Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

eagle1

Business-Class-Member
Εγγραφή
01/02/2008
Μηνύματα
282
Likes
3
Περιοχή
Αθηνα
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTT
Μιας και η αεροπορική αγορά στη χώρα μας αναδιοργανώνεται,θα πρότεινα να μαζέψουμε όσες πληροφορίες,επίσημες-ανεπίσημες,έχουμε για τις προσφερόμενες θέσεις εργασίας ιπταμένων χειριστών στην Ελλάδα αλλά και ανά τον κόσμο,υπό τη σκέπη ενός θέματος,όπου θα μπορεί κανείς να βρεί εύκολα και γρήγορα πληροφορίες για τη συγκεκριμένη αγορά εργασίας.
Καλεσμένοι επίσης να συμμετάσχουν είναι όλοι οι ενδιαφερόμενοι εργοδότες που διαβάζουν το συγκεκριμένο forum.

Παρακάτω μια πολύ ενδιαφέρουσα αγγελία!
http://www.parcaviation.aero/aviation/F ... ewJobs.asp
 
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Γράφω πρώτη φορά στο forum αν και καιρό τώρα παρακολουθώ τα θέματα.
Ίσως θεωρηθεί εκτός θέματος αλλά μιας που το θέμα είναι η προσφορά εργασίας αποφάσισα να κάνω μια ερώτηση.
Είμαι ένας από αυτούς ή καλύτερα ένας από εσάς που έχουμε ερωτευθεί την αεροπλοΐα και αποφάσισα να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα
και να πετάξω όπως πάντα ήθελα. Έτσι έψαξα για σχολές εντός κι εκτός και έκανα και κάποιες πτήσεις εθισμού σε αερολέσχες. Και όταν τελικά
ήμουν έτοιμος να κάνω το βήμα να παρατήσω τις υπάρχουσες σπουδές μου και να ξεκινήσω για χειριστής άρχισαν όλοι γνωστοί και μη πιλότοι του
κύκλου μου να με αποθαρρύνουν με επιχειρήματα που αφορούσαν την μετέπειτα εξέλιξη την κρίση του κλάδου την ανεργία και διάφορα τέτοια.
Ταυτοχρόνως εγώ είχα πληροφορηθεί διαφορετικά από τη σχολή που επέλεξα αλλά και από άλλες πηγές ενώ ταυτοχρόνως έβλεπα και αγγελίες εργασίας
για ιπτάμενους χειριστές στο διαδίκτυο (όπως athens airways, aegean airlines ή αυτή που μόλις προστέθηκε πιο πάνω). Θέλω απλά μια απάντηση από εσάς
που οι περισσότεροι είστε ήδη μέσα στο χώρο και που γνωρίζετε την κατάσταση από μέσα.
Τέλος επειδή συχνά ψάχνω τους ιστοτόπους όλων των αεροπορικών εταιριών θα προσπαθήσω να παραθέσω κι εγώ οποιαδήποτε αγγελία η προσφορά
εργασίας πληροφορηθώ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλή συνέχεια.
 
Συγγνώμη, αδέρφια, αν κατάλαβα καλά εδώ γίνεται μια πρόταση (αναμφισβήτητα καλής προαίρεσης) ώστε όταν και εάν μάθει κάποιος οτι υπάρχει έλλειψη χειριστών σε μια εταιρία και κατ'ακολουθίαν γίνονται προσλήψεις, να το ανακοινώνει στο παρόν φόρουμ.
Δηλαδή εάν μάθω οτι χρειάζoνται χειριστές στην πχ Life Line, Interjet, K2 Smart Jet, Gainjet, Aegean, Hellasjet κλπ να το δημοσιεύσω αμέσως.
Δηλαδή να μη κρατήσω τη θέση για πάρτη μου ή για κανέναν κολλητό μου (εάν δεν έχω τα προσόντα να τη χτυπήσω) αλλά να τη δημοσιεύσω να την αρπάξουν άλλοι...?

Είπαμε να υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη (το πολύ μέχρι το μικρόφωνο πχ Παιδιά μην πάτε από κει έχει καταιγίδες...) αλλά όχι κι έτσι!
 
