Επιλογή κατάληλης ηλικίας για την εκπαίδευση

mastorilo

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
18/12/2007
Μηνύματα
9
Likes
0
Είμαι 17 χρονών και σας έχω ξανααναφέρει οτι το όνειρό μου είναι να γίνω πιλότος.Ευτυχώς αυτό για εμένα δέν είναι κάτι άπιαστο στον οικονομικό τομέα, πραγματικά αισθάνομαι τυχερός που έχω την δυνατότητα να κάνω το όνειρό μου πραγματικότιτα αφού διαβάζω αρκετά συχνά ανθρώπους που λένε ή οτι θα πρέπει να κάνουν το σκ...... παξιμάδι ή οτι δέν μπορούν καθόλου(το υπεροπτικό ύφος δέν έχει θέση στα όσα γράφω, μην παρεξηγηθώ).Αλλά ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι άλλος<<είναι κανείς αρκετά ώριμος και γενικότερα είναι λογική ηλικία τα 18 να αρχίσει κανείς την εκπαίδευσ'η του σε αυτό το επάγγελμα?>>. Η οποιαδήποτε άποψη είναι ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 
Mastorilo, καλησπέρα. Η εμπειρία μου είναι από τη σχολή που έκανα το fATPL, στην Αγγλία. Εγώ ξεκίνησα στα 19. Κατ'αρχας θα ξεκινήσω με την κοινότυπη έκφραση πως "άλλοι γερνάνε και άλλοι ωριμάζουν". Η ηλικία πολλές φορές δεν είναι ανάλογη με την ωριμότητα. Άμα αγαπάς το αντικείμενο σοβαρεύεις και κάνεις αυτό που πρέπει, ανεξαρτήτως ηλικίας.
Στα πιο πρακτικά τώρα... Στατιστικά, οι περισσότεροι που περνούσαν με την πρώτη όλα τα γραπτά αλλά και τα πρακτικά ήταν πιτσιρικάδες, ενώ οι μαθητές μεγαλύτερης ηλικίας (30-35ετών) δυσκολευόντουσαν κάπως. Ο λόγος γι αυτό είναι πως, όταν είσαι μικρός, είχεις πρόσφατη τη μεθοδολογία διαβάσματος και αφομείωσης γνώσεων από το σχολείο. Ενώ όταν είσαι 30, έχεις δουλέψει, έχεις 12 χρόνια να κάτσεις σε θρανίο, θέλει ζόρι για να προσαρμοστείς σε ένα περιβάλλον όπου συνεχώς "βομβαρδίζεσαι" με νέες γνώσεις. Κατά τη γνώμη μου αν μπορείς να ξεκινήσεις μικρός, καντο. Καλή επιτυχία.
 
σε ευχαριστώ πολύ που παρέθεσες την άποψή σου
 
Συμφωνώ με τον φίλο stevath!
Απλά να προσθέσω μερικές σκέψεις.
Το αν, κατά τη διάρκεια της αεροπορικής εκπαίδευσης, θα ωριμάσεις δεν έχει να κάνει με την ηλικία, αλλά με τη θέληση και την όρεξη για πολλή δουλειά.
Αν δεν ωριμάσεις, ή τέλος πάντων αν δεν προσαρμοστείς στον τρόπο ζωής του αεροπορικού επαγγέλματος, δεν θα τελειώσεις την εκπαίδευση
ή θα τελειώσεις με το ζόρι και θα γίνεις ένας κακός επαγγελματίας.
Επίσης το νεαρό της ηλικίας σου θα σε κάνει πιο ανταγωνιστικό στην αγορά εργασίας και εσύ προσωπικά θα έχεις χρόνο μπροστά σου
για όποια επαγγελματικά βήματα αλλά και τυχόν αναποδιές.
Και ακόμα μία συμβουλή... Πριν ξεκινήσεις φρόντισε να τελειώσεις με τον στρατό!
Και θα φύγει ένα βάρος και θα έχεις άνεση μετά το πέρας της αεροπορικής εκπαίδευσης να κάνεις όποια επαγγελματική κίνηση θέλεις,
χωρίς πχ να χρειαστεί να απορρίψεις προτάσεις εργασίας γιατί δεν έχεις τελειώσει τη θητεία σου.
Τέλος ψάξε πολύ καλά το θέμα σχολή, το οποίο το έχουμε χιλιοσυζητήσει εδώ μέσα και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε!


