Medical Class 1

aviation-computers

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
19/05/2012
Μηνύματα
34
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Λοιπόν επειδή πρόσφατα πέρασα αυτήν την διαδικασία στην Αθήνα (Κ.Α.Ι.) και έχω παρατηρήσει ότι αντίστοιχος οδηγός δεν υπάρχει, είπα να γράψω εγώ έναν "οδηγό επιβίωσης"
Αν και μένω Θεσσαλονίκη, κατέβηκα Αθήνα καθώς το κόστος συμφέρει κατά πολύ. Άλλο τα 600 ευρό που μου είπαν στην Θεσ/νίκη και άλλο τα 153 του Κ.Α.Ι.
Καταρχήν, για να πας στο Κ.Α.Ι. δεν χρειάζεσαι ραντεβού. Πας όποτε θες μέσα στην βδομάδα, πριν τις 9 το πρωί και νηστικός. Συμβουλή μου είναι να υπάρχει και ένα δεύτερο πιστοποιητικό πέραν της ταυτότητας μαζί για να δοθεί στην πύλη καθώς η ταυτότητα είναι απαραίτητη για μέσα. Με την άφιξη στο Κ.Α.Ι. πάτε πρώτα στο Αρχείο (1ος όροφος) για να πληρώσετε και να σας βγάλουν χαρτιά. Αμέσως μετά πάτε μικροβιολογικό για αιμοληψία και ούρα, οπότε την προηγούμενη μέρα επιβάλετε σνίτσελ κοτόπουλο για μεσημεριανό και τσάι με φρυγανιά για βραδινό. Μετά πάτε στο Ακτινολογικό για ακτινογραφία θώρακος (2ος όροφος) και μετά ακολουθεί το Ψυχολογικό με το τεστ των 550 ερωτήσεων, όπου θα φάτε περίπου μία ώρα. Μετά έχει συνέντευξη με τον ψυχολόγο, ψυχίατρο και νευρολόγο. Έπειτα είναι ο οφθαλμίατρος και μετά κατεβαίνετε στον 1ο όροφο για τον ΟΡΛ και τον οδοντίατρο. Τέλος, πάτε στον καρδιολόγο για καρδιογράφημα, σπειρομέτρηση και τεστ κόπωσης (είναι καλό να έχετε δεύτερα ρούχα μαζί σας). Στις 12 παρά βγαίνουν οι μικροβιολογικές εξετάσεις και αν έχετε τελειώσει όλα τα υπόλοιπα τις παραλαμβάνεται και στον παθολόγο (2ος όροφος) για την γενική θεώρηση. Τελικός σταθμός είναι το γραφείο του Διοικητή, όπου αφήνετε τον φάκελο σας στην γραμματεία και μετά σας καλούν ονομαστικά. Με την έγκριση του Διοικητή έχετε τελειώσει από το Κ.Α.Ι. και την επόμενη μέρα πρέπει να πάρετε τηλέφωνο στην Υ.Π.Α. (2109973051) για να σας πουν πότε να περάσετε να πάρετε το πιστοποιητικό σας.
Να σημειώσω ότι η αναμονή για τις εξετάσεις είναι ελάχιστη, αλλά θα ήταν καλό να παραχωρήσετε την θέση σας σε κάποιον υψηλόβαθμο (εάν υπάρχει) προς αποφυγήν παρεξηγήσεων. Για περισσότερες ερωτήσεις αφήστε ποστ από κάτω... :great:
 
Να υποθεσω οτι ο παραπανω ''οδηγος'' ειναι για το initial Medical 1 ?
 
aviation-computers":kpl0v658 said:
Αμέσως μετά πάτε μικροβιολογικό για αιμοληψία και ούρα, οπότε την προηγούμενη μέρα επιβάλετε σνίτσελ κοτόπουλο για μεσημεριανό και τσάι με φρυγανιά για βραδινό. Μετά πάτε στο Ακτινολογικό για ακτινογραφία θώρακος (2ος όροφος) και μετά ακολουθεί το Ψυχολογικό με το τεστ των 550 ερωτήσεων, όπου θα φάτε περίπου μία ώρα. Μετά έχει συνέντευξη με τον ψυχολόγο, ψυχίατρο και νευρολόγο.

Καλησπέρα,
απο την εμπειρία μου για το αρχικό τάξης 1 στο κέντρο αεροπορικής ιατρικής ΙΑΣΗ στη Θεσσαλονίκη δεν γίνονται μικροβιολογικές εξετάσεις αλλά μόνο εξετάσεις ούρων και τρύπημα στο δάχτυλο που αφορά μόνο εξέταση χοληστερίνης και αιμοσφαιρίνης.Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος το παραπάνω ή έτυχε μόνο σε μένα?

Επίσης η εξέταση του ψυχολόγου δεν είναι τόσο αναλυτική με 550 ερωτήσεις.Δεν έτυχε ποτε να κάνω εξετάσεις στο ΚΑΙ στην Αθήνα και μου φάνηκαν λίγο ιδιαίτερα ολα αυτα σε σύγκριση με αυτά της θεσσαλονίκης.

Σε κάθε περίπτωση ο,τι εμπειρίες έχει ο καθένας για τα 2 αεροπορικά κέντρα,καλό θα ήταν να τις ακούσουμε.
 
