Επιμελητής πτήσεων

z_pilot

First-Class-Member
Εγγραφή
20/02/2007
Μηνύματα
508
Likes
59
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Γνωρίζει κανείς να μας πει για αυτό το επάγγελμα?
Απ'ότι είδα υπάρχει σαν ειδικότητα στα ΙΕΚ και λέει μερικά πράγματα,όπως εδώ http://www.paster.gr/default.asp?pid=31&la=1.
Υπάρχει σαν επάγγελμα ή έχει χαθεί?
Υπάρχουν θέσεις σε αεροπορικες?

Ότι γνωρίζετε καταθέστε το :)
 
Χωρίς να γνωρίζω πλήρως το θέμα...

Αυτό που ξέρω είναι ότι όλες οι αεροπορικές έχουν ένα τμήμα επιμελητείας πτήσεων. Σε γενικές γραμμές το τμήμα αυτό είναι υπεύθυνο για τα σχέδια πτήσης που ακολουθούνται καθώς επίσης και για την φόρτωση του αεροσκάφους (καύσιμα, επιβάτες, φορτίο) και εν συνεχεία τον υπολογισμό σημαντικών παραμέτρων του αεροσκάφους για κάθε πτήση όπως κέντρο βάρους(CG) , Zero Fuel Weight(ZFW), Take Off Weight (TOW) κ.α.
Λογικά θα υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες τις οποίες όμως δεν γνωρίζω και καλύτερα να μην αρχίσω τις υποθέσεις..! :mrgreen:

Εδώ υπάρχει ένα μικρό ενημερωτικό PDF όσον αφορά το επάγγελμα.

Φιλικά
Δημήτρης
 
Εκπαίδευση στο συγκεκριμένο επάγγελμα προσφέρει και το ΙΕΚ Ωμέγα http://www.omega.gr/Course.php?PrID=41
Αν έρθεις στην εκδήλωση Aviation Career Day θα έχεις την ευκαιρία να παρακολουθήσεις ομιλίες για το επάγγελμα (αυτό και όχι μόνο) καθώς επίσης να γνωρίσεις από κοντά και τους εκπροσώπους των σχολών που παρέχουν εκπαίδευση.
 
Γιατί ρε παιδιά δεν κάνατε την εκδήλωση λίγο πιο μετά?
Έπρεπε να σκεφτείτε ότι πολλά παιδιά που ήδη σπουδάζουν σε κάποια σχολή, έχουν εξεταστική εκείνη την περίοδο και δεν μπορούν να έρθουν.Αν την κάνατε Ιούλιο θα ήταν πολύ περισσότερη η προσέλευση.Αν και είμαι από Θεσσαλονίκη, αν δεν είχα την εξεταστική θα ερχόμουνα οπωσδήποτε Αθήνα για τη συνάντηση.Κρίμα :(
 
Αγαπητέ z_pilot,

Λυπάμαι που δεν θα μπορέσεις να παραβρεθείς στην εκδήλωση.

Ο Ιούλιος είναι ως επί το πλείστον μήνας καλοκαιρινών διακοπών και οι περισσότεροι θα απουσιάζουν (ειδικά τα Σ/Κ).
Η επιλογή της ημερομηνίας έγινε με γνώμονα να έχουν μεν τελειώσει τα σχολεία και οι Πανελλαδικές αλλά και να μην έχει φύγει ο κόσμος για τις διακοπές του.
Επίσης ο Ιούνιος δίνει το απαραίτητο χρονικό περιθώριο σε όσους επιθυμούν να πάρουν τις αποφάσεις τους και να προετοιμαστούν κατάλληλα ώστε να αρχίσουν τις σπουδές τους τον Σεπτέμβριο με την νέα ακαδημαϊκή χρονιά.

Είμαστε όμως πλέον off topic οπότε οποιαδήποτε άλλη απορία ή διευκρίνηση για την εκδήλωση μπορούμε ευχαρίστως να τη συζητήσουμε στο αντίστοιχο thread viewtopic.php?f=24&t=7063
 
καλημερα!.
Ασχολούμαι περίπου 7 χρόνια με την εν λόγω ειδικότητα την οποία θεωρώ αρκετά γοητευτική αλλά ψυχοφθόρα με μηδαμινές σε σχέση με άλλες αεροπορικές ειδικότητες οικονομικές απολαβές, είμαι απόφοιτος ΚΑΙ μιας απο της σχολές (ΙΕΚ) που υπάρχουν στην Ελλάδα χωρίς όμως να θέλω να τις μειώσω απλά ίσως δεν πρόκειται να σου προσφέρουν τίποτα περισσότερο από ελάχιστες γνώσεις και ίσως το ποιο κρίσιμο κάποιες επαφές με τον κλάδο. Το καλύτερο θα ήταν για κάποιον εάν μπορεί να ενταχθεί σε μια επιμελητεία/o.c.c μίας εταιρίας απευθείας .Στην διάθεση σου για οποία διευκρίνιση η απορία σχετικά με το επάγγελμα αυτό
 
Χωρίς να είμαι αδιάκριτος, θα μπορούσες να με πληροφορήσεις απευθείας ή με πμ να με πληροφορήσεις για το ωράριο σας και για ένα τυπικό ύψος απολαβών?
 
cfi θα ήθελα να μου πεις μερικά πράγματα για τη δουλειά σου.Αυτά που λέει στην ιστοσελίδα των ιεκ δεν ειναι αρκετά.Θα ήθελα να μου πεις πώς είναι μια τυπική μέρα στη δουλειά σου.Σε ποιους χώρους εργάζεσαι.Με τί ανθρώπους έρχεσαι σε επαφή και ποιες είναι οι οικονομικές απολαβές.Αν μπορείς φυσικά :)
 
Μόλις γύρισα από βάρδια και το πρωϊ δουλεύω πάλι. θα κατσω όμως αυριο να απαντήσω σε όλες τις απορίες
 
Κάποτε... πιο παλιά αποτελούσε ένα απόλυτα σημαντικό και κρίσιμο πόστο εργασίας σε μια αεροπορική εταιρεία, συνδετικό κρίκο του ground με το πλήρωμα. Και για να φτάσεις εκεί θα έπρεπε να έχεις περάσει πρώτα από άλλες θέσεις εργασίας αποκτώντας εμπειρίες σημαντικές και πολύτιμες για να "ζυγίσεις" και να αξιολογήσεις ορθά μια πκληροφορία, και μετά ξεκινούσες για το πτυχίο που ήταν απλά το τυπικό επιστέγασμα. Και για να το πω πιο ξεκάθαρα ήταν προαγωγή να πας στην επιμελητεία. Παλιότερα, αν κάποιος έλεγε ότι η πρώτη του μέρα στη δουλειά, στην αεροπορία...είναι στην επιμελητεία πτήσεων θα τον έπαιρναν για τρελλό.
 
Top