Aegean Cabin Crew

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με το Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί
RoseGoldWings
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Re: Aegean Cabin Crew

Δημοσίευσηαπό RoseGoldWings » 10 Οκτ 2018, 11:14

Παιδιά ας μη γελιόμαστε, δυστυχώς σχεδον σε κάθε επαγγελμα δύσκολα ξεκινάς αν είσαι από 30 και πάνω χωρις σχετικη προυπηρεσια. Αυτό το λένε εργοδοτες και εδώ και στο εξωτερικό όπου και έχω εμπειρία. Προσωπικα δε συμφωνώ διότι ένας άνθρωπος στα 30 του είναι πιο ολοκληρωμένος και συνειδητοποιημενος απο εναν στα 23 του, αλλά πώς να τα βάλεις με ολόκληρη αγορά;
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LSGG
x 116

Δημοσίευσηαπό flesland » 10 Οκτ 2018, 12:09

pepper έγραψε:Είναι το λιγότερο "εντυπωσιακό" ότι καμία πάνω από τα 25 ή τα 30 (αναλόγως σε ποιον μιλάς), δεν είναι κατάλληλη για πλήρωμα καμπίνας της Aegean.

Πάντως είναι επίσης εντυπωσιακό ότι ενώ παραπονιέσε για την πολιτική της Α3, εσύ η ίδια/ος θεωρείς ότι όλοι οι υποψήφιοι είναι γυναίκες. Το οποίο είναι επίσης παράνομο. Στην ουσία τώρα, δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αλλά είμαι σίγουρος ότι η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των υποφηφίων για αυτή την δουλειά, είναι γύρω στα 25 και σίγουρα κάτω από 35. Το να υπάρχει 1% πάνω από 35 δεν αλλάζει και πολλά.

Επίσης η εταιρεία μπορεί να δικαιολογήσει σχετικά εύκολα το γιατί επιλέγει νέους (είπαμε, υπάρχει φυσική εργασία που δεν μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε).

Είναι δουλειά που δεν προσφέρεται και τόσο για αυτούς που έχουν οικογένεια (που είναι συνήθως 30+). Σε συνέχεια αυτού που έγραψε το μέλος RoseGoldWings, στα 30 σου μάλλον έχει προυπηρεσία κάπου αλλού και εκτός αν πραγματικά το μισείς, δεν θα άλλαζες την δουλειά σου για να ξυπνάς στις 3 τα χαράματα και να χαμογελάς στις 6 σε κάθε περίεργο επιβάτη, για 850Ε. Δεν είναι εύκολη δουλειά.

Τέλος καλώς ή κακώς μην ξεχνάς ότι η Ελλάδα δεν είναι Αγγλία και οι Έλληνες δεν είναι Άγγλοι.
0 x

Effiekfs
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): Aeg
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): Athe
x 1

Δημοσίευσηαπό Effiekfs » 17 Οκτ 2018, 21:45

Konstantinaf έγραψε:Κορίτσια εγώ πήγα για δεύτερη φορά για συνέντευξη κ με εκοψαν.Ειλικρινα δε ξέρω τι ψάχνουν.Ημουν στην πενα,χαμογελαστη,μίλησα άπταιστα αγγλικά ,ξέρω κ γερμανικά, εμπειρία στο customer service μεγάλη σε ξενοδοχεία, πτυχίο ΑΕΙ και με κόψαν πάλι.Ειμαι 23 1,75 κ 61 κιλά κ έχω κ λίγη μυωπία αλλά φοράω πάντα φακούς κ το διευκρίνισα στη συνέντευξη.Ας μου πει κάποια για ποιο λόγο με κόβουν??Και άντε εμένα πες κάτι δε τους άρεσε,κόψαν κ κοπέλες οι οποίες ήταν άψογες κ επιπλέον είχαν βγάλει κ σχολή αεροσυνοδών κάτω των 25. Τι θέλουν ας απαντήσει κάποια υπεύθυνα, γιατί απογοητεύτηκα πολύ.

Μετα απο πόσες ημερες περιπου σ ενημερωσαν για το αποτέλεσμα;
0 x

Effiekfs
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό Effiekfs » 19 Οκτ 2018, 20:11

RoseGoldWings έγραψε:Παιδιά ας μη γελιόμαστε, δυστυχώς σχεδον σε κάθε επαγγελμα δύσκολα ξεκινάς αν είσαι από 30 και πάνω χωρις σχετικη προυπηρεσια. Αυτό το λένε εργοδοτες και εδώ και στο εξωτερικό όπου και έχω εμπειρία. Προσωπικα δε συμφωνώ διότι ένας άνθρωπος στα 30 του είναι πιο ολοκληρωμένος και συνειδητοποιημενος απο εναν στα 23 του, αλλά πώς να τα βάλεις με ολόκληρη αγορά;

Συγγνώμη που επεμβαινω...επειδη έχεις περασει απο την εκπαίδευση, πως πρέπει ν μαστε ντυμένες? Στο email που μου στειλαν,αναφερει μονο τον κότσο.
0 x

RoseGoldWings
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Δημοσίευσηαπό RoseGoldWings » 22 Οκτ 2018, 12:09