Live Your Dream :great:
 
stevath":1sd96a6o said:
Ενώ όταν είσαι 30, έχεις δουλέψει, έχεις 12 χρόνια να κάτσεις σε θρανίο, θέλει ζόρι για να προσαρμοστείς σε ένα περιβάλλον όπου συνεχώς "βομβαρδίζεσαι" με νέες γνώσεις.
Τι λες ρε φιλε?Σοβαρα?Δηλαδη,στα πανεπιστημια,τοσο της Ελλαδας οσο και τους εξωτερικου δεν εχουν θρανια?Ορθιοι παρακολοθουν?Λιγοι ειναι αυτοι που κανουν εκπαιδευση πιλοτου και εχουν παρει καποιο πτυχιο?Νομιζεις οτι ΟΛΟΙ οι 30αρηδες που εκπαιδευονται εχουν ν'ασχοληθουν με καποιο γνωστικο αντικειμενο για 12 χρονια?Αν ναι,για μενα εισαι λαθος.Ακομα και στο φορουμ εδω,υπαρχουν παιδια που εχουν δηλωσει οτι φοιτουν σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ και μολις ολοκληρωσουν τις σπουδες τους θα πανε σε καποια σχολη πιλοτων.Να τους πουμε μην κανετε τον κοπο?
Δεν διαφωνω οτι καλο ειναι ν'αρχισει καποιος την εκπαιδευση οσο πιο νεος μπορει (κατι που σημαινει οτι το χεις αποφασισει εγκαιρως).Αποκτας απο νωρις εμπειρια και εχεις πλεονεκτημα σε σχεση με καποιο που μολις πηρες το πτυχιο.Αλλα μην καταδικαζουμε και τους λιγο μεγαλους σε ηλικια(δεν ειμαι 30 ;) ).Αν ηταν ετσι τα πραγματα,οι αεροπορικες εταιριες και οι σχολες πιλοτων θα ειχαν οριο ηλικιας,οπως εχει και η σχολη Ικαρων.
Απο την αλλη,κοιτα τις προκυρηξεις της aegean.Δεν γραφουν τυχαια οτι το πτυχιο θεωρειται προσον.Και οταν οι εταιριες γραφουν για πτυχιο,θα εχουν υποψην τους οτι ο κατοχος πτυχιου θα εχει καποια συγκεκριμενη ηλικια και δεν θα ειναι 20-21 παιδακι ετων που εκανε 1 χρονο εκπαιδευση και 1 χρονο στρατο!Ολα εχουν τη σημασια τους!
Σημασια για μενα εχει η ορεξη,η διαθεση και θεληση.Αν υπαρχουν αυτα,οτι ηλικια και να χεις,προχωρας!
 
Καλημέρα και από εμένα.
Όπως πολύ σωστά αναφέρεις φίλε έχει σημασία η όρεξη η διάθεση και η θέληση. Αλλά πρέπει να πληρείς και ένα άλλο σημείο, το οικονομικό, αλλιώς δεν προχωράς....
Ευτυχώς ο νεαρός μας φίλος έχει την δυνατότητα(από άποψη οικονομικού), υπάρχουν όμως και πολλοί άλλοι που δεν την έχουμε :( :( :wall: :wall:
 
dimsp81, δεν μου λές. Υπάρχει κανένας λόγος για το εριστικό ύφος? Πιό ήρεμα δεν γίνεται δηλαδή?

Αυτό που είπε ο stevath και το παρέθεσες κιόλας, είναι άν είσαι 30 χρονών ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ και έχεις 12 χρόνια ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΕ ΘΡΑΝΙΟ.

