Τηλεπικοινωνιακό αντικείμενο σε περιφερειακά αεροδρόμια

kostas78

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
13/04/2010
Μηνύματα
40
Likes
7
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Καλησπέρα στην παρέα,

Γνωρίζει κανείς ποιές είναι οι θέσεις και τα αντικείμενα που υποστηρίζουν περιφερειακά τα τηλεπικοινωνιακά και ηλεκτρονικά συστήματα της αεροναυτιλίας; Τί πτυχία πρέπει να έχει κανείς; Η ΥΠΑ απασχολεί ακόμα τέτοια άτομα ή θα γίνει ιδιωτικοποίηση του αντικειμένου;

Ευχαριστώ. :)
 
τα ηλεκτρονικά συστήματα υποστήριξης της αεροναυτιλίας τα υποστηρίζουν οι ηλεκτρονικοί της ΥΠΑ. Προερχονται κυρίως απο ΑΕΙ & ΤΕΙ Ηλεκτρονικων και ΑΕΙ πληροφορικής. Στο άμεσο μέλλον δεν έχει ακουστεί κάτι για προσλήψεις,
Ιδιωτικοποίηση της παροχής υπηρεσιών αεροναυτιλίας δεν έχει ακουστεί ή δρομολογηθεί να γίνει, αλλωστε είναι πολύ φρέσκος ο νόμος που διέσπασε την ΥΠΑ σε επιχειρησιακό κομμάτι, αυτό δηλαδή που λειτουργεί τα α/δ ( όσα έμειναν) και την αεροναυτιλία, και το εποπτικό κομμάτι (θα λέγεται ΑΠΑ) που εποπτέυει την ΥΠΑ, δίνει πτυχία, άδειες κλπ.
Τα συστήματα χωρίζονται στα Communications- Navigation- Surveillance ( CNS) , δηλαδή επικοινωνίες, ραδιοβοηθήματα και radar.
 
satcorfu αν μου επιτρέπεις...ας μεταφραστεί το navigation σε πλοήγηση μιας και τα ραδιοβοηθήματα είναι ένα εργαλείο πλοήγησης και το surveillance σε επιτήρηση μιας και μπορούμε να έχουμε surveillance και χωρίς RADAR.

Η ΥΠΑ έχει και υπαλλήλους κλάδου Τηλεπικοινωνιακών αλλά δεν νομίζω να προσλάβει πια άλλους. Άλλωστε το αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται τώρα πια υπάγεται είτε στο CNS ή στο ATS (AFIS).
 
Σάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και το χρόνο σας.

Σε περίπτωση αναβάθμισης (π.χ. λόγω τουρισμού) σε πιο υποβαθμισμένα αεροδρόμια, δεν θα χρειαστεί στελέχωση;
 
Στελέχωση; Η ΥΠΑ 20 ευρώ βενζίνη θα βάζει είτε η βενζίνη κοστίζει 1.40 είτε κοστίζει 1.70.
 
Υπάρχει πιθανότητα προκήρυξης για Ηλεκτρονικούς στην ΥΠΑ στα επόμενα 2 χρόνια;
 
Οι κενές θέσεις που περιγράφονται στο Προεδρικό Διάταγμα, έχω την εντύπωση οτι θα καλυφθούν πρώτα με εσωτερικές, μετά με εξωτερικές μετατάξεις και τελευταία με προσλήψεις...Χωρίς να θέλω να δυσαρεστήσω κάποιους που περιμένουν μια τέτοια προκήρυξη, ισως να πάρει αρκετό διάστημα για νέες προσλήψεις... τουλάχιστον αυτή είναι ή διαδικασία που επικρατεί σήμερα !!
 
Έχουν υπάρξει τυχόν ενέργειες να καλυφθούν αυτά τα κενά εσωτερικά ή θα προχωρήσει προκήρυξη στον ΑΣΕΠ;
 
Top