ramp agents

vagelist

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
05/07/2005
Μηνύματα
21
Likes
0
Ένα καινούργιο site για το επάγγελμα του ramp agent ή πισταδορου http://www.rampagent.gr με πληροφορίες για το επάγγελμα , αεροπορικά νέα , βίντεο και blog για συζητήσεις χωρίς λογοκρισία
 
Re: site των ramp agents

Ωραία, μου λείπει ήδη η πίστα.
Ελπίζω και σε μερικές ιστορίες από τυχόν περιστατικά στη πίστα, είτε δικά σου είτε συναδέλφων. Περιέργες αφίξεις, περίεργες φορτώσεις, φόρτος εργασίας κλπ.
Να σου προτείνω να βάλεις τις εταιρίες handling που υπάρχουν στο Ελ.Βενιζέλος και ποιες αεροπορικές εταιρίες εξυπηρετούν.
 
Re: site των ramp agents

Λιγο one-sided και υποκειμενικο το βρισκω, αλλα καλη ιδεα anyway. Κρατα πολυφωνια στο site σου, αλλιως μετονομασε το σε OArampagent.gr ;) :)

Και μη παρεξηγηθεις, απλα οταν βλεπω τιτλους νεων
"Aegean: Καθαρές ζημίες 4,4 εκ. ευρώ στο α' 3μηνο "
" Νέες συνεργασίες με Singapore Airlines και Silk Air "
"Αegean: Ματαιώσεις πτήσεων την Πέμπτη "

...ενω αλλα σημαντικα νεα καλα και ασχημα λειπουν, δεν μπορω να συμπερανω διαφορετικα!

Παρ΄ολ΄αυτα, ελπιζω μεσα απο το site να μαθει ο κοσμος και για αυτο το επαγγελμα, μπας και σταματησουμε επιτελους να εξηγουμε σε ατομα που μας κοιτουν σαν χανοι οταν τους περιγραφουμε το τι κανουμε στην πιστα... :cool:
 
Re: Aegean Cabin Crew

AirServ":1ppwkzxb said:
Yπεροχα!!Εχω αρχισει πραγματικα να το διασκεδαζω το ολο story...Και ειναι λογικο να τα ξερουμε ολα...αλλος εχει 20 και 30 χρονια αεροπορικο(απο υπηρεσιες εδαφους μεχρι κοκπιτ).Αυτα που εχουν δει στα χρονια που καναμε καριερα αεροπορικη ουτε μπορειτε να τα διανοηθειτε ακομα και αν δειτε ολα τα επεισοδια του ΜAYDAY(και παλι δεν τα εχει πιασει ολα)!Εγω προσωπικα σαν 4 συναπτα ετη σαν RAMP Agent εχω δει παρα πολλα.Ακομα και εργατες οταν μας εφερναν για να φορτωσουν ενα αεροσκαφος καταλαβαιναμε στο εαν θα αντεξουν η οχι την δουλεια που ειχε και δεν θα εφευγαν.Προσωπικα εχω διαχειριστει και unruly passengers αλλα και δυστροπο πληρωμα αεροπλανου που του εφταιγαν ολα!
Αρα μην κατηγορειτε τον recruiter για την μη προσληψη σας η αλλες πιθανες αιτιες(υποθετω καποιο βυσμα)για την δικη σας ατυχια..Κοιταξτε τα λαθη σας και την παρουσιαση που κανατε και ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΤΑ ωστε την επομενη φορα να προσληφθειτε ισως και σε καλυτερη εταιρεια απο την Α3.Φιλικα παντα και με καλοπροαιρετη ματια

Φίλε μπορείς να μου πεις λίγο τι κάνουν οι ramp agents?
Μου έχουν πει ότι δε φορτώνουν ούτε καύσιμα, ούτε αποσκευές ούτε καθαρίζουν οι ίδιοι το αεροσκάφος αλλά σε κάτι βίντεο στο youtube είδα ότι κάνουν ακριβώς αυτό.
Με ενδιαφέρει γιατί πρόκειται να περάσω συνέντευξη σύντομα
 
Οι ramp agents ή πισταδόροι ή trc κατα την πιο νεα εννοια ΡΥΘΜΙΖΟΥΝ ολα αυτα που λες αλλα δεν τα κανουν. Ειναι οι μαεστροι του αεροπλάνου με το που κατσει στο εδαφος... Ειναι ενδιαφερουσα δουλεια, με αδρεναλινη αλλα κακοπληρωμένηνεφόσον ειναι ενα και το αυτό ο μισθος με τον εργατη και την τσεκαδόρισα με την τσιχλα και το κλιματιστικο στο γκισε (για αυτό και σπανια μένουν πανω απο 1-2 χρόνια οσοι πανε ακομα και αν την αγαπουν σα θεση)...