Μιλάει για αυτούς που λόγω των συγκυριών έπρεπε από τα 18 να δουλέψουν και τώρα είναι 30. Σε ποιό θρανίο κάθισαν αυτοί? Δεν χωρίζονται όλοι οι νέοι σήμερα στις κατηγορίες α) αυτοί που πάνε πανεπιστήμιο και β) ...αυτοί που γίνονται πιλότοι ! Υπάρχει και η κατηγορία αυτών που μπαίνουν στην αγορά εργασίας κατευθείαν !

Τσαντίζομαι γιατί δεν υπάρχει θέμα σε όλο το φόρουμ, που να μήν πετάει κάποιος ένα σπίρτο (ήτε λόγω ύφους ή λόγω περιεχομένου) , και να γίνονται τα threads σκ_ _ ά . Ήρεμα, και μπορούμε να συζητάμε σοβαρά και υπεύθυνα. :3:
 
:shock: :shock:
gonso":2p98n6na said:
dimsp81, δεν μου λές. Υπάρχει κανένας λόγος για το εριστικό ύφος? Πιό ήρεμα δεν γίνεται δηλαδή?
Ισως παρεξηγηθηκε το υφος,αλλα δεν ηταν τοσο εριστικο οσο νομιζετε που εγινε τοσο μεγαλο θεμα ωστε να σταλουν και ειδοποιησεις!Σιγα βρε παιδια!Ελεος!Δεν ειμαι κανα παιδακι,ουτε μπηκα σε φορουμ πρωτη φορα(παρακολουθω αρκετα φορουμ γι'αρκετα χρονια).
gonso":2p98n6na said:
Αυτό που είπε ο stevath και το παρέθεσες κιόλας, είναι άν είσαι 30 χρονών ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ και έχεις 12 χρόνια ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΕ ΘΡΑΝΙΟ.
Μιλάει για αυτούς που λόγω των συγκυριών έπρεπε από τα 18 να δουλέψουν και τώρα είναι 30. Σε ποιό θρανίο κάθισαν αυτοί? Δεν χωρίζονται όλοι οι νέοι σήμερα στις κατηγορίες α) αυτοί που πάνε πανεπιστήμιο και β) ...αυτοί που γίνονται πιλότοι ! Υπάρχει και η κατηγορία αυτών που μπαίνουν στην αγορά εργασίας κατευθείαν !
Ειναι απλο αυτο που ειπα..Τεσπα..Επαναλαμβανω,πιστευεις οτι ολοι οι 30αρηδες που πανε για πιλοτοι,δουλεουν απο τα 18?Εσενα σ'ενδιαφερει αν αυτο που λεει ειναι σωστο,ή αν εχει κανει σωστα την πραξη 30-18=12?Το παιδι δεν εκανε αυτον τον διαχωρισμο.Με τα λογια του αφησε να εννοηθει οτι ολοι οι 30αρηδες που εκπαιδευονται για πιλοτοι μπαινουν σ'ενα τσουβαλι (12 χρονια δουλευαν και στα 30 θυμηθηκαν να πανε να γινουν πιλοτοι).Αντιθετα,εσυ τον εκανες αυτον το διαχωρισμο! ;)

