Χάθηκε Cessna (?) έν πτήση για Μέγαρα

SkyHawk

First-Class-Member
Εγγραφή
21/04/2005
Μηνύματα
765
Likes
102
Περιοχή
HELL
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
To 5B-CLB της αερολεσχης δυτικής Ελλάδας ειναι.
 
Βρέθηκε κοντα στο χιονοδρομικό των Καλαβρύτων. Δυστυχως νεκροί οι δυο χειριστές...
 
Κρίμα τι να πω...
 
Σύμφωνα με άρθρο στα Parapolitika.gr (PARAPOLITIKA.gr/ 17.10.2016 | 11:33
Θρίλερ: Συντρίμμια που εντοπίστηκαν στα Καλάβρυτα δεν ανήκουν στο αγνοούμενο Cessna. Ανήκουν σε παλαιότερο αεροπορικό ατύχημα λέει η Πολεμική Αεροπορία.
Τελικά τι ισχύει;
Πράγματι υπήρξε παλαιότερο ατύχημα στην περιοχή του Χιονοδρομικού των Καλαβρύτων.
Με την ευκαιρία θέλω να ζητήσω συγνώμη από τους διαχειριστές για την χθεσινή αναφορά μου η οποία κατά λάθος αντί την σελίδα Ατυχήματα και Συμβάντα Αεροπορία πήγε στην Πολεμική Αεροπορία καθώς και του γεγονότος ότι δεν γνωρίζω πως γίνεται η αναφορά σε δημοσιευμένο άρθρο και έβαλλα ολόκληρο το δημοσίευμα, χωρίς σχόλια επειδή δεν υπήρχαν στοιχεία να βασιστώ και να εκφράσω άποψη.
 
Αν πραγματικά ανήκει σε παλαιότερο ατύχημα και έχουν βρεθεί μέσα οι σωροί δυο ανθρώπων, τότε θα πρέπει να πιστέψουμε ότι βρισκόμαστε στον μεσαίωνα. Με δεδομένο ότι δεν έχουν αναζητηθεί αγνοούμενοι από προηγούμενο ατύχημα, τότε ή το αεροσκάφος αυτό δεν απογειώθηκε από την Ελλάδα, (οπότε δεν παίρνουμε χαμπάρι από εισβολές αεροσκαφών που δυσκολεύομαι να το πιστέψω), ή δεν παίρνουμε χαμπάρι τι γίνεται στα Ελληνικά αεροδρόμια (και αυτό δυσκολεύομαι να το πιστέψω μέχρι αυτό το βαθμό).
Συνεπώς θα πρέπει να καταλήξουμε στο λογικό συμπέρασμα ότι τα περί παλαιότερου ατυχήματος είναι απλώς δημιουργήματα του δαίμονα του τυπογραφείου.
Άλλωστε τα τελευταία εκατό χρόνια όλα τα αεροσκάφη έχουν ένα νηολόγιο (το οποίο είναι και η ταυτότητά του) που μπορεί να αποδείξει περί τίνος πρόκειται. Ακόμα και αν το νηολόγιο δεν μπορεί πλέον να διαβαστεί μπορεί από τις σωρούς να εξακριβωθεί αν πρόκειται για τους ανθρώπους που χάθηκαν.
Και τελικά αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι χάθηκαν δυο άνθρωποι.
 
Υπηρχαν συντριμμια απο παλαιοτερο ατυχημα στην περιοχη, αυτα ομως που βρεθηκαν χθες με τις απανθρακωμενες σωρους δυστυχως ανηκουν στο εν λογω νεο περιστατικο.
Υπαρχουν πλεον και φωτογραφιες που το αποδεικνυουν.
http://www.zougla.gr/greece/article/fot ... reo-tsesna
 
Κάθε φορά που γίνεται ένα ατύχημα τα media ξεσαλώνουν καλώντας κάθε λογής "ειδικούς"-μαϊντανούς, μοιρολογίστρες, μέντιουμ, αυτόπτες που άκουσαν εκρήξεις και είδαν φλόγες πριν την πτώση κλπ κλπ.
Κι όταν βγει το πόρισμα και έρθει -έστω και αμυδρά- στο φως το αποκρουστικό πρόσωπο της πραγματικότητας έχουν όλα ξεχαστεί...

Τα θυμίζω λοιπόν κι ας τα διαβάσουν και διδαχτούν κυρίως όσοι φιλοδοξούν να μπουν στον μαγικό κόσμο της αεροπορίας:
https://www.aaiasb.gr/imagies/stories/d ... 5B-CLB.pdf
αλλά και όσοι "εντός" παραμένουν ανυποψίαστοι...
 
Φίλε Nontas, προσωπική μου άποψη είναι ότι έκανες την καλύτερη κίνηση να δημοσιοποιήσεις σε αυτό το forum την έκθεση του συγκεκριμένου ατυχήματος. Όσον αφορά την Πόρισμα, νομίζω ότι κάλυψε πλήρως και τεκμηριωμένα την εξέλιξη του ατυχήματος αλλά και την αλυσίδα των εμπλεκόμενων ατόμων και Υπηρεσιών. Εξ όσων καταλαβαίνω ο Εισαγγελέας θα καλέσει πολλούς να λογοδοτήσουν και δεν θα αναφερθώ σε άτομα ή διαδικασίες διότι δεν είμαι ειδικός. Είμαι βέβαιος ότι οι εμπλεκόμενοι σε κάθε πτητική δραστηριότητα γνωρίζουν καλύτερα.
 
Top