LCA - Προσγείωση αεροσκάφους λόγω αεροπειρατείας

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Akis

Administrator
Staff member
Εγγραφή
22/11/2002
Μηνύματα
5.138
Likes
392
Περιοχή
Dortmund
Website
www.airliners.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDLW
Όπως γράφει στη σελίδα του ΡΙΚ, αεροσκάφος προσγειώθηκε στην Λάρνακα, λόγω αεροπειρατείας. Περισσότερα εδώ: http://www.riknews.com.cy/index.php/new ... peirateias

Μάλλον πρόκειται για την πτήση MSR181 (HBE - CAI) με το A320 SU-GCB.
 
Ήδη ανακατευθύνονται για Πάφο μια Α3, μια GMI κι ένα HAF C130. Γνωρίζει κανείς τη χωρητικότητα της Πάφου; 777 κατεβαίνει;

Τώρα λέει το ράδιο ότι κατεβάζουν έπειτα απο συμφωνία γυναικόπαιδα....
 
Η Πάφος έχει capacity 10 αφίξεις την ωρα και 13 θέσεις για διάφορους τυπους αεροσκαφων χωρίς να συμπεριλαμβάνουμε το General Aviation apron και το military.
Και ναι λαμβάνοντας υπόψη τα 2700μ του διαδρόμου μπορει να κατέβει/φύγει 777 ίσως με έναν μικρό περιορισμό βάρους.
 
Πάντως το 777 της ΕΚ πάει μάλλον direct ATH, όπως δείχνει το fr24. Το A321 της QR265 προσγειώνεται στο AMM. :?:
 
Ξερει καποιος να μου πει υπο ποιες προυποθεσεις,αν υπαρχουν,ο πιλοτος εχει οδηγια-ειναι υποχρεωμενος να ανοιξει την πορτα του πιλοτηριου σε ατομο που κανει αεροπειρατεια?
Δηλαδη αν εγω ξαφνικα αρχισω να φωναζω οτι εχω βομβα και ζητησω να ανοιξει το πιλοτηριο αλλιως θα ανατιναχτω ο πιλοτος ειναι υποχρεωμενος να μου ανοιξει,απαγορευεται να μου ανοιξει ή ειναι στην κριση του αν θεωρει την απειλη βασιμη κτλ ωστε να μου ανοιξει?
 
Έχω την εντύπωση ότι είναι απόρρητες πληροφορίες αυτές που ζητάς, δηλαδή και να ξέρει κάποιος δε θα έπρεπε να το γράψει (πόσοι τρομοκράτες-αεροπειρατές διαβάζουν airliners.gr άραγε; :mrgreen: ). Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάθε αεροπορική έχει δικά της security operations.
Δύσκολη περίπτωση όμως. Πες ότι είσαι πιλότος και σου δείχνει από το "ματάκι" της πόρτας εκρηκτικά ο επίδοξος αεροπειρατής. Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι εκρηκτικά; Για παράδειγμα το C4 μοιάζει εκπληκτικά με πλαστελίνη... Τα sticks ΤΝΤ μπορεί να είναι ολόιδια με ένα ρολό από χαρτί κουζίνας βαμένο.. Από την άλλη το διακινδυνεύεις ως πιλότος; Κι αν τα παιδιά στο security δεν τα είδαν τα εκρηκτικά; Προσωπικά αν ήμουν πιλότος (ή αν έφτιαχνα το security manual) δε θα άνοιγα την πόρτα.
 
Δεν ζητησα απορρητες πληροφοριες νομιζα οτι τετοιες πληροφοριες δινονται στην εκπαιδευση απο τις σχολες
Αν πχ ειναι σιγουρος ο πιλοτος οτι υπαρχουν εκρηκτικα ή ο αλλος εχει οπλο και οσο δεν του ανοιγει ο πιλοτος καθαριζει εναν εναν τους επιβατες τι κανεις?
Ειναι αποκλειστικα θεμα του πιλοτου ή υπαρχει καποια κεντρικη οδηγια(οποια και αν ειναι αυτη)?
 
Έληξε η ιστορία προ ολίγου με τη σύλληψη του αεροπειρατή. Απ' ότι φαίνεται δεν 'ανοιξε ρουθούνι στο όλο σκηνικό...

Να δούμε πλέον πότε θα ανοίξει η LCA.
 
frunner":11smg8kk said:
Ειναι αποκλειστικα θεμα του πιλοτου ή υπαρχει καποια κεντρικη οδηγια(οποια και αν ειναι αυτη)?

Λογικά υπάρχει κεντρική οδηγία, αυτό λέω, υπάρχει και εκπαίδευση με θέμα το security που περνάνε οι πιλότοι και υπάρχουν διαδικασίες που ακολουθούν σε περίπτωση αεροπειρατείας κλπ. Το τι λένε οι διαδικασίες, αυτό δεν ξέρω, τι γνώμη μου είπα παραπάνω.

Ευτυχώς έληξε χωρίς να ανοίξει ρουθούνι!
 
Σύμφωνα με ειδησεογραφικά μέσα,ανέφεραν ότι σε δήλωση του ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κύπρου είπε ''ότι για μια γυναίκα γίνονται όλα.'' Καθώς ο αεροπειρατής ήθελε να δει την πρώην του που μένει στην Κύπρο.

Εδώ το διάβασα το παραπάνω:
http://epirus-tv-news.blogspot.gr/2016/ ... _9231.html
 
Top