121.5 καλά κατάλαβες και δεν καταλαβαίνω γιατί ενίστασαι...
Φυσικά είναι μια καλοπροαίρετη επιθυμία. Ο άνθρωπος ψάχνει για δουλειά ή για πληροφορίες περί θέσεων εργασίας. Πληροφορίες, επίσημες (πχ μια προκήρυξη της Α3) ή ανεπίσημες (πχ ότι η νΟΑ έχει το τάδε e-mail όπου αν στείλεις cv, μπορεί και να το διαβάσουν). Είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Αν είσαι κάτοχος ATPL με rating σε 2 τύπους και ακούσεις για 2 open slots για πιλότους για κάποιον άσχετο τύπο, που δεν τον έχεις στο πτυχίο σου, ή που δεν μπορείς/δεν θες να πετάξεις και που κανένας φίλος/συγγενής/γνωστός σου δεν μπορεί να καλύψει, τότε γιατί να μην την πεις στο φόρουμ? Αυτό ζητάει το παιδί, δεν ζητάει να μείνουμε εμείς άνεργοι για να πάρει τη θέση μας....
Υπάρχουν άνθρωποι εδώ στο φόρουμ που δεν έχουν σχέση επαγγελματική με τον χώρο, ή που δεν θέλουν να αποκτήσουν τέτοια. Παρόλα αυτά, είναι κοντά στον χώρο και πιθανώς να έχουν κάποιες πληροφορίες που ίσως να βοηθήσουν τα νέα παιδιά που ψάχνονται σε αυτόν τον τομέα. Γιατί να μην τις μοιραστούν?
 
Ενημερωτικά το παραπάνω link ανανεώθηκε με θέσεις για ATR42/72

dmalap.Αν το όνειρό σου είναι να γίνεις χειριστής να το ακολουθήσεις.
Η δουλειά στην Ελλάδα παρά την οικονομική κρίση γνωρίζει ιδιαίτερη άνθιση προς το παρόν μιας και οι εταιρείες που ανοίγουν-επεκτείνονται για να καλύψουν το όποιο ενδεχόμενο κενό της πΟΑ είναι αρκετές.
Τώρα το πόσες θα επιβιώσουν τελικά,ο χρόνος θα δείξει αλλά να που σε κάποιους τυχερούς χειριστές τους,δίνεται η ευκαιρία να δουλέψουν και να χτίσουν εμπειρία που θα τους χρησιμεύσει στο μέλλον.
Σύμφωνα με δημοσιεύσεις του τύπου,οι Airbus και Boeing προβλέπουν ότι η ανάκαμψη για τον αεροπορικό κλάδο θα ξεκινήσει από το 2011 με σταθερά αυξανόμενο ρυθμό,αν φυσικά δε συμβεί κάτι το απρόβλεπτο.
Αν συνυπολογίσεις στο κόστος της εκπαίδευσής σου-αφού πρώτα πάρεις τα βασικά σου πτυχία-και ένα rating σε κάποιο πετυχημένο εμπορικά αεροσκάφος τότε έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις το στόχο σου.
Το ρίσκο πάντως αναλογικά και με τα χρήματα που θα κοστίσει η εκπαίδευσή είναι υπαρκτό μιας και αρκετοί χειριστές στο παρελθόν αναγκάστηκαν τελικά να στραφούν σε άλλα επαγγέλματα αφού δε μπόρεσαν να απορροφηθούν από κάποια αεροπορική εταιρεία.
Γνώμη μου είναι λοιπόν,τις σπουδές που έχεις αρχίσει να τις συνεχίσεις και ταυτόχρονα αν θεωρείς ότι προλαβαίνεις να ξεκινήσεις και την αεροπορική εκπαίδευσή σου.Εάν αυτό δεν είναι δυνατό τελείωσέ τες το συντομότερο δυνατό και μετά ασχολήσου και με την αεροπορία.

Η απόφαση όπως πάντα δική σου... :great:
 
vassdel":1uormitk said:
121.5 καλά κατάλαβες και δεν καταλαβαίνω γιατί ενίστασαι...
Φυσικά είναι μια καλοπροαίρετη επιθυμία. Ο άνθρωπος ψάχνει για δουλειά ή για πληροφορίες περί θέσεων εργασίας. Πληροφορίες, επίσημες (πχ μια προκήρυξη της Α3) ή ανεπίσημες (πχ ότι η νΟΑ έχει το τάδε e-mail όπου αν στείλεις cv, μπορεί και να το διαβάσουν). Είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Αν είσαι κάτοχος ATPL με rating σε 2 τύπους και ακούσεις για 2 open slots για πιλότους για κάποιον άσχετο τύπο, που δεν τον έχεις στο πτυχίο σου, ή που δεν μπορείς/δεν θες να πετάξεις και που κανένας φίλος/συγγενής/γνωστός σου δεν μπορεί να καλύψει, τότε γιατί να μην την πεις στο φόρουμ? Αυτό ζητάει το παιδί, δεν ζητάει να μείνουμε εμείς άνεργοι για να πάρει τη θέση μας....
Υπάρχουν άνθρωποι εδώ στο φόρουμ που δεν έχουν σχέση επαγγελματική με τον χώρο, ή που δεν θέλουν να αποκτήσουν τέτοια. Παρόλα αυτά, είναι κοντά στον χώρο και πιθανώς να έχουν κάποιες πληροφορίες που ίσως να βοηθήσουν τα νέα παιδιά που ψάχνονται σε αυτόν τον τομέα. Γιατί να μην τις μοιραστούν?

