Εκπαίδευση ιπτάμενων συνοδών (Ολυμπιακή)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

wild_cat/anima

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
23/01/2007
Μηνύματα
67
Likes
0
Μήπως γνωρίζει κάποιος τι περιλαμβανει η εκπαίδευση των ιπτάμενων συνοδών για 737?
και επίσης κατα πόσο ασφαλή είναι αυτού του τύπου σκάφη.
:)
 
Μη μου πεις οτι αυτη τη στιγμη εκπαιδευεται κοσμος απο αρχικη προσληψη.Θα πεθαααααααανω...
Το 737 ειναι αεροπλαναρα,ασφαλεστατο και οχι τοσο φιλικο στα πληρωματα απο πλευρας χωρων δουλειας (αλλωστε μονο τα αεροπλανα μεγαλων αποστασεων εχους ανετους χωρους).
Η εκπαιδευση περιλαμβανει απ οτι ακροθιγως γνωριζω:γενικες ενημερωσεις,σωστικα του αεροπλανου,σερβις,πρωτες βοηθειες,CRM-Crew Resource Management,Επικινδυνα υλικα,Πυροσβεση κλπ.
Αν δεν εισαι ηδη ιπταμενος/η,ευχομαι καλη σταδιοδρομια...
 
πήραν καποιους συμβασιούχους...
στα χαρτιά είμαι, ουσιαστικά nop.
σ ευχαριστω για τον ενδιαφερον σου.
καλό βραδυ
 
καλά όχι και αεροπλανάρα.
Τι να πουν τα Α340?
πάντως η αλήθεια είναι ότι εγώ αισθάνομαι πολύ οικεία σε ένα 737.
Καλή πορεία flight attendant!
 
737

ΝΕΟΥΛΙΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΨΩΜΙΑ ΓΙΑ ΜΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ 737 ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ 340 ANY WAY ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ
 
loipom ekpedeyontai 35 atoma sto 737 apo aytous pou eixan kanei ta xartia tous to kalokairi kai den tous piran tote.i ekpedefsi ine arxiki.
 
Re: 737

flightsteward":11r1bftz said:
ΝΕΟΥΛΙΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΨΩΜΙΑ ΓΙΑ ΜΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ 737 ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ 340 ANY WAY ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ

SCanavos--Τι να μαθει αδερφε στο 737,και στο Α340 κλπ κλπ?Για ιπταμενη παει η χριστιανη,δεν παει για αστροναυτης.Μεταξυ μας(δεν ξερω αν εισαι ιπταμενος καμπινας και πετας με 737) τι εχεις μαθει το πολυ δυσκολο και απορρητο που εκεινη θα χρειαστει χροοοονια για να μαθει?
Αποψη μου--Στο αεροσυνοδιλικι,η ξεφτιλα γι αυτον που το λεει κι οχι γι αυτον που το ακουει ειναι η διαφοροποιηση σε συναδελφικο επιπεδο,οπως παλιος-νεος κλπ ή κατι σαν αυτο που ειπε ενας αληστου μνημης γελοιος κυβερνητης της ΟΑ οταν κουβεντιαζοντας σε παρεα ετολμησε να εκστομισει >>Προχτες,πεταγα τον Ρουβα για Κερκυρα...>> και γυριζει ο αθλιος και του λεει του φροντιστη>>Εσυ τον σερβιρες καφε,ο κυβερνητης τον πεταγε,ανοητε ε ανοητε>>.
Δεν ξερω αν ο administrator της σελιδας θελει να ανοιξει τοπικ για συμπεριφορες μεταξυ πληρωματων,να σαλταρει η κοινωνια...


leandros":11r1bftz said:
καλά όχι και αεροπλανάρα.
Τι να πουν τα Α340?
πάντως η αλήθεια είναι ότι εγώ αισθάνομαι πολύ οικεία σε ένα 737.
Καλή πορεία flight attendant!


Αν θελεις να της πεις αδερφε οτι το 737 ειναι προβληματικο αεροπλανο,πες της το,δικο σου θεμα...Ρωτησε το κοριτσι αν ειναι ασφαλες,της απαντησα καλοπροαιρετα και ενθαρρυντικα οτι ειναι αεροπλαναρα (δεν ειδαμε δα και δραματικες ιστοριες με τα 737 στην ΟΑ και την Αιγαιου τοσα χρονια που πετανε),για ιπταμενη παει,ας εχει μια καλη εικονα για τα πτητικα μεσα εντος των οποιων θα βγαζει το ψωμακι της...Προς τι αυτη η απαξια οτι το Α340 ειναι η αεροπλαναρα...?Καθενα εχει το ρολο του...
 
Re: 737

SCanavos":2s5bzw8l said:
flightsteward":2s5bzw8l said:
ΝΕΟΥΛΙΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΨΩΜΙΑ ΓΙΑ ΜΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ 737 ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ 340 ANY WAY ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ

SCanavos--Τι να μαθει αδερφε στο 737,και στο Α340 κλπ κλπ?Για ιπταμενη παει η χριστιανη,δεν παει για αστροναυτης.Μεταξυ μας(δεν ξερω αν εισαι ιπταμενος καμπινας και πετας με 737) τι εχεις μαθει το πολυ δυσκολο και απορρητο που εκεινη θα χρειαστει χροοοονια για να μαθει?
Αποψη μου--Στο αεροσυνοδιλικι,η ξεφτιλα γι αυτον που το λεει κι οχι γι αυτον που το ακουει ειναι η διαφοροποιηση σε συναδελφικο επιπεδο,οπως παλιος-νεος κλπ ή κατι σαν αυτο που ειπε ενας αληστου μνημης γελοιος κυβερνητης της ΟΑ οταν κουβεντιαζοντας σε παρεα ετολμησε να εκστομισει >>Προχτες,πεταγα τον Ρουβα για Κερκυρα...>> και γυριζει ο αθλιος και του λεει του φροντιστη>>Εσυ τον σερβιρες καφε,ο κυβερνητης τον πεταγε,ανοητε ε ανοητε>>.
Δεν ξερω αν ο administrator της σελιδας θελει να ανοιξει τοπικ για συμπεριφορες μεταξυ πληρωματων,να σαλταρει η κοινωνια...