Πρέπει να πας με look γραφείου. Θα σας μοιράσουν μπλουζάκια κόκκινα για την εκπαίδευση και θα πρέπει να τα φοράτε κάθε μέρα και από κάτω ένα απλό παντελόνι γραφείου ή φούστα γραφείου και ανάλογα παπούτσια (όχι αθλητικα). Μακιγιάζ και μαλλιά ακριβώς όπως θα σας πουν γιατί θα γίνονται αιφνιδιαστικοι έλεγχοι στην κάθε λεπτομέρεια (πχ θα σας λένε να κλείσετε τα μάτια να δουν αν φοράτε το σωστό μολύβι κι αν απλώνετε καλα τη σκια).
0 x

sunshine1822
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό sunshine1822 » 22 Οκτ 2018, 23:01

Σχετικά με τα παπουτσια που λες οχι αθλητικα..δηλαδη τι παπουτσια φορουσατε; Πρεπει να φοραμε ψηλα;
0 x

RoseGoldWings
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Δημοσίευσηαπό RoseGoldWings » 23 Οκτ 2018, 18:25

Όχι απαραίτητα ψηλά. Φοράτε απλά παπούτσια πχ μπαλαρίνες, μποτάκια, γόβες, πέδιλα αλλά όχι αθλητικα και όχι τζιν με σκίσιμο.
0 x

Effiekfs
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό Effiekfs » 23 Οκτ 2018, 20:06

Σ ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφορίες! Σου εχω στειλει προσωπικο μήνυμα ☺ Ευχαριστώ και παλι
0 x

sunshine1822
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό sunshine1822 » 24 Οκτ 2018, 14:35

Eυχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!! :D :D
0 x

RoseGoldWings
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Δημοσίευσηαπό RoseGoldWings » 24 Οκτ 2018, 15:18

Χαρά μου να βοηθήσω όπως μπορώ! Σας νιώθω απόλυτα γιατί κι εγώ πριν λίγο καιρό ήμουν στη θέση σας και θυμάμαι πόσο πελαγωμενη ένιωθα. Ευτυχώς τότε είχε βρεθεί μια κοπελα η οποία μου έδινε αρκετές πληροφορίες κι εμένα και έτσι με βοήθησε πολύ. Ο,τι θέλετε πείτε μου!!!
2 x

sunshine1822
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό sunshine1822 » 25 Οκτ 2018, 11:56

Σε ευχαριστούμε πολύ και πάλι! Κατι τελευταίο που θα ήθελα να ρωτήσω.. Σχετικά με τον μισθό και τετοιου είδους λεπτομέρειες θυμάσαι αν ήταν κάτι για το οποίο ενημερωθήκατε από την αρχή της εκπαίδευσης ή στο τέλος της όταν υπογράφηκε η σύμβαση; Και ακόμα, η σύμβαση είναι 6μηνη;; Ρωτάω γιατί δεν είμαι από Αθήνα και θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω και οικονομικά. Ευχαριστωωω
0 x

RoseGoldWings
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 15

Δημοσίευσηαπό RoseGoldWings » 26 Οκτ 2018, 15:45

Η σύμβαση οπου αναφέρεται και ο μισθος και τα εξτρα (πτητικα, διανυκτερευσεις κα) υπεγράφη στις αρχές της εκπαίδευσης και για εμάς ήταν 6 μηνη και υπάρχει δυνατότητα ανανέωσης ανάλογα με τις ανάγκες και τις αξιολογήσεις σου. Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά όμως, σου λέω μόνο μόνο για την περίπτωση μας. Τα λεφτά είναι καλά για τα δεδομένα της χώρας και θα μπορείς να αντεπεξέλθεις μια χαρά.
0 x

marine
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό marine » 04 Νοέμ 2018, 17:52

Γεια σας.. να ρωτήσω κι εγώ κάτι, μιας και γνωρίζεις καλύτερα ή όποιος άλλο μέλος μπορεί ας απαντήσει. Όσον αφορά τη διαμονή, πού θα ήταν κατάλληλα να μένει κανείς εάν εργάζεται σε κάποια αεροπορική εταιρία ή αεροδρόμιο; Εάν π.χ. το σπίτι βρίσκεται Νέα Σμύρνη, Δάφνη ή Νέο Κόσμο μπορεί να βρίσκεται στην ώρα του χρησιμοποιώντας τα μέσα μεταφοράς ή καλύτερα να μένει πιο κοντά στο αεροδρόμιο; Χρησιμοποιείτε όσοι ήδη εργάζεστε τα λεωφορεία express ή έχετε αυτοκίνητο; Με λίγα λόγια, είναι μεγάλη ταλαιπωρία να μένεις σε κάποια από αυτές τις περιοχές, ή ακόμα και στο κέντρο, εάν δεν έχεις αυτοκίνητο; :roll:
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 349
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 04 Νοέμ 2018, 18:21

Αν έχεις τη δυνατότητα να μένεις κάπου κοντά στο αεροδρόμιο και να πηγαίνεις με αυτοκίνητο, σαφώς και βολεύει - συμφέρει. Αν όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, βολεύει να μένεις κοντά σε στάση κάποιου από τα Χ9* ή μετρό, ώστε να ελαχιστοποιήσεις την χρονοβόρα ταλαιπωρία. Ακόμα και έτσι μπορείς να υπολογίσεις την ώρα άφιξης αφού και το μετρό φτάνει συγκεκριμένες ώρες και τα express λεωφορεία έχουν μικρές αποκλίσεις στην άφιξή τους.
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

marine
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό marine » 04 Νοέμ 2018, 18:36

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Μακάρι να περάσω τέτοια ταλαιπωρία αν μου δοθεί η ευκαιρία, τουλάχιστον θα είναι για κάτι που θέλω πολύ...
0 x

Επιστροφή σε “Ιπτάμενο Προσωπικό - Αεροσυνοδοί”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες