Διπλωμα ppl/cpl και εργασια, με στοχο το atpl

  • Thread starter sta08
  • Ημερομηνία δημιουργίας

sta08

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
07/09/2016
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα,

Παιρνω το θαρρος και σας γραφω γιατι μετα από αναρίθμητες αναζητησεις δεν μπορεσα να λυσω την απορια μου ακριβως ή αλλιως θα ηθελα να το συζητησουμε. Ανεκαθεν με γοητευε το επαγγελμα του πιλοτου αλλα λογω των σπουδων μου αναγκαζομουν να το παραμερισω.
Ολοι ξερουμε πως το διπλωμα του πιλοτου είναι μια πολυδάπανη διαδικασια καθως απ οσο διαβαζω μιλαμε για ποσα της ταξεως των 50000 ευρω που πολύ θα ηθελα να τα διαθεσω αλλα δεν τα εχω. Η ερωτηση μου είναι η εξης, αν διαθετει καποιος το ποσο των 15000 μπορει να βγαλει το ppl και στην συνεχεια δουλευοντας να συγκεντρωσει αυτό το ποσο? Η αλλιως υπαρχει καποιος τροπος να μπορεις να εργαζεσαι στον συγκεκριμενο τομεα και να κανεις αποταμιευση(αεροσυνοδος etihad κτλ..) ?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Φίλε Sta08, 1. Λες ότι λόγω των σπουδών σου αναγκαζόσουν να το παραμερίσεις. Αυτό σημαίνει ότι η ηλικία σου (συμπεριλαμβανομένης και της στρατιωτικής θητείας) είναι γύρο στα 26. 2. Αυτοί που μιλάνε για ποσά των 50.000€ δεν μιλάνε για ολοκληρωμένη εκπαίδευση (συμπεριλαμβανομένου και κάποιου τύπου. Υπολόγισε περίπου 120.000€+ και συνολικά 3 χρόνια. 3. PPL μπορείς να βγάλεις με περίπου 10.000€+ αλλά δεν σου προσφέρει τίποτα μόνο αυτό. Δεν μπορείς να εργαστείς με αυτό. 4. Οποιαδήποτε άλλη εργασία στον αεροπορικό χώρο δεν έχει καμία σχέση, δεν θα σου προσφέρει τίποτα σχετικό και πιθανόν να είναι και μειονέκτημα. 5. Τα χρήματα που θα παίρνεις σαν Ι/Σ ή Ι/Φ είναι τόσα λίγα που για να αποταμιεύεις θέλεις 10 χρόνια για να συμπληρώσεις το ποσό. Πόσο χρονών θα είσαι τότε? Συμβουλή, ή έχεις τα μετρητά και κάνεις όλο το πακέτο ή βρες άλλη εργασία. Καλή τύχη.
 
CHRISTOS55,

Τι περιλαμβάνει αυτό το ποσό των 120.000€ ;
 
45.000 το βασικό πτυχίο (CPL MEP/IR & MCC)
25.000 type rating A320
50.000 στην Αtlasjet για 500 ώρες
Σύνολον 120.000
 
H αληθεια ειναι οτι ειναι πολλα λεφτα. Για την αμερικη τι γνωμη εχετε? Μπηκα στο site της ATP οπου μετα το πρωτο εξαμηνο που παιρνεις το διπλωμα του πιλοτου σε παρεχουν εργασια σαν flight istructor επι πληρωμης μεχρι να μαζεψεις τις απαιτουμενες ωρες για να εργαστεις σαν πιλοτος. Το θεμα ειναι οτι εκει σκεφτομαι να κινηθω με δανειο απο καποια εταιρια με αποπληρωμη σε 12 χρονια. Εχετε καποια εμπειρια επι του θεματος?
 
120.000 ειναι το μεγιστο ποσο για να τα πληρωσεις ολα απο τη τσεπη σου και με το σπαθι στο χερι. Γινεται να προσληφθεις και χωρις τον τυπο και τις ωρες, δυσκολο αλλα οχι αδυνατο
 
Όπως ανέφερε και ο koulis,δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις 120.000€ για να προσληφθείς,καθώς επίσης υπάρχουν φθηνότεροι τρόποι εκπαίδευσης.

C421 τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα αυτά !! , οπότε διαφώτισε τον φίλο να μάθει.
 
sta08":2b7dhvvu said:
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα,

Παιρνω το θαρρος και σας γραφω γιατι μετα από αναρίθμητες αναζητησεις δεν μπορεσα να λυσω την απορια μου ακριβως ή αλλιως θα ηθελα να το συζητησουμε. Ανεκαθεν με γοητευε το επαγγελμα του πιλοτου αλλα λογω των σπουδων μου αναγκαζομουν να το παραμερισω.
Ολοι ξερουμε πως το διπλωμα του πιλοτου είναι μια πολυδάπανη διαδικασια καθως απ οσο διαβαζω μιλαμε για ποσα της ταξεως των 50000 ευρω που πολύ θα ηθελα να τα διαθεσω αλλα δεν τα εχω. Η ερωτηση μου είναι η εξης, αν διαθετει καποιος το ποσο των 15000 μπορει να βγαλει το ppl και στην συνεχεια δουλευοντας να συγκεντρωσει αυτό το ποσο? Η αλλιως υπαρχει καποιος τροπος να μπορεις να εργαζεσαι στον συγκεκριμενο τομεα και να κανεις αποταμιευση(αεροσυνοδος etihad κτλ..) ?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.


Άποψη μου βγάλε ppl (θα επέλεγα μια φθηνή αερολεσχη προσωπικά πχ Αρκαδίας ώστε να χαλάσω σε αυτό το βήμα τα ελάχιστα χρήματα ) μετά κάνε bh και ετοιμάσου για cpl. Με cpl βρισκεις δουλειά. Όχι τρελό μισθό άλλο θα βρεις. Μετά θα έχεις χρήματα να πας σε φθηνή σχολή στο εξωτερικό να βγάλεις όργανα me και mcc ώστε να βρεις δουλειά σε αερογραμμη αργότερα. Φθηνή σχολή θα βρεις Ισπανία πχ. Νομίζω έχει και η Βουλγαρία.

Τα 15.000 είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις καθώς θα σε φτάσουν μέχρι το cpl σχεδόν. Αν έχεις κάποια δουλειά και λίγο ελεύθερο χρόνο είσαι μια χαρά.

Καλή σταδιοδρομία να έχεις :)
 
"C421 τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα αυτά !! , οπότε διαφώτισε τον φίλο να μάθει."

Φίλε Thakis,
δεν χρειάζομαι σε κανέναν. Η καλύτερη πληροφόρηση γίνεται από τις σχολές... Λεφτά υπάρχουν!
 
C421":2e8lciv6 said:
"C421 τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα αυτά !! , οπότε διαφώτισε τον φίλο να μάθει."

Φίλε Thakis,
δεν χρειάζομαι σε κανέναν. Η καλύτερη πληροφόρηση γίνεται από τις σχολές... Λεφτά υπάρχουν!


Σωστός....
 
Top