Τρύπα σε Α321 (SX-BHS) της Hermes

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας

OA701

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/04/2009
Μηνύματα
4.079
Likes
104
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
---
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
KTTS
Α321 της Hermes νοικιασμένο στην Daallo Airlines αναγκάστηκε να επιστρέψει στο MGQ αφού παρουσίασε ενα "μικροθεματάκι". Απο εκεί και πέρα οι εκδοχές διίστανται, για φωτιά στον κινητήρα λένε, για πτώση καμμένου ανθρώπινου σώματος λένε, για να δούμε...
:arrow: http://aviation-safety.net/wikibase/wiki.php?id=184136

Daallo-airlines_mogadishu-2.jpg
 
Είναι το ίδιο που είχε βγει έξω από τον διάδρομο. Στο λινκ γράφει για ένα fatality. Ένα θετικό για αυτήν την εταιρεία δεν ακούσαμε τόσο καιρό, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.
 
Αυτό είναι, μόλις το είδα. Στο λινκ γράφει για ένα fatality. Ένα θετικό για αυτήν την εταιρεία δεν ακούσαμε τόσο καιρό, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.
 
Περισσότερες φωτογραφίες και πληροφορίες στο http://avherald.com/h?article=4934dec0&opt=0
Όπως λέει στο άρθρο, περίπου 5 λεπτά μετά την απογείωση υπήρχε μια έκρηξη (μάλλον φιάλης οξυγόνου) που δημιούργησε την τρύπα. Το αεροσκάφος προσγειώθηκε και πάλι στο MGQ 20 λεπτά μετά την απογείωση. 74 άτομα επέβαιναν στο αεροσκάφος, εκ των οποίων τρεις τραυματίστηκαν (ένας σοβαρά).
 
Στο AvHerald λέει ότι (τουλάχιστον) ένας επιβάτης εκτινάχτηκε έξω από το αεροσκάφος(!)
 
Από τις φωτογραφίες είναι μάλλον προφανές ότι υπήρξε έκρηξη (ή κάτι παρόμοιο) από το εσωτερικό του αεροσκάφους προς τα έξω. (Μπορεί να ήταν και δομικό πρόβλημα του παραθύρου που παραπέμπει σε "aloha airlines" άρα εγκληματικές παραλείψεις συντήρησης.)
Προφανώς λείπει το κάθισμα που ήταν δίπλα στο παράθυρο.
Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με κινητήρα ή φιάλη οξυγόνου (οι θέσεις τους δεν έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη θέση όπου υπήρξε το πρόβλημα).
 
Στο a.net ανέβηκε link για βιντεάκι που έχει εσωτερικά πλάνα στο α/φος μετά την έκρηξη :shock: Η ψυχραιμία όλων είναι, τι να πώ, γιουνίκ; :cool:
 
Πραγματικά τρομερή ψυχραιμία! Δεν μπορώ να φανταστώ σε τι φάση θα ήμουν εκεί μέσα πριν πιάσουμε διάδρομο!
 
Αυτό με την φιάλη οξυγόνου, σας πείθει; Εγώ έχω ερωτηματικά. Η θέση δεν είναι στην σειρά της εξόδου κινδύνου.
Νομίζω μόνο εκεί δίπλα στην θέση της αεροσυνοδού θα μπορούσε να υπήρχε φιάλη οξυγόνου.
Ξέρει κάποιος να μας εξηγήσει;
 
Αφενός το ενδεχόμενο της έκρηξης δεν πείθει, αφετέρου αν ήταν εσωτερική έκρηξη δεν θα έφευγε μόνο ο συγκεκριμένος σταθμός με το συγκεκριμένο παράθυρο.
Από τις φωτογραφίες μοιάζει να έχει φύγει μόνο ένας σταθμός (το συγκεκριμένο παράθυρο με το πλαίσιό του).
Αυτό κάνει μια υποτιθέμενη έκρηξη να μοιάζει μάλλον απίθανη. Ενδέχεται να υπήρχαν ρωγμές στον συγκεκριμένο σταθμό και να μην άντεξε την πίεση της καμπίνας μόλις έφτασε σε κάποιο ύψος. Αυτό όμως από άποψη συντήρησης σημαίνει εγκληματικές παραλείψεις.
 
Top