Emirates interview

  • Thread starter 121.5
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

121.5

Economy-Class-Member
Εγγραφή
14/10/2008
Μηνύματα
168
Likes
0
Χαράς ευαγγέλια για όσες θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους ως ιπτάμενες συνοδοί στην Εmirates.
Το interview θα γίνει στην Αθήνα στις 25 Οκτωβρίου.
Εννοείται ότι με το θέμα αυτό η Emirates Ελλάδος δεν έχει καμμία σχέση και δεν μπορεί να δώσει καμμία πληροφορία άρα οι ενδιαφερόμενες θα πρέπει να βρουν περισσότερες πληροφορίες στο site της Emirates.
 
Γειά σε όλους τους φίλους της αεροπορίας. Είμαι νέο μέλος και πολύ ευτυχής που μπορώ να μιλήσω με ανθρώπους που λατρέυουν το επάγγελμα όπως κι εγώ.Εχω τελειώσει τη σχολή Τ.Α.Σ Θεσσαλονίκης πριν απο 4 χρόνια,έχω πάει σε interview της Aegean δύο φορές αλλά τίποτα. Δεν κατάφερα να δουλέψω παρά τις όποιες προσπάθειες μου.Εχω ενημερωθεί για τα interview της emirates αλλά νιώθω πως φοβάμαι να πάω εκεί. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ισχύουν άραγε όλα αυτά που λένε για τις καλές συνθήκες εργασίας εκεί καθώς και για τους παχυλούς μισθούς των ιπταμένων;
 
Κάποια χρόνια πρίν οι συνθήκες εργασίας καί αποδοχών ήταν όντως πολύ καλύτερες συγκρινόμενες ίσως και με την διεθνή , σίγουρα δε με την Ελληνική πραγματικότητα, σήμερα όμως δυστυχώς τα συνολικά σύν + πλήν μεταξύ Emirates και άλλων , ιδιαίτερα δε σε σχέση με Ελλάδα / αφού μιλάμε για δεδομένα σε σύγκριση με την Ελλάδα/ εν κατακλείδι τα οικονονικά οφέλη είναι μάλλον τα ίδια!
Ξαναπροσπάθησε με Aegean ή άλλες ενδεχομένως μικρότερες εταιρίες ή ιδρυθησόμενες νέες στην Ελλάδα και OA αργότερα ή ψάξε Ευρώπη. Οι συνθήκες από κάθε πλευρά / εργασίας , διαμονής, ποιότητας ζωής κλπ./ στη Μέση και Απω Ανατολή γενικότερα είναι δυσμενέστερες και μεγαλύτερου ρίσκου για μια Ελληνίδα, ίσως μόνο για πιλότους είναι σαφώς καλύτερα τουλάχιστον από οικονομικά οφέλη!
 
Kατα τα ταπεινα μου πιστευω αν δεν σε πειραν στην aegen ειναι πολυ πιο δυσκολο για emirates.Αλλα κανε την προσπαθεια και οτι γινει δεν εχεισ να χασεισ τιποτα.
 
Open day στην Αθήνα στις 7 Φεβρουαρίου 2009... :great:
 
Καλησπέρα σας!Ετοιμάζομαι για τις 7 Φεβρουαρίου στην Αθήνα.Έχω διαβάσει τόσα διαφορετικά πράγματα σχετικά με τις συνεντεύξεις της ΕΚ και είναι ολα άσχετα το ένα με το άλλο.Άλλοι λενε οτι έχουν τέστ μαθηματικών, και άλλοι το διαψεύδουν.Και γενικά για πολλά αλλα ,οσο αναφορά τη συνέντευξη της ΕΚ.Υπάρχει κάποιος που πήγε καποια φορά σε συνέντευξη της συγκεκριμένης εταιρίας να μας πεί δυο λόγια???
υ.γ. Υπάρχει κάποιος που θα πάει στις 7 ?Αν ναι, να τα πούμε εκεί απο κοντά :D :D :D
 
