Υγειονομικές απαιτήσεις για να γίνεις πιλότος

z_pilot

First-Class-Member
Εγγραφή
20/02/2007
Μηνύματα
508
Likes
59
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Καλησπέρα.Είμαι ένα νεό μέλος στο forum και μπορώ να πω πως έχω πάρει αρκετές απαντήσεις σε θέματα που έμεναν για μένα αναπάντητα.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι:Θέλω πάρα πολύ να γίνω πιλότος αλλά έχω μυωπία
:cry: Αποκλείονται από σχολές πιλότων για πολιτική αεροπορία οι μύωπες;Αν ναι, είμαι διατεθειμένος να κάνω εγχείρηση για τη διόρθωσή της αλλά θα γίνω δεκτός ή πάλι θα με απορρίψουν;Ρωτάω γιατί στην ικάρων δεν γίνονται δεκτοί ούτε αυτοί που έκαναν εγχείρηση για τη διόρθωση της μυωπίας.Και μια ακόμα ερώτηση:Αν αρχίσω πρόγραμμα εκπαίδευσης για επαγγελματίας πιλότος και μετά μετανιώσω μπορώ να το ακυρώσω το πρόγραμμα ή θα το πληρώσω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Miopia.....

File z_pilot..... prota ap ola..... kalosorises sto club! :cool:
Kita epidi k ego endiaferome na asxoli8o me to epaggelma tou FIR pilot alla isos k tou Ikarou..... to exo 4axi to 8ema!!! Kita xero oti gia na se paroun stin HAF prepi na exis epitixia 20/20(sto adistixo iatriko test gia ta matia anaferome)! An exis miopia ine mallon adinaton! Alla kita skopos ine na boris na piasis auto to apotelesma! Dld an exis poli mikro va8mo alla esi nomizis oti ta katafernis! K odos ta kataferis... tote ine ola ok! Alla min stenoxoriese! :cool: Stin politiki aeroporia boris na bis me oso va8mo miopias k an exis!!! ;) Akomi k 8!!!!!!!!!!!!!! :p (sovarologo)! ;) Elpizo na se voi8isa! :cool:
"Ean exo gra4i kati pou den isxii 8a xeromoun na mou to dieukrinisi kapios"! :!:
 
kαλημερα φιλε μου,σιγουρα μπορεις με μυοπια να περασεις τα ιατρικα τεστ στιν πολιτικη αεροπορια ,απλα αν θυμαμε καλα στην
initial εξεταση που θα περασεις για το class medical 1 einai 4 βαθμοι μυοπιας, αν εχεις παραπανω κανεις ενχειριση laiser καλη ωρα οπως ενας γνωστος απο την σχολη μου, και δεν τρεχει καστανο...!!
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! :D :D Αυτό ήταν το κυριότερό μου πρόβλημα για να γίνω πιλότος.Τώρα το μόνο που μένει είναι η συζήτηση με τους γονείς μου. ;)Στο δεύτερο ερώτημά μου κανείς γνωρίζει να απαντήσει;
 
Kita file z_pilot i apadisi sou sto deutero erotima prepi na ine OXI! An to paris me ti logiki mallon etsi 8a ine! File mou k ego ta exo ma8i ola alla akomi "kolono" na to sizitiso me tous gonis mou!! :D K min rotisis giati!!!!!!!!!! :D Giati 1o ine PARAPOLA ta lefta....! K giati 2o Den 8a i8elan na afisoun ton gioka tous na kani aftin tin epikindini(GIA AUTOUS) doulia!!!! :cry: Alla ok me to deutero ime 100% oti 8a ta katafero!!! Ala ti akrivos ginete me to proto???? :?
 
air_boy":149u2e3n said:
Kita file z_pilot i apadisi sou sto deutero erotima prepi na ine OXI! An to paris me ti logiki mallon etsi 8a ine! File mou k ego ta exo ma8i ola alla akomi "kolono" na to sizitiso me tous gonis mou!! :D K min rotisis giati!!!!!!!!!! :D Giati 1o ine PARAPOLA ta lefta....! K giati 2o Den 8a i8elan na afisoun ton gioka tous na kani aftin tin epikindini(GIA AUTOUS) doulia!!!! :cry: Alla ok me to deutero ime 100% oti 8a ta katafero!!! Ala ti akrivos ginete me to proto???? :?
Κοίτα,το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι λιγότερο τα χρήματα και περισσότερο η επαγγελματική αποκατάσταση.Γιατί αν ο γονιός είναι να σκάσει τα χρήματα και το παιδί του να μη βρει δουλειά άμεσα, απλούστατα δεν θα τα σκάσει τα λεφτά.Στην αντίθετη περίπτωση με κόπους και θυσίες θα μπορούσε να το καταφέρει αν ήξερε ότι το παιδί του θα έβρισκε σίγουρα δουλειά.Προσωπικά,οι δικοί μου γονείς αν αρνηθούν θα αρνηθούν για αυτόν τον λόγο πιστεύω.Η σημερινή κατάσταση στην αγορά εργασίας για τους πιλότους πολιτικής αεροπορίας είναι πολύ αποθαρρυντική. :cry:
 
Καλησπέρα σε όλους, 1ο ποστ!

θέλω να θίξω ένα θέμα που πολλοι δεν το σκεφτονται γιατι δεν τους αφορα αλλα τους "λιγους" που αφορα ειναι αρκετη ταλαιπωρια ( τουλαχιστον ετυχε σε μενα) και αυτο ειναι η δυσχρωματοψια.

οι πιο πολλοι την ανακαλυπτουν οταν κανουν εξετασεις για δίπλωμα αυτικινήτου αλλα σιγουρα μερικοι θα το μαθαν οταν θα πηγαν να κανουν το medical class1-2 . το χειροτερο φυσικα ειναι για τα παιδια που το μαθαινουν στις εξετασεις για ικαρων :( .

προσωπικα για να κανω lantern test αναγκαστικα να να ταξιδέψω απο αθήνα θεσσαλονίκη γιατι στην αθήνα δεν βρηκα αντίτοιχο τεστ. και επικοινωνησα με 4 διαφορετικους AME(ολοι μου προτειναν να παω θεσσαλονικη). μεχρι και στο ΓΝΑ πηγα (οπου εκει ακουσα τα ανηκουστα).

θέλω όμως να κανω και μια ερώτηση, οταν βγάλεις το medical class 1,στην Ελλαδα, οπου θα φαινεται επανω οτι εχεις δυσχωματοψια αλλα είσαι color safe. το ίδιο medical ισχυει στις υπολοιπες JAA χωρες? η αληθεια είναι οτι σε forum εχω διαβασει αρκετα περιεργα και παραλογα..
 
Παιδιά μην τρελένεστε αν διαβασετε το τελευτέο τευχος του RBF θα καταλαβετε το κατα ποσο μπορεις να βρεις δουλεια και ιδιαιτερα στον χώρο της αεροπορίας που σχεδόν παντα ο παράγοντας δουλειά εξαρτάτε απο εμάς
 
f

Gia to medical class 1(gia jaa) i exetazomeni kanoun egefalografima ke kardiografima??An nai kathe poso kero kanis retest>?
Nomizo oti afti ine i diafora me ta faa medical standars.


sorry for greeklish
 
Top