ισραηλινοί έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες και η Α3 φαίνεται να το ξέρει πολύ καλά αυτό, έτσι τουλάχιστον δείχνει η αντίδραση της. Δεν θέλω να πώ περισσότερα, όσοι γνωρίζουν από Ισραηλινούς με κατάλαβαν...

Εγώ "δε γνωρίζω από Ισραηλινούς" αλλά επιμένω ότι όποιας εθνικότητας κι αν είναι οι επιβάτες, όποια ιδιαιτερότητα κι αν έχουν, αν δημιουργήσουν όλον αυτό το σαματά και απαιτούν πράγματα που δεν είναι της αρμοδιότητάς τους ενώ παρεμποδίζουν την ασφαλή και ομαλή λειτουργία της πτήσης, το αεροπλάνο ακινητοποιείται ή προσγειώνεται και αυτοί συλλαμβάνονται.

Εγώ δηλαδή που είμαι τέρμα φοβισμένη όταν πετάω, να σηκωθώ και να απαιτώ να ελεγθεί το left phalange?

Ή σε παρόμοια περιστατικά που έχουν συμβεί μέσα στο 2015 με μεθυσμένους Άγγλους και Σκωτσέζους που επιτέθηκαν σε άλλους επιβάτες, να πει το πλήρωμα "ε τους ξέρετε τους Βρετανούς πόσο πίνουν, καλού κακού κατεβάσαμε από το αεροπλάνο αυτούς που τις έφαγαν". Μόνο την τελευταία χρόνια αρκετά αεροπλάνα από Σκωτία και Αγγλία προσγειώθηκαν, κατέβασαν τους μεθυσμένους οι οποίοι συνελήφθησαν και το αεροπλάνο συνέχισε την πτήση του.

Τα πληρώματα υποτίθεται ότι μπορούν να χειριστούν δύσκολες καταστάσεις, μπορούν να ελέγξουν τους επιβάτες τους, να επιβάλλουν τους κανόνες και τις οδηγίες που πρέπει να ακολουθηθούν και ότι δε διαχωρίζουν σε ιδιαίτερους και μη ιδιαίτερους επιβάτες. Για μένα ο χειρισμός ήταν εξωφρενικά ερασιτεχνικός. Έπρεπε αθόρυβα να καλέσουν την αστυνομία η οποία θα κατέβαζε τους φωνακλάδες και όχι θα έκανε έξτρα έλεγχο διαβατηρίων στους άλλους. Τι "δεδικασμένο" δημιουργεί αυτό; Σε όποιον επιβάτη φαίνεται ύποπτη η φάτσα του διπλανού του, θα προκαλεί ανωμαλία στην πτήση και θα απαιτεί ελέγχους διαβατηρίων; Και η Aegean θα το επιτρέπει, φέρνοντας αστυνομία για να πραγματοποιήσει όντως τον έλεγχο;

Και η ανακοίνωση της εταιρίας τελείως "πωπω παιδιά μας έτυχαν 5 τρελοί, πάλι καλά τα θύματα ήταν συνεργάσιμα, τους βάλαμε κι ένα βράδυ στο ξενοδοχείο κι όλα καλά". Δεν είναι η Gaidouraki Airlines, είναι η Αegean. Κατ΄εμέ τελείως ερασιτεχνικός χειρισμός και ανακοίνωση.
 
Καλά, μην τρελένεστε όλοι. Το ότι έγινε αυτό και δημοσιοποιήθηκε δεν σημαίνει ότι δεν έχει ξαναγίνει...
 
Αρχικά να πω κι εγώ ένα μπράβο στο πλήρωμα γιατί ήταν το πιο περίεργο περιστατικό που έχει τύχει εδώ και αρκετά χρόνια...

Η περίπτωση αυτή alex δεν σήκωνε να κάνεις 17 unrully passengers, η πτήση δε θα έβγαινε ποτέ. Ή θα έπρεπε να ακυρώσουν τη πτήση τελείως (και να τη πληρώσουν όλοι) ή να βρουν μια συμβιβαστική λύση. Την οποία βρήκαν και εκτέλεσαν όσο πιο γρήγορα γινόταν.

Αυτοί που αρχίσανε τα #boycott_aegean, κράζουν στο FB και γράφουν τις λοιπές χαζομάρες δεν έχουν διαχειριστεί ποτέ μια πτήση, ή είναι οι γνωστοί άνθρωποι που διψάνε για αίμα οπότε δεν αξίζει να τους σχολιάσουμε, η βλακεία δεν έχει όρια άλλωστε.

ΥΓ: Ένας λαός που πέρασε από το Ολοκαύτωμα θα έπρεπε να είναι ο πιο "συμπονετικός" και ανοιχτόμυαλος στη γη. Δε μπορώ να καταλάβω πως έχει γίνει το ακριβώς αντίθετο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top