Ακολουθώντας το παιδικό όνειρο του πιλότου

PanosTs7

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
30/06/2017
Μηνύματα
1
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMT
Καλησπέρα σας μέλη του airliners.gr,
Αποτελώ έναν από τους υποψηφιους των φετινών πανελληνίων με στόχο την εισαγωγή μου στην σχολή ικάρων.Δυστυχώς όμως με την κακή επίδοση μου σε ένα μάθημα βλέπω δύσκολη την περίπτωση εισαγωγής στην πολεμική αεροπορία οποτε σκέφτομαι διάφορες άλλες διεξόδους για να πραγματοποιήσω το όνειρο μου,δηλαδή να γίνω πιλότος.Γνωρίζω πάνω κάτω τις επιλογές,εννοώντας ότι μπορείς να εισαχθείς στην οικογένεια της αεροπορίας ας το πούμε λαικολογωντας είτε από την πολεμική αεροπορία(σχολή ικάρων) είτε από κάποια ιδιωτική σχολή για την πολιτική αεροπορία.Κυνήγησα την μια πλευρά και ίσως είναι ώρα και για τον εναλλακτικό τρόπο.Ομως,παρουσιάζεται εμπόδιο το οικονομικό θέμα που το γνώριζα εξαρχής για αυτό και πραγματοποίησα αγώνα για μια καλή Επίδοση φέτος στις πανελλήνιες.Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες καλές σχολές με χαμηλό κόστος που θα είναι σε ένα σεβαστό επίπεδο ώστε να προχωρήσω επαγγελματικά;Ή θα ήταν καλύτερο να αρχίσω τμηματικά;Γνωρίζω ότι ίσως να είναι δύσκολο αυτό που ζητάω απλά θα ήθελα κάποιος να μου πει την γνώμη του γιατί αυτή τη στιγμή νιώθω να βρίσκομαι σε αδιέξοδο.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 
Καλησπέρα Πάνο,
Απ ότι ξέρω η χαμηλότερη τιμή που παίζει στην αγορά αυτή τη στιγμή είναι κάπου 47000 ευρώ. Δυστυχώς ( και για μένα που θέλω να πάω πολιτική και για πολλούς άλλους ) οι τιμές είναι πάρα πολύ υψηλές τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. :(
Το να το κάνεις τμηματικά είναι μια καλή εναλλακτική αν εξερέσεις ότι παράλληλα πρέπει να δουλεύεις για να έχεις λεφτά να πληρώνεις για τα πτυχία που πέρνεις οπότε θα έχεις μάλλον περιορισμένο χρόνο και θα ξοδέψεις αρκετά χρόνια για να πάρεις όλα τα πτυχία που χρειάζονται για να δουλέψεις σε αεροπορική. Ξέρω ότι είναι λίγο απογοητευτικό αυτό αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω ας το γράψει για να διαφωτίσει και εμένα.
 
Ψάξτε πολύ καλά σχολές Πολωνίας, Τσεχίας, Σλοβακίας, Ουγγαρίας. Θα εκπλαγείτε με τις χαμηλές τους τιμές.
 
Έχεις δίκιο. Μετά από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα είδα ότι όντως οι τιμές είναι χαμηλότερες αρκετά. Και απ΄ ότι είδα έχουν αρκετές ώρες στα πακέτα τους που καλύπτουν και με το παραπάνω το νόμο. Όμως έχουν το αντίστοιχο <<κύρος>> που έχουν σχολές όπως oxford, baltic, pelican, αλλά ακόμα και egnatia, global, olympus κτλ ή δεν έχουν υπόλειψη από τις αεροπορικές όταν καταθέτεις βιογραφικό;
 
Αυτό που τελικά μετράει είναι το αν σου δίνουν πτυχίο και μάλιστα Ευρωπαϊκό. Αν ναι, τότε θεωρούνται ισοδύναμες.
 
Top