Distance learning η Ιntergrated ?

PresaCanario(K9)

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
22/01/2010
Μηνύματα
6
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Καλημέρα,
όπως λέει και ο τίτλος ζητάω την γνώμη και τις απόψεις σας για την απόκτηση ATPL με Distance Learning στην Ελλάδα. Εχω έρθει σε επαφή με μια σχολή (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να την αναφέρω εδώ) και με πληροφόρησαν ότι μαθαίνεις τα ίδια πράγματα που μαθαίνουν όλοι είτε κάνουν integrated ή modular με την διαφορά ότι διαβάζεις μόνος σου στο χώρο και στην ερώτησή μου για το αν αυτό θα επηρεάσει την εύρεση εργασίας αργότερα μου είπαν ότι σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την δυσκολία του προγράμματος αυτού, προσωπικά πιστεύω πως θα είναι δυσκολότερο να διαβάζεις μόνος σου χωρίς να έχεις κάποιον να σου εξηγήσει από το να κάνεις μάθημα με κάποιους καθηγητές. Περιμένω τις απόψεις σας.
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Έχουν δίκιο όταν σου λένε ότι δεν επηρεάζει στην εύρεση εργασίας, το πτυχίο είναι αυτό που μετράει.

Το distance learning είναι για αυτούς που είδη δουλεύουν και έχουν εμπειρία στο επάγγελμα. Για κάποιον που χρειάζεται βοήθεια δεν ενδύκνειται. Θα σου πάρει το διπλάσιο χρόνο, θα απογοητευτείς και θα αναγκαστείς να πληρώσεις να πας ούτως ή άλλως μετά σε κανονικό ground school να σου εξηγήσουν τα Κινέζικα. Μην το σκέφτεσαι!
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

chania27":213xx38i said:
Το distance learning είναι για αυτούς που είδη δουλεύουν και έχουν εμπειρία στο επάγγελμα. Θα σου πάρει το διπλάσιο χρόνο, θα απογοητευτείς και θα αναγκαστείς να πληρώσεις να πας ούτως ή άλλως μετά σε κανονικό ground school να σου εξηγήσουν τα Κινέζικα. Μην το σκέφτεσαι!

τα Κινεζικα? μην παραπληροφορεις κ τρομοκρατεις τον κοσμο αδικα.το distance learning ενδυκνειται σε οσους κανουν αλλο επαγγελμα ταυτοχρονα κ θελουν να βγαλουν τη θεωρια με το δικο τους ρυθμο χωρις να παρατησουν τις δουλειες τους απο τις οποιες πληρωνουν τις σχολες κ χωρις να χρειαστει να μετοικισουν στο εξωτερικο για να παρακολουθουν τα μαθηματα.αλλοι παλι για οικονομικοτερους λογους.δεν πρεπει απαραιτητα να κανεις conversion FAA ή CASA για να κανεις distance ή να εχεις εμπερια απο το επαγγελμα.δεν γνωριζω κανεναν που να ξανακανε full time classroom ground school επειδη δεν πετυχε στο distance!επισης ο μεσος ορος απο DL τελειωνει σε 7-10 μηνες,ιδιο χρονικο διαστημα δηλαδη με αυτους που κανουν modular integrated.αν θες να δωσεις γραμμη για κατι τουλαχιστον βρες πιο εξυπνο τροπο.ελεος πια
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Ο άνθρωπος ζήτησε γνώμες και είπα τη δική μου. Δεν πρόκειτε για παραπληροφόρηση.
Επιμένω ότι το Distant learning δεν είναι για όλους και απαγορευτικό για όσους δεν έχουν ήδη αρκετες γνώσεις στο αντικείμενο.
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Τελείωσα με distance learning, το συστήνω ανεπιφύλακτα με την προυπόθεση ότι θα πάρεις διαβεβαιώσεις ότι κάποιος που θα μπορεί να απαντήσει σε ερωτήσεις σου θα παρέχεται από τη σχολή, έστω και τηλεφωνικά. Πολύ σημαντικό είναι να έχεις ένα καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά και φυσική, όχι απαραίτητο αλλά θα σε βοηθήσει σε κάποια στριφνά θέματα. Τέλος να δηλώσω ότι καμία απολύτως αεροπορική παιδεία δεν είχα πέρα από το PPL και δεν δυσκολεύτηκα περισσότερο από άλλους που έκαναν groundschool, ίσα ίσα που στη σειρά μου τελείωσα με τον υψηλότερο μέσο όρο. Είναι όμως απολύτως απαραίτητο να κάνεις groundschool αν δεν έχεις την πειθαρχία να διαβάζεις μόνος σου και τέλος, φυσικά, καμιά εταιρεία δε δίνει σημασία στον τρόπο που τελείωσες τις σπουδές σου.
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Για να βοηθήσω στη συζήτηση:
Μου λέτε παρακαλώ πολύ
Σε ποιά σχολή διδάσκει Νavigation, Radionavigation κλπ επαγγελματίας αεροναυτίλος?
Σε ποιά σχολή διδάσκει Air law, Operational Procedures κλπ επαγελματίας ελεγκτής εναερίου κυκλοφορίας ή υπάλληλος της ΥΠΑ κλπ σχετικός με το αντικείμενο?
Σε ποιά σχολή διδάσκει Instrumentation επαγγελματίας τεχνικός οργάνων ή/και ηλεκτρονικός?
Σε ποιά σχολή διδάσκει Flight Planning and Monitoring, Mass and balance κλπ επαγγελματίας επιμελητής πτήσεων?
Σε ποιά σχολή διδάσκει Μeteorology επαγγελματίας μετεωρολόγος?