Στην πράξη στα ελληνικα δεδομενα και βαλιτσες θα φορτώσεις και θα βοηθήσεις στην καθαριοτητα αν χρειαστεί προκειμενου να πιασεις το χρόνο που εχεις ως ground time (20-40')
 
Καλησπέρα σε όλους. Αναρωτιμόμουν, όσοι δουλεύετε στο ramp, τι ρολόι χειρός φοράτε (για να κρατάτε αξιόπιστα χρόνο turnaround κτλ).

Χρόνια Πολλά!
 
Πιλότοι, πισταδοροι, υπατζιδες, τελωνιακοι, καθαριστριες, ότι ρολόι και να βάλουν την ίδια δουλειά θα κάνει, θα δείξει την ώρα, είτε είναι Rolex είτε από τον κινεζο. Άλλοι χρησιμοποιούν απλά το κινητό.

τελευταίο comment για το 2016...
 
Καλή Χρονιά σε όλους!

Πέρυσι(!) λοιπόν έγραψα για ρολόι χειρός για όσους εργάζονται πίστα (κυρίως ramp agents). Με βάση την απάντηση του φίλου, 2 επισημάνσεις:

α) Ένα αυτόματο ρολόι όπως το Rolex, μπορεί να 'χάσει' μέχρι και 5 δευτερόλεπτα την ημέρα. Στον ένα μήνα, ίσως 'χάσει' 3-4 λεπτά. Σε ένα turaround 40 λεπτών αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

β) Από την άλλη, νομίζω είναι δύσκολο να χρησιμοποιούμε το κινητό (ειδικά το καλοκαίρι που δεν πάιζει ένα visibility jacket με τσέπες) ενώ τρέχουμε πάνω κάτω με διάφορα χαρτιά, στυλό, ασυρμάτους κτλ, για να δούμε την ώρα.

Για αυτό ρώτησα αν κάποιος από το φόρουμ έχει κάποια ιδέα/εμπειρία για κανά αξιόπιστο και όχι ιδιαίτερα ακριβό ρολογάκι.

Ευχαριστώ!
 
σε εμας το κινητο το ειχαν απαγορεψει (τυπικά) για ευνόητους λόγους, ετσι κινητοποίησα ενα ηλεκτρονικό casio g-shock που ειχα στα νιατα μου και εκανα τη δουλεια μου μια χαρα. Βολευει καλυτερα μεσα στο ζόρι σε σχέση με κάποιον χρονογράφο (το ειχα δοκιμασει) που πρεπει να φερεις κοντα το χερι για να δεις τη λεπτομερεια στο καντραν κλπ...

σε καθε περιπτωση, αν εχεις αισθηση του χρόνου ότι ρολοι και να πάρεις θα σου ειναι αχρηστο και θα το χεις απλα για το τυπικό...
προσωπικά ειχα αποψη αίσθηση, όπως και γενικότερα αντίληψη επι της θέσης και του workflow και ήταν απο τους λόγους που 1-2 χρόνια μετα με επαιρναν τηλεφωνο να ξαναπαω για δουλεια (αλλα για 550-600€, με πτυχιο+μαστερ+3 γλώσσες+++ σορυ αλλα δε πάω, οταν δώσουν 1000+ το συζητάμε)

επισης οσοι δουλευετε ή σκοπευετε να δουλεψετε ως trc να πατε να αγορασετε (εστω απο την τσέπη σας) ενα συμβατό handsfree, θα σας λυσει τα χέρια!!!
 
επισης οσοι δουλευετε ή σκοπευετε να δουλεψετε ως trc να πατε να αγορασετε (εστω απο την τσέπη σας) ενα συμβατό handsfree, θα σας λυσει τα χέρια!!!
 
Top