Πως μπορώ να γίνω οδηγός σε tow track?

mirrage

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/05/2008
Μηνύματα
11
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλημέρα σας!

Είμαι νέος στο forum είμαι στα 24 κ όνειρο μου είναι να γίνω χειριστής αλλά δεν παίζει ποτέ να το κάνω και γι'αυτό περιορίζομαι στο fs.
Αλλά...επειδή η μυρωδιά του JetA1 είναι σαν άρωμα για εμένα είπα να το δω αλλιώς και να έρθω όσο πιο κοντά σε αυτό που
αγαπάω.Δεν θέλω να γίνω μηχανικός αν και θαυμάζω τις μηχανές αλλά θα ήθελα να γίνω οδηγός σε tow track.
Πως μπορώ να το κάνω αυτό?
Ακόμα δεν έχω ούτε καν δίπλωμα οδήγησης αφού προτιμώ τα Μ Μ Μ αλλά αν είναι αναγκαίο βγάζω.
Επίσης για άλλες εργασίες οδηγών κτλ εντός πίστας που μπορώ να κοιτάξω?
Τι προσόντα χρειάζονται γενικά?
Είμαι κάτοχος πιστοποιτικού εκπαίδευσης στα σωστικά μέσα,καταπολέμηση πυρκαγιάς,προσωπική ασφάλεια και κοινωνικά καθήκοντα
και ατομική επιβίωση.Το πιστοποιητικό έχει εκδωθεί από την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Ασποπύργου όπου φοίτησα επί ένα έτος ως
Δόκιμος Πλοίαρχος.
Έχω τελειώσει γραφιστική σε ΙΕΚ (η άλλη αγάπη μου) αλλά προτιμώ τα αεροπλάνα και είμαι διατεθειμένος να αλλάξω ξανά κατεύθυνση.


Και φροντιστής με ενδοιαφέρει να γίνω αλλά μάλλον τα υγειονομικά είναι τόσο αυστηρά όσο των χειριστών.
Σωστά?Αν οχι πως μπορώ να μάθω τι προυποθέσεις πρέπει να πληρώ ώστε να μπω?
Πρέπει να ρωτήσω στο ΓΝΑ,στην ΥΠΑ?Ποιος θα με εξυπηρετήσει καλύτερα και θα ακούσει τις ερωτήσεις μου?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Για να γινεις χειριστης σε tow truck χρειαζεσαι οπωσδηποτε επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης, οποτε βαλ'το μπρος οσο ειναι καιρος!
Απο εκει και περα, θα σου πω για δυο εταιρειες που γνωριζω τι γινεται:
Στην Α3 (που εχει handling δικο της στην Αθηνα) θελει διπλωμα Γ' κατηγοριας (για φορτηγο) και μετα απο εκπαιδευση θα κανεις και push back. Η θεση ομως (ΧΑΜ λεγεται, Χειριστης Ανυψωτικων Μηχανηματων) αφορα ΟΛΑ τα οχηματα handling (Hiloaders, Τρακτερ, Σκαλες, Iμαντες, κ.ο.κ.), δεν θα εισαι δηλ. ΜΟΝΟ χειριστης tow truck.
Στην swissport παλι, θελει διπλωμα μηχανοδηγου απο το Υπουργειο Βιομηχανιας (κανε μια επαφη μαζι τους), και μετα απο καμια 600αρια ενσημα ως βοηθος χειριστη, γινεσαι αυτονομος χειριστης, ΜΟΝΟ στα pushback. (Στη συγκεκριμενη εταιρεια, υπαρχει εξειδικευμενη ομαδα χειριστων tugs και tows).
Γνωση αγγλικων εκτιμαται, καθως (ειδικα στη swissport) ακους την επικοινωνια του α/φους με το ground control για τις λεπτομερειες της αδειας για το pushback,οποτε καλο ειναι να ακους και να ξερεις τι γινεται (μην σου ζητησει, φερ'ειπειν το 777 της ΕΚ να το "βγαλεις" facing south και εσυ το παρκαρεις στο ΙΚΕΑ :D )
Υποθετω οτι κατι αναλογο θα ισχυει και σε ΟΑ και σε Goldair.

Eλπιζω να βοηθησα καπως, και καλως ηρθες στο forum. ;)
 
καλησπερα σε ολους ειμε καινουργιο μελος στο forum ειδα το θεμα κ με ενδιαφερουν τα εξης με πηραν τηλ απο μια αεροπορικη εταιρια μετα απο κατι μηνες ωπου ειχα αφησει το βιογραφικο μου για εργατης στην πιστα εχω διπλωμα β' γ' δ' κατηγοριας κ ετοιμαζομαι να βγαλω κ ε' θα ηθελα να ρωτισω τηδιπλωματα χρειαζεται κανεις να χειριστει τα μηχανηματα της πιστας του αεροδρομειου π.χ. το ριμουλκο π μεταφερει το αεροπλανο η αυτο που μεταφερει τις βαλιτσες η τη ν σκαλα π δινει τα τροφιμα χρειαζεται κ διπλωμα ανυψωτικου κ αν ναι που μπορεις να το βγαλεις σας ευχαριστω και συγνωμη αν κανω λαθος σε κατι απο τα παραπανω!
 
σθμφωνα με το Π.Δ. 31/90 ΦΕΚ 11Α/5-2-90 η κατηγορία των μηχανημάτων που σε ενδιαφέρει ειναι η Ι και ΙΑ οποτε απο τουπουργείο αναπτυξης (περιφέρειακή υπηρεσία της αιρετής περιφερειας) εκδίδονται οι αντισοτοιχες αδειες ικανότητας χειριστου.Οι προυποθέσεις ειναι κάποια προυπηρεσία -αποδεικνυόμενη και με ενσημα ως βοηθός σε ωρισμένα μηχανηματα της ομάδας ,εξετάσεις θεωρητικές και πρακτικές ( αυτό το τελευταίο όχι τίποτα ιδιαίτερα δύσκολο).Θέλει λίγη δουλειά και ψάξιμο.
 
σ'ευχαριστω πολυ northwest dc10 για το χρονο σου θα το ψαξω ! καλη συνεχεια.
 
Top