Νέα σχολή χειριστών Pilot Academy

  • Thread starter C421
  • Ημερομηνία δημιουργίας

C421

Economy-Class-Member
Εγγραφή
25/05/2011
Μηνύματα
245
Likes
16
http://www.pilotacademy.gr

GR ATO 128 WEST GREECE

Πήρα τηλ την ΥΠΑ να ρωτήσω περί τίνος πρόκειται και κατέβηκα και στα Μέγαρα να δω τι γίνεται.
H ΥΠΑ μου απάντησε οτι πρόκειται για την Αερολέσχη Δυτικής Ελλάδος με έδρα το Χανόπουλο Αρτας και η οποία έχει αδειοδοτηθεί να κάνει μόνο PPL(A) & Night rating εκπαιδεύσεις και τίποτε άλλο.
Η Αερολέσχη Δυτικής Ελλάδος (έδρα το Πεδίο προσγείωσης Αράχθου διαστάσεων 440 x 25 μ δηλ μόνο για χρήση από ΥΠΑΜ) έχει δύο C172 (SX-ACO &5B-CLB).
Διαφημίζουν οτι κάνουν εκπαιδεύσεις: ATPL Theoretical, PPL(A), CPL, IR, ME, Night Rating, Flight Instructor Rating και Αγγλικά.
Στα Μέγαρα έχουν οικίσκο ISOBOX με πινακίδες εκπαιδεύσεων PPL(A), IR, Night Rating, Seaplane.
Καλές δουλειές...
 
Re: Νέα σχολή χειριστών

http://www.olympusacademy.gr

Γιατί τόση ομοιότητα τα 2 site? Υπάρχει συνεργασία?
 
Re: Νέα σχολή χειριστών

Πολύ πιθανόν να συνεργάζονται. Πάντως η Olympus διαφημίζει οτι κάνει και εκπαιδεύσεις LAPL. Ρώτησα την ΥΠΑ σχετικά με το LAPL και μου απάντησαν οτι η Ελλάδα δεν υποχρεούται προ του Απριλίου του 2018 να εκδίδει πτυχία LAPL άρα δεν μπορεί κανείς να πάει να γράψει θεωρητικές εξετάσεις ούτε να πάει skilltest αρχικής απονομής πτυχίου ακόμη κι αν κάνει την σχετική εκπαίδευση σε σχολή που έχει την σχετική άδεια. Ρώτησα εάν οι σχολές γνωρίζουν αυτόν τον περιορισμό εκ μέρους της ΥΠΑ οτι δηλ δεν εκδίδονται πτυχία LAPL,και μου απάντησαν Ναι, το γνωρίζουν.
Καλές δουλειές
 
Re: Νέα σχολή χειριστών

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο νόημα πίσω από το παρόν thread;
Θα επισκεφτώ τη σχολή αυτό το μήνα και θα αναφέρω feedback..
 
Re: Νέα σχολή χειριστών

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο νόημα πίσω από το παρόν thread;

Απάντηση: Την ΥΠΑ ρώτα, όχι εμένα.
 
Η αλήθεια είναι οτι το site της olympus γραφει αρκετες ανακρίβειες κκαι μαλλον δεν αποτελει αξιοπιστη πηγη πληροφοριων ουτε για την ιδια τη σχολη. Λεει πχ οτι χρησιμοποιει simulator στη σοφια ενω εχω μαθει οτι χρησιμοποιει της γκλομπαλ. Επισης δε ξερω αν ειναι οντως πιστοποιημενη για aerobatic rating.

Παντως βλεπω οτι και το site απο την αερολεσχη αρτας δεν πια ενεργο. Προφανως τωρα αναβαθμιζουν τη σχολη τους. Μακαρι να ειναι μια σοβαρη προσπάθεια
 
Top