Συνθηκες εργασιας στην Aegean Airlines σαν πιλοτος.

Apgrau777

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
22/09/2004
Μηνύματα
38
Likes
0
Περιοχή
Athens / Greece
Καλησπερα σε ολους!
Ξερει κανεις να μου πει τις συνθηκες που επικρατουν στην Aegean για τους πιλοτους?
Ενδιαφερομαι να μαθω οσα περισσοτερα γινεται για ωρες πτησεις, rosters, μισθους, αν εχουν overnights σε καποιους προορισμους Ελλαδα κ' Εξωτερικο...
Κυριως θελω να μαθω για συγκυβερνητες τις συνθηκες αλλα και γενικοτερα. Σε περιπου ενα χρονο θα εχω τα requirements για την επομενη σειρα προσληψεων και θα ηθελα να ξερω τι να περιμενω.
Αν τυχον αυτα που ζηταω ειναι πληροφοριες τις οποιες καποιος δεν θα ηθελε να δημοσιευσει, παρακαλω πολυ στειλτε μου προσωπικα μηνυματα.
Θα ηθελα να μιλήσω γενικοτερα σε οποιον δουλευει ή εχει δουλεψει στο παρελθον για την Aegean.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Γεια σου φιλε,

Αν θελεις να εισαι μια ζωη στην πεινα, να σου συμπεριφερονται με το χειροτερο τροπο, να σε προσβαλλουν, να ζεις με τον τρομο μηπως σε "φανε" στο simulator (γιατι στην Aegean μονο εκει θα σε φανε), πηγαινε να δουλεψεις σε αυτη την εταιρεια. Αν θελεις να σε παραμυθιαζουν για το ποτε θα βγεις κυβερνητης, αν θελεις να σου παρουν τη σειρα, αλλοι συναδελφοι με πιο γερο "βυσμα", αν θελεις να σε κοροιδευουν μονιμως για διαφορα πραγματα, πηγαινε να δουλεψεις στην Aegean.

Κι ομως απο τις υπαρχουσες εταιρειες στην Ελλαδα, ειναι η καλυτερη. Φαντασου, τι ειναι οι αλλες εταιρειεσ. Εξαιρειται η ΟΑ, η οποια δεν υπαρχει περιπτωση να κανει προσληψεις για τα επομενα 20 χρονια.

Αν δεν εχεις αλλη λυση, πηγαινε στην Aegean (η Αηδιαν) να γνωρισεις τον πολιτισμο τους. Βαλε οσες ωρες αντεξεις και φυγε γρηγορα για το εξωτερικο, οπου θα ναγνςριστει σιγουρα η αξια σου και οπωσδηποτε θα γεμισει η τσεπη σου

Καλη τυχη
 
Φίλε FL420 σέβομαι κάθε γνώμη, αλλά πιστευω ότι δεν είναι σωστό να γράφονται μερικά πράγματα με τέτοιο ύφος σε ένα δημόσιο χώρου όπου έχουν πρόσβαση όλοι! Δεν νομίζω να είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα στην Aegean όσο μας τα παρουσιάζεις, γιατί αν όντως ήταν έτσι σίγουρα θα υπήρχαν μεγάλα προβλήματα στην σωστή λειτουργία της εταιρίας, κάτι που δεν βλέπω να υπάρχει.
 
Καλησπερα Apgrau777 κοιτα και αυτο http://www.qatarairways.com/?jobsearch&section=deckcrew. καλη εταιρεια καλη μισθοι, ερχονται καινουργια αεροπλανα τα επομενα 5 χρονια Α340,Α380,Α350 αρα θα υπαρξει εξελιξη.πολλοι πιλοτοι της παλιας ολυμπιακης επιασαν δουλεια εκει και εχω ακουσει καλα λογια.
 
