Πτωση Apache.

Bladerunner

Economy-Class-Member
Εγγραφή
21/01/2010
Μηνύματα
195
Likes
49
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Ενα Apache, το οποιο συμετειχε στην ασκηση ''Σαρισα", συνετριβη στον κολπο του Ορφανου σημερα το πρωι..οι χειριστες ειναι σωοι!

http://www.cnn.gr/news/ellada/story/470 ... eio-ellada
 
Τα δημοσιεύματα λένε για κράτηση κινητήρα και επιλογή του καταλληλότερου χώρου για προσγείωση. Σύμφωνα με το video δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο. Η πτήση δείχνει ελεγχόμενη πρόσκρουση με πλήρη ισχύ. Αλήθεια το σύστημα προσγείωσης είναι πάντοτε σε έκταση; Αυτού του είδους οι μανούβρες δεν απαιτούν ανάσυρση αν είναι ανασυρόμενο;
 
Ο ήχος του ελικοπτέρου που περνάει σε πρώτο πλάνο λίγα κλάσματα πριν πέσει το άλλο στο βάθος της εικόνας δεν αλλοιώνει το ηχητικό αποτύπωμα;
 
Τα σχόλια στο βίντεο δίνουν ρέστα πάντως...
 
το AH-64 δεν έχει ανασυρώμενο σύστημα προσγείωσης..
 
μεταξύ 6-8 δευτερολέπτων απο την αρχή που παιζει το βίντεο παρατηρήστε μια λάμψη που βγαίνει απο το exhaust.
Μπας και κράτησε ο κινητήρας;
 
BAROREF":lfds4w9a said:
μεταξύ 6-8 δευτερολέπτων απο την αρχή που παιζει το βίντεο παρατηρήστε μια λάμψη που βγαίνει απο το exhaust.
Μπας και κράτησε ο κινητήρας;

Αν δείτε το βίντεο στο 2:05 σημείο φαίνεται το άλλο Apache που κάνει αιρώρηση πάνω απο τα συντρίμια να εμφανίζει την ίδια ακριβώς λάμψη. Οπότε αυτό που βλέπουμε στα πρώτα 6-8 δευτερόλεπτα στο Apache που έπεσε δεν έχει να κάνει με μηχανικό πρόβλημα. Ή είναι strobe η κάποια αντανάκλαση
 
Το φωτάκι που φαίνεται να αναβοσβήνει στο Apache καο έχει χρώμα λευκό είναι πολύ απλά το φωτάκι αποφυγής σύγκρουσης που έχουν όλα τα αεροπλάνα και οποιοδήποτε πτητικό μέσο και είναι σε χρώμα είτε λευκό είτε σε κόκκινο.
Ελπίζω να καταλάβετε εσείς που δεν γνωρίζετε.


Τώρα για το πως έπεσε το Apache.
Στο βίντεο δεν δείχνει απο ότι κατάλαβα να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία,ο κινητήρας ακούγετε πολύ καλα και στο lower pass στην θάλασσα και λίγο πριν πέσει ασχέτως αν καλύπτει τον ήχο το δεύτερο Apache.
Αν και δεν δείχνει όλο το σκηνικό πριν την σύγκρουση αυτός που τράβηξε το βίντεο,μου δίνεται να καταλάβω πως εκεί που ήταν γερμένο με την μύτη προς την θάλασσα φαίνεται ο πιλότος να προσπαθεί να το επαναφέρει σε οριζόντια πτήση αλλά λογω μικρου υψους δεν τα καταφέρνει και ακούμπησαν οι ρόδες στο νερό και αναποδογυρισε. Άρα κατ'εμέ και απο τα λίγα που ξέρω μου φαίνεται πως το ατύχημα οφείλεται σε χειριστικο λάθος.

Τα παιδιά οι χειριστές γρήγορα να γίνουν καλά σε ότι και αν έπαθαν.

Εγώ είπα την άποψη γύρω απο αυτό τώρα το κατά πόσο σωστή θα είναι θα δούμε απο το πόρισμα όταν βγει.
 
Top