Tolisshow":22qs9srk said:
aviation-computers":22qs9srk said:
Αμέσως μετά πάτε μικροβιολογικό για αιμοληψία και ούρα, οπότε την προηγούμενη μέρα επιβάλετε σνίτσελ κοτόπουλο για μεσημεριανό και τσάι με φρυγανιά για βραδινό. Μετά πάτε στο Ακτινολογικό για ακτινογραφία θώρακος (2ος όροφος) και μετά ακολουθεί το Ψυχολογικό με το τεστ των 550 ερωτήσεων, όπου θα φάτε περίπου μία ώρα. Μετά έχει συνέντευξη με τον ψυχολόγο, ψυχίατρο και νευρολόγο.

Καλησπέρα,
απο την εμπειρία μου για το αρχικό τάξης 1 στο κέντρο αεροπορικής ιατρικής ΙΑΣΗ στη Θεσσαλονίκη δεν γίνονται μικροβιολογικές εξετάσεις αλλά μόνο εξετάσεις ούρων και τρύπημα στο δάχτυλο που αφορά μόνο εξέταση χοληστερίνης και αιμοσφαιρίνης.Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος το παραπάνω ή έτυχε μόνο σε μένα?

Επίσης η εξέταση του ψυχολόγου δεν είναι τόσο αναλυτική με 550 ερωτήσεις.Δεν έτυχε ποτε να κάνω εξετάσεις στο ΚΑΙ στην Αθήνα και μου φάνηκαν λίγο ιδιαίτερα ολα αυτα σε σύγκριση με αυτά της θεσσαλονίκης.

Σε κάθε περίπτωση ο,τι εμπειρίες έχει ο καθένας για τα 2 αεροπορικά κέντρα,καλό θα ήταν να τις ακούσουμε.

Όταν λέω μικροβιολογικές εννοώ ούρα και αίμα... Στο αίμα βλέπουνε αιμοσφαιρίνες και αιμοπετάλια, χοληστερίνη, χοληστερόλη, τριγλυκερίδια, κτλ
 
Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιέγραψε ο φίλος στο αρχικό πόστ. Θα διαφωνήσω σε ενα πράγμα μόνο.
αλλά θα ήταν καλό να παραχωρήσετε την θέση σας σε κάποιον υψηλόβαθμο (εάν υπάρχει) προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Σε αυτή την περίπτωση είναι όποιος προλάβει και μπεί πρώτος στην σειρά. Σε περίπτωση που τύχει ημέρα με πολύ κόσμο ή αναμονή στην ουρά (κυρίως στον καρδιολόγο) μπορεί να είναι μεγαλύτερη της 1 ώρας. Αυτό μπορεί να στοιχίσει σε κάποιον την μη έγκαιρη απόκτηση των αποτελεσμάτων και να αναγκαστεί να πάει και 2η ημέρα. Μείον για κάποιον απο επαρχία.
Επίσης δεν χρειάζεται καθόλου χρονοτριβή μεταξύ των γιατρών. Βγαίνεις απο τον ενα, μπαίνεις καπάκι στον άλλο ή όποιον βρείς άμεσα διαθέσιμο μιας και μερικοί δεν βρίσκονται συνεχώς στα γραφεία τους.

Όσον αφορά την τελική απόκτηση του χαρτιού, μπορεί κάποιος να στείλει και ταχυμεταφορέα στην ΥΠΑ να το παραλάβει απο την επομένη.
 
Καλησπέρα, έχω το medical class 2 και θέλω να το αναβαθμίσω σε class 1 , η διαδικασία και το κόστος είναι τα ίδια όπως αναφέρει ο "οδηγός επιβίωσης" που μας παρουσίασες η μήπως υπάρχουν διαφορές ??
 
Θεωρείται "αρχική" εξέταση και πρέπει να κάνεις όλη τη διαδικασία του Κ.Α.Ι.
 
asterixx25":2dd0chob said:
Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιέγραψε ο φίλος στο αρχικό πόστ. Θα διαφωνήσω σε ενα πράγμα μόνο.
αλλά θα ήταν καλό να παραχωρήσετε την θέση σας σε κάποιον υψηλόβαθμο (εάν υπάρχει) προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.
Όταν λέω υψηλόβαθμο εννοώ κάποιον με πολλά παράσημα και λοιπά, όπου αν δεν του παραχωρήσεις την σειρά σου οι υπόλοιποι στρατιωτικοί σε κοιτάνε κάπως περίεργα. Άσε που οι υψηλόβαθμοι το θεωρούν δεδομένο ότι έχουν προτεραιότητα και περνάνε έτσι... (εκεί γίνονται οι παρεξηγήσεις)
 
aviation-computers":3u8t5mp2 said:
Όταν λέω μικροβιολογικές εννοώ ούρα και αίμα... Στο αίμα βλέπουνε αιμοσφαιρίνες και αιμοπετάλια, χοληστερίνη, χοληστερόλη, τριγλυκερίδια, κτλ

εγω όμως δεν αναφέρομαι στις συνηθισμένες εξετάσεις αίματος που σου παιρνουν αίμα απο φλέβα αλλά σε ένα απλό τρύπημα στο δάχτυλο για εξέταση μόνο χοληστερίνης και αιμοσφαιρίνης και όχι όλο το λιπιδαιμικό προφιλ δηλαδή τριγλυκερίδια,καλή κακή χοληστερίνη,αιμοπετάλια,σάκχαρο κτλ.
 
Top