Υποτροφία aegean

WannabePilot

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/09/2018
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους γράφω σχετικά με την υποτροφία που κάνει η aegean για τους 100 πιλότους. Θα ήθελα αν γνωρίζει ποιος να μου πει κάτι για το compass aptitude test που γράφει στον διαγωνισμό,τι ακριβώς είναι αυτό??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Σου έχω απαντήσει σε pm.
Ο λόγος που δεν το γράφω δημοσίως είναι γιατί έχω κάνει το COMPASS test, απλά όχι στην AEGEAN, και δεν γνωρίζω αν η AEGEAN το διαφοροποιεί, οπότε δεν μπορώ και να δεσμευτω.
 
Μπορείς να μου στείλεις κι εμένα τις πληροφορίες. Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα παρακαλώ κι εγώ τις πληροφορίες αν ειναι εύκολο :)
 
Καλησπέρα σε όλους!
Αν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει και εμένα.. Θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Έχει δώσει κάποιος από εσάς μέχρι στιγμής στην Aegean;
 
Κύριοι προσοχή, τα τεστ και οι διαγωνιστικές εξετάσεις για τον συγκεκριμένο χώρο δεν είναι σε κανένα στάδιο σπουδών και καριέρας ούτε του τύπου αντιγραφής και αποστήθισης /παπαγάλοι, ούτε των πληρωμένων πτυχιακών και ή μεταπτυχιακών εργασιών !!!!
 
Κυρίες και κύριοι, με όλο το σεβασμό, αν ψάχνετε για πληροφορίες για το compass test εδώ δεν πρέπει ούτε για αστείο να πιάσετε πηδάλιο αεροσκάφους δεδομένου του ότι υπάρχει πρόσβαση σε χιλιάδες βοηθήματα με ένα πάτημα στο πεδίο αναζήτησης της Google (μπορεί να χρειαστεί και καμιά πιστωτική κάρτα).

ECO":3k22251c said:
Κύριοι προσοχή, τα τεστ και οι διαγωνιστικές εξετάσεις για τον συγκεκριμένο χώρο δεν είναι σε κανένα στάδιο σπουδών και καριέρας ούτε του τύπου αντιγραφής και αποστήθισης /παπαγάλοι, ούτε των πληρωμένων πτυχιακών και ή μεταπτυχιακών εργασιών !!!!

Πολύ σωστά από το σύντροφο. Μπορείς να ετοιμαστείς για τις εξετάσεις αυτές αλλά μετά από ένα σημείο λαμβάνει περισσότερο χώρο η ικανότητα του καθενός. Εγώ μηχανολόγος είμαι αλλά σε καταστάσεις υψηλής πίεσης (δλδ. εκτός στάσιμου δωματίου, όπως το πιλοτήριο) το 9+4 δεν λύνεται τόσο εύκολα πλέον.
 
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λες.
Εν μέρη έχεις δίκιο ωστόσο το μήνυμα σου προτρέπει τα παιδιά να πάνε απροετοίμαστα.

Υπάρχει ένα τεστ στο COMPASS που λέγεται Tech Test. Has nothing to do με φυσική λυκείου κλπ, είναι ένας αχταρμάς από γνώσεις δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου, της γενικότερης ζωής και εμπειρίας σε θέματα που δεν νομίζω ότι ενδιαφέρουν το 90% του πληθυσμού όπως πως σχηματίζονται τα σύννεφα κλπ. Καλό είναι επομένως να ρίξουν μια ματιά σε αυτά πριν πάνε, και να προετοιμάσουν σε ένα κατάλληλο λογισμικό όπως το SkyTest Pilot Aptitude Test for Middle East Screenings.

Anyway πολλές από τις ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν και με λογική - τουλάχιστον αυτό παρατήρησα εγώ -.

Όσο για τα aptitude test αν τα παιδιά δεν έχουν παίξει σε προσομοιωτες κλπ μπορούν να προετοιμάσουν λίγο ώστε να συμφιλιωθούν με το όλο πράγμα (και μάλιστα θα τους βοηθήσει αρκετά). Είναι skills που μπορείς να αναπτύξεις. Μην ξεχνάμε ότι το COMPASS Δεν επιχειρεί να αναδείξει super humans, απλά άτομα που έχουν τα required skills.
 
Ναι καταλαβαίνω πως μπορεί να φάνηκε η ανάρτησή μου έτσι. Προς θεού δεν πας χωρίς να ξέρεις πώς είναι το compass test όπως δεν πηγαίνεις στο πόλεμο ξέροντας μόνο τι κάνει η σκανδάλη του όπλου και τίποτα άλλο. Όσο περισσότερο ξέρεις τόσο το καλύτερο. Αλλά επειδή οι ερωτήσεις αλλάζουν κάθε φορά, δεν μπορείς να το μάθεις παπαγαλία και χρειάζεται ένα βαθμό λογικής πού ή το έχεις ή πρέπει να το καλλιεργήσεις. Αυτό το φαινόμενο το έχω δει άπειρες φορές με Κινέζους μαθητές/φοιτητές θετικών επιστημών που δεν έχουν μάθει κριτική σκέψη· ξέρουν όμως κάθε συντεταγμένη του βιβλίου τους.
 
Μεγάλο ωστόσο ποσοστό των ερωτήσεων είναι σχετικά εύκολο με μια καλή προετοιμασία.

Είναι ντροπή να πας για COMPASS χωρίς να ξες ohm's laws, πως να βρεις αντιστάσεις, βασικές αρχές μηχανικής και κινητικής, μαγνητισμό, κύματα κλπ
 
Top