Εξετάσεις στην ΥΠΑ ATPL για theory credit

Kwstas

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
07/06/2006
Μηνύματα
55
Likes
1
Χαίρεται,
όποιος θέλει ας παραθέσει απόψεις εμπειρίες προτροπές για τις εξετάσεις των 14 μαθημάτων στην ΥΠΑ.
Ξεκίνησα χθές δίνοντας το πρώτο μάθημα, μετεωρολογία. Το επίπεδο των ερωτήσεων ήταν μέτριο προς λίγο δύσκολο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Χρειάζεται μόνο προσοχή και βέβαια καλή προετοιμασία.
Παρατήρησα επίσης στο συγκεριμένο μάθημα ότι σε δύο από τις ερωτήσεις που χρειάζονταν η χρήση annex το σύστημα μου "άνοιξε" δοαφορετικό από αυτό που ζητούσε η ερώτηση. Βέβαια οι επιτηρητές μόλις το επησήμανα αμμέσως μου εκτύπωσαν την σελίδα που έλειπε.
 
θα συμφωνισω μαζι σου φιλε μου , καλη προετημασια θελει , κατι λιγο απο bristol data base , aviation exams , και εισαι set. :) :)
 
Αλλαξανε τα ερωτηματολια στην Υ.Π.Α..
Αντε να δουμε τι θα βαλουν παλι μεσα.
 
Πρίν 2 εβδομάδες τελείωσα κ το τελευταίο μάθημα στην Υ.Π.Α. κ διαπίστωσα ότι ήταν πολύ πιο απλά από ότι περίμενα...Πιο συγκεκριμένα, οι ερωτήσεις στο 85-90% του συνόλου προέρχονται από την database του bristol (version 2) ενώ υπάρχουν κ μερικές από την database 1.Γενικά το μόνο μάθημα που είδα να έχει σοβαρές αποκλίσεις (10-15 ερωτήσεις εκτός σε σύνολο 56) ήταν το flight planning n monitoring.
Γενικά ακούγεται ότι υπάρχουν πολλές ερωτήσεις κ απο το aviationexam αλλά προσωπικά διαπίστωσα, καθ΄ότι γράφτηκα κ εκεί συνδρομητής γ ένα μήνα, ότι οι ερωτήσεις είναι πάρα μα πάρα πολλές για κάθε μάθημα με αποτέλεσμα να χάνεσαι αντί να σε βοηθάει ουσιαστικά...Τέλος σημαντικό ρόλο (πάντα μέσα από την προσωπική μου εμπηρεία) παίζει κ ο καλός σχεδιασμός των εξετάσεων (δηλ. Πόσα μαθήματα προλαβαίνω να δώσω τώρα κ ποιά είναι αυτά?, πότε έχει ξανά εξεταστική κ τι μπορώ να ετοιμάσω μέχρι τότε? κ άλλες τέτοιες "απορίες")Σε αυτό βέββαια παιζει ρόλο κ ο βαθμός δυσκολίας του κάθε μαθήματος...

Καλές γιορτές κ καλή επιτυχία σε όλους...
 
Εσείς που έχετε δώσει και τα 14 μαθήματα (ή όσα απο αυτά), για πείτε εναν καλό συνδυασμό μαθημάτων ανά εξεταστική ?

Σε πόσες εξαταστικές είναι το ιδανικό να δώσει κάποιος όλα τα μαθήματα ?
 
Πήγαινε για 2-3 (άντε 4) εξεταστικές, για να έχεις τις άλλες 2 (5η και 6η) σε περίπτωση που κάτι στραβώσει και δεν περάσεις κάποιο μάθημα μέχρι και την 4η.
Τώρα πως θα ομαδοποιήσεις τα μαθήματα στις εξεταστικές έχει να κάνει με τον τρόπο που θα τα διαβάσεις, με το τι σου είναι εσένα πιο εύκολο/κατανοητό και τι πιο δύσκολο και μπελαλίδικο κλπ... Οι εξετάσεις γίνονται κάθε μήνα, συνήθως προς το τέλος του μήνα, οπότε κάνε ένα προγραμματισμό για το πότε θες να ξεκινήσεις και πότε να τελειώσεις και θα βρεις την ομαδοποίηση..

-edit-
Κάποια μαθήματα έχουν πολλά κοινά στοιχεία και καλό θα ήταν αφού θα διαβάσεις το ένα, να διαβάσεις και το άλλο μαζί...
π.χ.
Air Law και Operational Procedures
VFR και IFR Communications
General Navigation και Flight Planning (και Mass & Balance μαζί με το flight planning αν θες)
Radio Navigation και Instruments-Electronics
Principles of flight και Performance (ετσι κι ετσι...)

Τα μόνα που δεν έχουν πολύ σχέση με τα υπόλοιπα είναι τα ιατρικά, η μετεωρολογία και το Airframe-systems-power plants (εντάξει αυτό έχει μερικά κοινά αλλά είναι τόσο μεγάλο που δύσκολα το συνδυάζεις με κάποιο άλλο)

(προσωπική άποψη όλα αυτά..)
 
Γεια σασ!ειμαι 15 χρονων και εχω κανει αρκετες ερευνες σχετικα μετην αεροπορια αλλα ακομα δν βγαζω ακρη! σε μερικα χρονια πως μπορω να δωσω εξετασεις στ ΥΠΑ ? και ποια επαγγελματα μπορω να ακολουθισω μετα απο αυτο? (δυστυχως εχω μυωπια μπορω να γινω ασ πουμε κυβερνιτης αεροπλανου της Aegean απο τ ΥΠΑ? ευχαριστω εκ τον προτερον ... :)
 
Γεια σου, στο πρωτο σου ερωτημα σχετικα με τις εξετασεις στην ΥΠΑ θα σου ελεγα να ψαξεις το φορουμ και θα βρεις την απαντηση που ψαχνεις σιγουρα.... :great:
Οσο για την μυωπια που εχεις δεν ειναι προβλημα αμα θες να πας για πιλοτος Πολιτικης αεροποριας....
 
Εκτός από τις ατελείωτες σελίδες που έχουν γραφτεί στο forum σχετικά με την ερώτησή σου, μπορείς να παρακολουθήσεις και αυτό
http://www.aviationnews.gr/analysis.pl?id=149
το βίντεο με την παρουσίαση του cpt Μ. Σαμπράκου στα πλαίσια της 2ης Aviation Career Day που εξηγεί τα των πτυχίων και των διαθέσιμων επιλογών.

Επίσης, σχετικά με τα θέματα όρασης και γενικά τις υγειονομικές προϋποθέσεις, μπορείς να παρακολουθήσεις αυτές τις δυο ομιλίες των ιατρών (ΑΜΕ) Κ. Δημητρακόπουλου και κ. Κυριάκου
http://www.aviationnews.gr/analysis.pl?id=150
http://www.aviationnews.gr/analysis.pl?id=151
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ! :D :D :D Εχω ακουσει πως δεν υπαρχει αλλη σχολη εκτος απο την Ικαρων που πας με βαθμους και οχι με χρηματα.. :( ειναι αληθεια αυτο? για να γινεις πολιτικος πιλοτος σημερα στην Ελλαδα πρεπει μονο να πας σε ιδιωτικη σχολη και να πληρωνεις πολλα χρηματα ? η υπαρχει διαφορετικος τροπος πολυ πιο οικονομικος με το ιδιο ομως αποτελεσμα? συγνωμη που γινομαι κουραστικη ..... :rolleyes:
 
Top