stevath":2p98n6na said:
Τσαντίζομαι γιατί δεν υπάρχει θέμα σε όλο το φόρουμ, που να μήν πετάει κάποιος ένα σπίρτο (ήτε λόγω ύφους ή λόγω περιεχομένου) , και να γίνονται τα threads σκ_ _ ά . Ήρεμα, και μπορούμε να συζητάμε σοβαρά και υπεύθυνα. :3:
Αφου φανηκε οτι δεν ενοχληθηκε το παιδι (μπορει να μην διαβασε ακομα το θεμα,μπορει να βαρεθηκε να απαντησει-δεν μπορω να ξερω),εσυ γιατι ενοχληθηκες?Δεν αναφερθηκα σε σενα.Δεν ειδα το thread να γινεται μπαχαλο.Eιδα οτι μετα αρχισαν ν'απαντανε κανονικα τα μελη.Μονο το δικο σου κατηγορηματικο μηνυμα ειδα σημερα και ενα πμ προειδοποιητικο.Εγω δεν εγραψα για να γινει μπαχαλο το θεμα,ουτε για να προκαλεσω φασαρια.Εγραψε στα πλαισια της συζητησης της ηλικιας επειδη μ'ενδιαφερει αυτο το θεμα και σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να προσβαλω και να μειωσω το μελος stevath.
Eγω gonso τσαντιζομαι γιατι βλεπω οτι σ'αυτο το φορουμ παιρνεις μονο τις πληροφοριες που ο αλλος θελει να σου δωσει.Μαθαινες τα βασικα,τα γνωστα,αλλα οταν ζητησεις να μαθεις κατι παραπανω,τοτε ο αλλος την κανει τσιου...Κανει τον κινεζο,που λεμε.Φοβαται,μαλλον,μη γινεις πιλοτος πιο γρηγορα και του παρεις τη θεση!Ειναι σαν αγωνας!Οποιος φτασει πιο γρηγορα στο τελος! :?
Τις προαλλες εκανα εγω ερωτηση για την ηλικια,και επρεπε να ξαναγραψω για να μου απαντησει 1 ατομο!Οι αλλοι,ουτε στον κοπο δεν μπηκαν λες και ηταν λυση ασκησης κβαντομηχανικης.Μετα δεχτηκα ενα πμ απο ενα παιδι που σχεδον απαντουσε στην ερωτηση μου.Δηλαδη,πρεπει να πιεσω για ν'απαντησουν ή πρεπει να 'κραξω' για να τραβηξω την προσοχη? :rolleyes:
Βλεπω ατομα που εχουν αρκετη σχεση με την αεροπορικη εκπαιδευση και οταν τους ρωτας πραγματα,ακομα και βασικα,απαντουν πως δεν ξερουν ενω σε διαφορα θεματα,εκπαιδευτικου περιεχομενου,κανουν ατελειωτες δημοσιευσεις.Βλεπω ατομα που τους κραζει ολο το φορουμ γι'αυτα που γραφουν,αλλα αυτοι εχουν τη μεγαλυτερη διαθεση να βοηθησουν και ειναι προς τιμην τους αυτο.Εχω καταληξει οτι περισσοτερες πληροφοριες θα παρεις ακομα και μ'ενα τηλεφωνο στις σχολες παρα απο δω...Κριμα γιατι υποτιθεται οτι ειναι ενα φορουμ μεσα απο το οποιο μπορουμε να συζητησουμε και να μαθουμε κατι!

Αν σας πειραξε τοσο διαγραψτε τη δημοσιευση,διαγραψτε τον λογαριασμο μου,οτι θελετε καντε.
Απ'ολο το θεμα,μεινατε σε μια φραση.Τι να πω..
 
Απαντήσεις για αυτά που ζητάς δεν παίρνεις γιατί σχεδόν σε όλα τα threads που γίνεται συζήτηση για εκπαίδευση, έχουν γίνει χώρος για να πλακώνονται τα μέλη. Έτσι, αποκλείεται να χαλάσει την ζαχαρένια του σοβαρός άνθρωπος για να πάρεις εσύ απαντήσεις, διακινδυνεύοντας να μπεί σε κοκορομαχίες για το αν η Αμερική είναι καλύτερη από την Ευρώπη και άλλες ...ιερές μάχες (οπως ΟΑ vs A3 και Θείος vs Ρίμπο !!! ).
 
Καλησπέρα σας
Είμαι 30 χρονών και σκέφτομαι να ξεκινήσω τώρα εκπαίδευση για PPL εως fATPL.Αν υπολογίσουμε τα 2-3 χρόνια που χρειάζονται για την απόκτηση του fATPL πάμε στα 33-35 χοντρικά.Υπάρχουν ελπίδες για να πσοσληφθεί καποιος σε αυτή την ηλικία απο κάποια αεροπορική εταιρία ή θα προτιμήσουν τους νεότερους?
 
Top