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω.
Μπράβο !
 
Eχω καμμιά 50αριά χρόνια ζωής ακόμα.
Θα περιμένω να δω εδώ μέσα να δημοσιεύσει κάποιος μια δουλειά δηλ. οτι η τάδε εταιρία θέλει ΕΝΑΝ (όχι πολλούς ρε αδέρφια, ΕΝΑΝ) χειριστή και κάποιος να του απαντήσει "Ευχαριστώ ρε φίλε που το έβαλες στο φόρουμ, το διάβασα, πήγα, με προσέλαβαν και τρώω ψωμάκι από την καλή σου πράξη".
Και ειδικά ελικοπτεράς!!!!!!!!!!!
Πα πα πα χειριστική αλληλεγγύη...
Βουδιστικό μοναστήρι θ ανοίξουμε οσονούπω.
 
:D :D :D :D
Εδώ που τα λέμε δεν έχεις άδικο σε ότι αφορά τη νοοτροπία,η οποία φυσικά χαρακτηρίζει και άλλους πολλούς κλαδους.
Καλό όμως θα ήταν να αλλάξει κάποτε...
Πάντως οι αγγελίες είναι υπαρκτές και αφορούν ένα μεγάλο αριθμό χειριστών που θα μπορούσε να απορροφηθεί εκεί.
 
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας και στο topic και με pm. Όσο για το θέμα που συζητάμε, με το αν πρέπει ή όχι να παραθέτουμε
κάποια θέση εργασίας στο forum δεν είναι εύκολο να ορίσουμε το πιο είναι σωστό και δίκαιο και ποιο όχι. Αφενός είναι καλό να υπάρχει αλληλεγγύη εφόσον
όσοι είμαστε εδώ μέσα έχουμε κάτι κοινό, την αγάπη δηλαδή για την αεροπλοΐα, αφετέρου έχει δίκιο και η αντίθετη άποψη που λέει πως δεδομένης της σημερινής δύσκολης κατάστασης στο χώρο εργασίας ποιος θα προτιμήσει να ρισκάρει τη θέση που βρήκε και να βάλει κι άλλους υποψήφιους στο παιχνίδι. Το θέμα είναι πως είναι ένας τομέας με τεράστια εξειδίκευση και πολλές απαιτήσεις οπότε έτσι κι αλλιώς η αξιολόγηση των προσόντων του ατόμου που τελικά θα πάρει τη θέση παίζει το βασικό ρόλο και όχι το πόσοι θα είναι οι ενδιαφερόμενοι και ακριβώς με την ίδια λογική ίσως να τύχει να πληροφορηθούμε για μια θέση που δεν μας αφορά ή που δεν σχετίζεται με τις δυνατότητες μας οπότε καλό θα ήταν να την παραθέσουμε σε κάποιους που ίσως τους βοηθήσει αυτό. Όπως και να έχει ζούμε σε μια κοινωνία που είτε το θέλουμε είτε όχι ο αλτρουισμός, η αλληλεγγύη και άλλες τέτοιες έννοιες έχουν ξεθωριάσει και περνάνε σιγά σιγά στα χωράφια της αμπελοφιλοσοφίας.
Ελπίζω να μην κούρασα. Καλά ταξίδια σε όλους είτε με αεροπλάνα είτε με πλοία είτε με όνειρα...
 
Αγγελίες από την meeladair για κυβερνήτες-συγκυβερνήτες MD,καθώς και για μηχανικούς-αεροσυνοδούς-υπαλλήλους έδαφους. :great:
http://meeladair.com/index.php?option=c ... 7&Itemid=8

Η Οlympic Αir από την άλλη συνεχίζει να ζητά κόσμο για dash8-100 και ATR42/72.
 
Top