FL420":1t29knji said:
Φαντασου, τι ειναι οι αλλες εταιρειες. Εξαιρειται η ΟΑ, η οποια δεν υπαρχει περιπτωση να κανει προσληψεις για τα επομενα 20 χρονια.
Είναι κυριολεκτικά εξωπραγματικό η Ολυμπιακή να συνεχίζει να βρίσκεται πρώτη στις προτιμήσεις για να δουλέψει κάποιος στην Ελλάδα. Όπως. επίσης, και στη προτίμηση του κοινού. Μην κοροϊδεύεστε, δεν έχει καταφέρει κανείς να καταρρίψει τον "μύθο" της. Απλά ισούται με την Ελλάδα. Γι' αυτό και τραβάει, αυτά που τραβάει. ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ σαν την Ελλάδα, όντας ένα μικρό κύτταρο της δημόσιας διοίκησης! Τεράστια συνήθεια 50 (παρά κάτι) ετών για να σβήσει εν μια νυκτί! Και όχι, υπάρχει (και σοβαρή) περίπτωση να πάρει κόσμο νωρίτερα από.... 20 χρόνια!
 
Α επιπλέον στην AEGEAN έχουνε ρίξει γκρέμλινς μέσα στο crew room, εμένα με δάγκωσε ένα πρίν δύο μήνες.........ακόμα να κλείσει η πληγή....... :D :D :D
 
hellinas":3j1cn0kw said:
Α επιπλέον στην AEGEAN έχουνε ρίξει γκρέμλινς μέσα στο crew room, εμένα με δάγκωσε ένα πρίν δύο μήνες.........ακόμα να κλείσει η πληγή....... :D :D :D
Αυτο το post τωρα τι ακριβως ηταν??? :doubt:
Καλο θα ειναι να λειπουν ποστ τετοιου επιπεδου :5: , οπως επισης και ποστ τυπου Aegean vs Οlympic, θεμα το οποιο εχει εξαντληθει επανειλλημενως.
 
Καλησπερα

Δεν ξερω για gremlins αλλα ωραια σκυλακια εχει...

Τωρα οσο αφορα τις συνθηκες οπως τα λεει ο φιλος πιο πανω ειναι , ειναι ωραια περιπετεια να μην ξερεις αν θα εχεις δουλεια καθε 6 μηνες και να πετας 737 ή RJ .... :shock:

Ασε το αλλο που θα δεν ξερεις τι θα κανεις τοσα λεφτα που παιρνεις , να παρεις σπιτι η αυτοκινητο....ή και τα δυο.....

(ααα και η καραμελα του Quatar ,Emitates κλπ δεν ειναι και τοσο ευκολη επιλογη , να λεμε τα συκα-συκα )
 
Επι του θεματος παρακαλω...

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, αλλα κανενας σας δεν με κατατοπισε... :(
Ζηταω πληροφοριες κι οχι εμπειριες... :mad:
Ξερει κανεις να μου πει ποσα παιρνει ενας συγκυβερνητης?
Ποσες ωρες πεταει χοντρικα το μηνα?
Ποσες φορες το μηνα δεν γυρναει σπιτι τα βραδια?
Μια τυπικη μερα ενος πιλοτου πως ειναι?
:?: :?: :?:
Αν δεν ξερετε καλυτερα μην σχολιαζετε.
Οποιος εχει εμπειρια απο την εταιρεια παρακαλω να μου πει και ας αφησει τα σχολια του παραπανω ειδους...
Δεν θελω να φανω κακος, απλα να πληροφορηθω θελω!
Κι αν ειναι να μου πειτε τις εμπειριες σας, παρακαλω πειτε μου και την θεση σας με την εταιρεια.
Π.χ. "Ημουνα κυβερνητης/συγκυβερνητης τοσα χρονια κι εγινε αυτο κι αυτο.."
Οπως προανεφερα, αν δεν θελετε να κοινοποιησετε κατι, υπαρχουν τα πμ.

Ανυπομονω να δω τη συνεχεια!

777.
 
Top