hey u !
δεν τρέχει μία, καλώς ή κακώς έχω μαθει ν αντιμέτωπίζω πολύ δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου.
αναγνωρίζω οτι για τους περισσότερους θα μαι "σερβιτόρα", για μένα όμως θα μαι κάτι που ήθελα να γίνω οτι κι αν είναι αυτό και θα προσπαθήσω να το κάνω όσο καλύτερα γίνεται, όλα τ άλλα απλά περνούν και φεύγουν ...χωρίς ν ακουμπήσουν!
πέρασα πρόσφατα από τον γιατρο που μας έστειλε η οα και πραγματικά θαυμασα αυτόν τον άνθρωπο που ενώ ο τοίχος του γραφείου του ήταν γεματός πτυχια με έκανε να αισθανθώ σα να έπινα καφεδακι με τον κολλητό μου, εκεί πραγματικα προσκυνώ ...!
για κυβερνήτες, πλήρωμα κλπ κλπ
έχω να πω ένα, οτι και οι δυο έχουμε ένα κοινό χαρακτηριστικό, αγαπάμε τον αέρα, από κει λοιπόν πρέπει να ξεκινάει και εκεί να βασίζεται η καλή συνεργασία.
σύντομα θα ανοίξω ένα ποστ πιο συγκεκριμένο για τις σχεσεις ιεραρχίας εντός του αεροσκάφους ...

kisses
 
Eιναι ωραιο πραγμα η αισιοδοξια και η εφεση προς την καλυτερη ασκηση του επαγγελματος της ιπταμενης που διαλεξες αλλα δυστυχως πολλα πραγματα-για να μη πω κανενα-δεν θα περνα απαρατηρητο σε λιγο καιρο και θα σου μενει ενα τεραστιο ερωτηματικο:γιατι ρε γαμωτο μου χαλανε την ημερα,το κεφι και την εικονα της δουλειας μου?
Να δεις πως θα σου συμπεριφερονται οι συναδελφοι σου που μπηκαν τον Ιουλιο.
Να δεις πως θα σου συμπεριφερονται κοριτσια της σειρας σου που πιθανον να γινουν προισταμενες πριν απο σενα (συνηθως δεν γινεται ολη η σειρα μαζι).
Να δεις πως θα σου συμπεριφερονται κοριτσια της σειρας σου που θα ειναι πιο ψηλα απο σενα στην ιεραρχια και οταν θα πετατε μαζι θα ειναι <<αρχαιοτερες>> εστω και μονο για εκεινη την ημερα και εκεινη την πτηση.
Για να μη σου πω για συμπεριφορες απο κοκπιτ.(Ποιος σου ειπε οτι στην Ελλαδα το πτυχιο του 5ετους πολυτεχνειου που εχεις και οι 4 γλωσσες που μιλας εχουν καμμια σχεση με την τετραμηνη εκπαιδευση στην Αμερικη για να γινει καποιος χειριστης ή εχουν κανενος ειδους αξιακη αντιστοιχια.?Μολις προπερσι απεστρατευθη ο πανυβλαξ κυβερνητης που μαζευε για briefing το πληρωμα και τους ελεγε:<<Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς...>>.Να τον χαιρονται αυτοι που του εκαναν CRM).
Αν φτασουμε και στους επιβατες,εκει να δεις τι σημαινει επαγγελματικη απαξια αλλα εστω αυτοι δικαιολογουνται,κινουνται με τη λογικη<πλερωνω,σας εχω σουζα ολους..>.
Δεν θελω να σε απογοητευσω με ολα αυτα ουτε θα σου πω φυγε απο την Ελλαδα για να ευχαριστηθεις το επαγγελμα.
Οσο και σκληροτραχηλη κι ανθεκτικη να εισαι δυστυχως το επαγγελμα αυτο στην Ελλαδα χτυπιεται απο μεσα κι απ εξω και κατρακυλαει στην κλιμακα των επαγγελματων υπηρεσιων με πολυ ταχυτητα.
Παντως,καλη σταδιοδρομια και αν μπορεις να φυγεις απο την Ελλαδα και σου δοθει η ευκαιρια καντο και ας με βλαστημας...
 
ayta pou grafeis ine ligo travigmena kai apoteloun tin exeraisi kai oxi ton kanona stin OA!tia sxeseis kai tis simperifores twn sinadelfwn mas kamia fora mporoume kai emeis oi idioi na diorthwsoume me to tropo mas,akoma kai an imaste neoi paloioi oloi exoun to koumpi tous!episis prepei na sou pw oti to seniority kai arxigikes cockpit simperifores,den simvainoun mono stin ellada alla kai se megales etereies tou exwterikou !einai gegonos vevaia oti kalo tha itan an thelei na xekinisei kapoios kariera ws cabin crew twra kalo tha ine na to kanei ektos sinorwn gia na zisei pragmatika to epaggelma me ta pleonektimata tou.episis entos i ektos sinorwn OA or A3 to plirwma kampinas den ine servitoroi :evil: ayto prepei epitelous na ginei katanoito apo to elliniko epivatiko koino!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top