Και για να μην συνεχίσω τον κατάλογο....ζήτω το Distance Learning και τα μη-πεταμένα λεφτούλια μας!
Παίρνουμε το PPL μας, βάζουμε κάτω Jeppesen Atlantic, Bristol, Oxford κλπ και διαβάζουμε με τρέλα distance learning , γράφουμε τα 14 μαθήματα στην ΥΠΑ και παρουσιαζόμαστε στις σχολές για να συνεχίσουμε με την πτητική μας εκπαίδευση για CPL. Αυτό κάνουν οι έξυπνοι και υποψιασμένοι...
Το έχω ξαναγράψει: Υπάρχει χειριστής που έχει περάσει ήδη όλα τα μαθήματα του ATPL από τα site με ερωτηματολόγια και μόνον (Βristol gs, Aviation exams, ATP on line etc) με βαθμολογίες πάνω από 90%. Τι να το κάνει το ground school και το distance learning? Eχει γλυτώσει πάνω από 6-7000 ευρώ διαβάζοντας ερωτηματολόγια. Βέβαια -λένε οι "ειδήμονες"- θα έχει μεγάλο πρόβλημα σε interview πρόσληψης από εταιρία όταν θα τον ρωτήσουν " Ποία η διαδοχή των παραγομένων νεφών κατά την διέλευσιν θερμού μετώπου υπεράνω ψυχράς ωκεανίου επιφανείας...?". Εάν είναι να με κόψουν από πρόσληψη γιατί την απάντηση σ αυτήν την ερώτηση θα την μάθω μόνο σε ground school, ε καλά να πάθω...!

Μα, η αίτηση για συμμετοχή στις γραπτές εξετάσεις της ΥΠΑ πρέπει να συνοδεύεται από πιστοποιητικό περάτωσης σχολείου θεωρητικών γνώσεων από εκπαιδευτικό οργανισμό έστω κι αν είναι distance learning...

Λυπάμαι ειλικρινά που δεν μπορώ να συνεχίσω την ενημέρωσή σας ειδικά στο σημείο αυτό. Κουράστηκα να με τιμωρούν με προσωρινές διαγραφές εδώ μέσα οι διαχειριστές του site επειδή ενημερώνω πολλούς για πολλά, μα για πάρα πάρα πάρα πολλά!!!!!!!!!!!!!
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Σχετικά με το distance learning, κάποιες σχολές στο εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα προσφέρουν και πχ. 40 ώρες brush up ιδιωτικά μαθήματα.

Τι σημαίνει πρακτικά ο όρος "40 hours brush up private lessons" και κατα πόσο είναι αναγκαία σε συνδυασμό με το distance learning?
 
Re: Την γνώμη σας για ATPL Distance Learning

Σύμφωνα με τα JAR-OPS,το 10% των ωρών ενος course για ενα μαθητή πρέπει υποχρεωτικά να είναι full time μεσα σε τάξη για να μπορεί νόμιμα η σχολή να δηλώσει οτι ο συγκεκριμένος cadet τελειωσε το gs.αυτό είναι και το νόημα των brush up courses.ουσιαστίκα πρόκειται για μια επανάληξη και ξεκαθάριση αποριών που έχεις για το κάθε μάθημα.
 
Distance Learning για "απλό" Instrument Rating?

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από τη χρήση Distance Learning για ΙR(A) (οχι ATPL!) στην Ελλάδα?
Με ενδιαφέρει να προσθέσω το rating στο PPL(A) που ήδη έχω, αλλά δεν έχω χρόνο για παρακολούθηση σε τάξη, κ.λ.π

Ευχαριστώ
 
Χαιρετω ολους τους φιλους. Τελειωνω με το PPL στην αμερικη και θα ηθελα την γνωμη σας για καποιο θεματακι. Επειδη εχω το φανταριλικι στην μεση :wall: θελω να τελειωσω με το ATPL groundschool και με το hours building και μετα να μπω φανταρος ετσι ωστε οταν απολυθω να εχω χρονο να ασχοληθω με NR, IR, CPL, ME, MCC κλπ. Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας για το τι ειναι καλυτερο distance η intergrated και για το ποιες σχολες ειναι καλες πανω αντιστοιχα στο distance η intergrated. Ελπιζω να με βοηθησετε πραγματικα γιατι ψαχνομαι σαν παλαβος. Εχω καποιες καλες πληροφοριες για σχολες στην ελλαδα αλλα και για σχολες στο εξωτερικο, αλλα distance η intergrated οποτε οποιος μπορει να με βοηθησει περισσοτερο θα του ειμαι ευγνωμων :D . Σορρυ για την πολυλογια απλα ειναι κατι που πραγματικα με ενδιαφερει, καθε πληροφορια ειναι χρησιμη.


Ευχαριστω προκαταβολικα, Αγγελος
:great: :great:
 
Top