1500 ωρες

Julius

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
20/02/2018
Μηνύματα
3
Likes
0
γεια σας ειμαι 17 και ειμαι σχεδον σιγουρος πως θελω να γινω πιλοτος. το σχεδιο μου ειναι να παρω το atpl μου "παγωμενο" και να μαζεψω 1500ωρες ετσι ππως επιβάλλετε απτις περισσότερες αεροπορικές εταιρείες. το ερωτημα μου ειναι πως θα μαζεψω 1500 ωρες πτησεις???? ευχαριστω πολυ
 
Λοιπον φίλε,
Καταρχας καλωσορισες στο φόρουμ
Αυτό το atpl frozen όπως είπες παύει να είναι frozen στις 1500 ώρες !
Απ΄όσο ξέρω, και συγνώμη αν κάνω λάθος, αυτές οι 1500 ώρες είναι το minimum των ωρών πτήσης που ορίζεται από τον νόμο που χρειάζεται για να γίνεις κυβερνήτης ( από συγκυβερνήτης). Οι αεροπορικές βέβαια ποτέ δε σε προβιβάζουν σε κυβερνήτη απ τις 1500 ώρες, συνήθως ζητάνε 4000 +
Οπότε, με λίγα λόγια, δε χρειάζεται να έχεις 1500 ώρες για να προσληφθείς ως first officer σε μια εταιρία!
Για παράδειγμα στην ολυμπιακή δε ζητάνε ώρες σε τύπο για να σε προσλάβουνε παρά μόνο τις ώρες που έχεις βάλει απ το atpl( περίπου 200)!!
Αυτά είχα να πω και συγνώμη αν λανθάνω κάπου :)
 
αυτο σχετικα με τις ωρες σε τυπο δεν εχω καταλαβει. διαβαζω στο ιντερνετ οτι καποιοι πληρωνουν και δεν ξερω τξ ακριβως γινεται. οποιος ξερει ας πει κατι ευχαριστω πολυ και παλι
 
Τι κάνω αφού τελειώσω τη σχολή?

Γεια σας,
Θέλω πολύ να ξεκινήσω μαθήματα σε μια σχολή αλλά έχω μια βασική απορία. Μετά την απόκτηση των πτυχίων μου πως μπορώ να συμπληρώσω τις 1000-1500 ώρες πτήσεις που ζητάνε οι αεροπορικές εταιρείες? Ποιοι τρόποι υπάρχουν στην Ελλάδα? Και αν δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, που και ποιοι είναι αυτοί?
 
Top