Υποτροφιες?

la8repibaths

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
02/03/2009
Μηνύματα
2
Likes
0
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Καλησπερα σε ολους....

Καταρχας θα θελα να σας συγχαρω για το φορουμ...μεσα απ αυτο βρηκα αρκετες πληροφοριες που εψαχνα καιρο.....

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Υπαρχει η δυνατοτητα να παρει καποιος μια υποτροφια σε καποια σχολη(Ελληνικη ή ξενη) για καποιο διπλωμα(οποιοδηποτε).....?
και γενικα δινουν οι διαφορες σχολες υποτροφιες ή ειναι περιορισμενες.....?
Επισης που 8α μπορουσα να κοιταξω για υποτροφιες που δινονται απο τις διαφορες σχολες (συγκεντρωτικα....)?


Ευχαριστω εκ των προτερων.....
 
Για το επάγγελμα του χειριστή, επειδή δεν θεωρείται πανεπιστημιακό κάποιας βαθμίδας, δεν υπάρχουν υποτροφίες.
Στη Αμερική απ οτι ξέρω, δίνονται "υποτροφίες" πχ από το Veterans Administration σε αμερικανούς απόστρατους.
Δυστυχώς οι αεροπορικές σπουδές για τους μη-ένστολους είναι αυτοστήρικτες.
 
Εκτος και εχεις το νου σου φιλε μου στις ανα τακτα χρονικα διαστηματα ανακοινωσεις των flybe.com ryanair.com thomas cook.com κτλπ...
Χωρις να σημαινει πως ο ορος υποτροφεια αποδιδεται στο επακρο...

Μακαρι να βρεις αυτο που ψαχνεις....
 
Διαβασα σε καποιο ποστ οτι ακομη και η (παλια) Ολυμπιακη ειχε προγραμμα cadets.
Το ερωτημα μου εχει μονο ιστορικη αξια ( αφου πλεον δεν υφισταται παλια Ολυμπιακη , παει και για συγχωνευση κιολας η νεα) αλλα μηπως καποιος απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια ξερει να μας διαφωτισει , ετσι για να μου φυγει η ιδεα , τι ακριβως προυποθεσεις ζηταγε το προγραμμα cadets της ΟΑ , πως γινοταν η επιλογη των ενδιαφερομενων και μεχρι ποια χρονολογια υφιστατο ?

Ευχαριστω Καλη Ανασταση σε ολους !
 
Η παλιά ΟΑ έπαιρνε αποφοίτους λυκείου από το 1969 μέχρι το 1973.
Οι προσλήψεις δεν ήταν τίποτε το ιδιαίτερο, ζητούσαν μόνο καλά αγγλικά.
Η πιο άτυχη σειρά ήταν αυτή του 1973 γιατί όταν γύρισαν από την Οξφόρδη ο Ωνάσης τους απέλυσε για να πιέσει το κράτος με ένα επιχείρημα παραπάνω να εξαγοράσει την χρεωκοπημένη κατά 3,5 δισ δραχμές ΟΑ. Εμειναν εκτός δουλειάς περίπου ενάμιση χρόνο, προσελήφθησαν το 1975.
Η ΟΑ έστειλε στην Οξφόρδη περίπου 400 χειριστές.
Ηταν υποχρεωμένοι να μείνουν στην ΟΑ 15 χρόνια.
Η ΟΑ πήρε χειριστές που τέλειωσαν με δικά τους έξοδα το 1977 για πρώτη φορά.
Η τελευταία φορά που πήρε μαζικά αποστράτους ήταν το 1978.
Η τελευτά σειρά χειριστών που τέλειωσαν με έξοδα της ΟΑ ήταν οι 11 ιπτάμενοι μηχανικοί σειράς 1994 οι οποίοι έφτασαν ως Ι/Μ μέχρι το Α300 Β4 κι επειδή η ΟΑ δεν θα αγόραζε ούτε θα διατηρούσε πια αεροπλάνα με ιπτάμενο μηχανικό, τους έστειλε στην FlightSafety κι έγιναν χειριστές.
 
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες , Καλη Ανασταση και παλι σε ολους !
 
Top