Σχολές για επαγγέλματα αεροδρομίου

  • Thread starter evi87
  • Ημερομηνία δημιουργίας

evi87

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
30/01/2011
Μηνύματα
10
Likes
0
Περιοχή
Athens,Greece
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλημέρα σε όλους!
Επειδή ενδιαφέρομαι να εργαστώ στο αεροδρόμιο,είτε ως συνοδός εδάφους είτε ως ελεγκτής ασφαλείας,σκέφτομαι να φοιτήσω σε κάποια σχολή και θα ήθελα την γνώμη σας.Γνωρίζω οτι τα πτυχία αυτά δεν εγγυούνται βέβαια επαγγελματική αποκατάσταση αλλά επειδή έχω μεγάλη αγάπη για τον χώρο αυτό,θέλω να έχω κάποιες γνώσεις παραπάνω εκτός από την εκπαίδευση που θα περάσω πριν κ αν μπω να δουλέψω στο αεροδρόμιο.
Ρίχνοντας μια ματιά στις σχολές είδα οτι υπάρχουν οι Mega airline studies,Nobilis,Ast που είναι αποκλειστικά για επαγγέλματα αεροδρομιου κ οι αντίστοιχες ειδικότητες στα ΙΕΚ Ακμή και Ωμέγα.
Γνωρίζετε ποια από αυτές είναι η καλύτερη στον τομέα αυτό?
 
Ξεκίνα δίνε βιογραφικά απο τώρα και χτύπα πόρτες και μετά μπορείς να συνδυάσεις φοίτηση σε σχολή.

Είναι ευκαιρία τώρα που ανοίγει η σεζόν και οι εταιρείες θα χρειαστούν κόσμο. Προτεραιότητα σε τέτοιες δουλειές έχει η επαγγελματική αποκατάσταση και μετά η εκπαίδευση.
Είναι δύσκολοι καιροί για σπατάλη χρημάτων...Οχι βέβαια οτι οι γνώσεις που θα αποκτήσεις απο τις σχολές θα πάνε χαμένες, αλλά για δουλειές πίστας και ασφάλειας που θέλεις εσύ δεν είναι υποχρεωτικές.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Έχω ήδη στείλει βιογραφικά εδώ και καιρό αλλά δυστηχώς τίποτα.Κοιτάω και τις αγγελίες ανά τακτά διαστήματα και ευελπιστώ οτι όπως είπες κ εσύ τώρα που ανοίγει η σεζόν,θα ζητήσουν κόσμο.Θα ξαναστείλω αν είναι αλλά αν μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν με πάρουν κάπου λέω να πάω σε κάποια σχολή.
Αν τυχόν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γι αυτές τις σχολές ή έχει φοιτήσει σε κάποια,θα ήθελα πολύ να με διαφωτίσει σχετικά.
 
Σπουδες κ ευρεση εργασιας σε αεροδρομιο

Καλησπερα σας ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. Θα ηθελα να μαθω σε γενικες γραμμες τι σπουδες πρεπει να εχει κανει καποιος για να μπορεσει να εργαστει σε αεροδρομιο και σε περιπτωση που δεν εχει τελειωσει καποια αναλογη σχολη αν μπορει να βρει καποια θεση εντος αεροδρομιου. Ευχαριστω!
 
Re: Σπουδες κ ευρεση εργασιας σε αεροδρομιο

Σε τι πόστο;
 
στην εξυπηρετηση πελατων κ γραφεια check in. δεν γνωριζω ακριβως τι αλλα ποστα υπαρχουν στα οποια θα μπορουσε να εργαστει μια κοπελα, γι'αυτο ρωταω :) ισως μπορουσατε να με διαφωτισετε λιγο...!!!
 
Οι εταιρείες επίγειας εξυπηρέτησης προχωρούν σε προσλήψεις κατά τούς μήνες Μάρτιο-Απρίλιο.Οπότε καλό είναι να στείλεις ή να αφήσεις απο κοντά το βιογραφικό σου γύρω στόν Φεβρουάριο.Σχετικά με το θέμα των σπουδών δεν είναι υποχρεωτικές για να εργαστείς σε αεροδρόμιο καθώς κάθε εταιρεία εκπαιδεύει το προσωπικό που έχει επιλέξει.Εάν όμως θέλεις να σπουδάσεις σε αυτό το αντικείμενο υπάρχει ειδικότητα και σε δημόσια ΙΕΚ Στέλεχος Αεροπορικών Εταιρειών-Στέλεχος Υπηρεσιών Αερομεταφοράς.
 
οκ δλδ εχει πιθανοτητες να βρει δουλεια κ καποιος που δεν εχει τελειωσει την αντιστοιχη σχολη. κατι ακομα... μονο την περιοδο απριλιο-μαιο προσλαμβανουν? αυτην την περιοδο αν στειλω το βιογραφικο μου στο αεροδρομιο ή σε καποια εταιρεια δεν εχω ελπιδες?
 
Top