Χαρα στο κουραγιο σε οποιον παει παντως...Επειδη και εγω το εχω ψαξει πολυ το θεμα εχω μαθει η συνεντευξη διαρκει πολλες ωρες και αν περασεις τελικα υπαρχει κ δευτερο μερος οπου σου βγαζουν το λαδι..Αν τελικα τα καταφερες θα το μαθεις μετα απο 2-3 μηνες οπου και μετα απο αυτο ξεκιναει ενασ αλλοσ γολγοθας...Μεχρι να συγκεντρωσεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται τα οποια ειναι πολλα και χρειαζεται πολυ τρεξιμο θα απηυδισεις...Αντε τα μαζεψες και πας..Αν τα αγγλικα σου δεν ειναι τοσο καλα και δεν τα καταφερνεις στην εκπαιδευση σε στελνουν πισω με το καλημερα σας...Εχω διαβασει συνεντευξη κοπελας που τελικα τα καταφερε και πηγε και τελικα την εστειλαν πισω επειδη ειχε ενα μικρο τατουαζ,το οποιο της ειπαν να το αφερεσει πιο πριν...αυτη το αφερεσε αλλα και παλι την εστειλαν back home..

Καλη τυχη.. ;)
 
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Τι ωραίο κουράγιο που μου δίνεις!!!Σ'ευχαριστώ βρέ!! :oops: :oops: :oops:
Τέλεια......τέτοια λέγε να δεις μετα κανείς δεν θα πάει στο όπεν ντέι!!
Μένω έκπληκτος!!Πάντως καλα που μου είπες και καλή τύχη!!! :D :D :D
Για το πως θα είναι η συνέντευξη έχω ακούσει τα άπειρα(και μάλιστα ο καθένας τα λέει διαφορετικά!!!)
Οτι είναι να γίνει ας γίνει....

Υ.Γ.Και όσο αναφορά τα δικαιολογητικά,ας πάρω εγώ τη δουλειά,και ας φτάσω μέχρι Αυστραλία για να τα πάρω!!! :D :D :D
 
Όπως ο χώρος των αερομεταφορών εξελίσσεται συνεχώς, το ίδιο συμβαίνει και με τις αεροπορικές εταιρίες και τις ανάγκες τους. Δεν είναι λοιπόν απίθανο η συνέντευξη της Emirates να αλλάζει με το πέρασμα του χρόνου. Καλό είναι, επειδή τα προσόντα τα οποία διαθέτεις από μόνα τους δεν αρκούν, να κάνεις μια μικρή έρευνα για την εταιρία, να μάθεις τι ζητά από τα πληρώματά της, να μπεις στη φιλοσοφία της και να παρουσιάσεις την εικόνα ενός ατόμου που μπορεί να την εκπροσωπήσει σωστά. Αν πας απροετοίμαστος, δύσκολα θα πάρεις τη δουλειά. Με λίγη προετοιμασία όμως και λίγη τύχη, όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία!

ΥΓ: Το θέμα των διαδικασιών και της γραφειοκρατίας για την πρόσληψη είναι νωρίς για να το σκέφτεσαι. Πάρε πρώτα τη δουλειά, κι όλα θα γίνουν.
 
Αγαπητέ Alexandros(IATA), σε μιά συζήτηση που είχα με γνωστή μου που δουλεύει αεροσυνοδός στην Έμιρεϊτς, μου είπε ότι αυτό που τους ενδιαφέρειπολύ όταν αναζητούν προσωπικό, δεν είναι τόσο η εμφάνιση αλλά η σοβαρότητα του χαρακτήρα που δείχνει κάποιος στο σύντομο διάστημα που αξιολογείται. Οι τεχνικές είνι τέτοιες που μπορούν να τσεκάρουν μάλιστα και κατά πόσο αυτό το έχεις και δεν το "παίζεις" απλά. Τους ενδιαφέρει πάρα πολύ η επικέντρωση στην ικανοποίηση του πελάτη από πλευράς του εηεταζόμενου. Μάλιστα σχεδόν όλες οι απαντήσεις πρέπει να έχουν στόχο τον πελάτη επιβάτη και όχι το μέλος καμπίνας, που είσαι εσύ ο εξεταζόμενος. Ζητούν ολίγον να δουν το πόσο έτοιμος/η είσαι να "υπηρετήσεις" τις ανάγκες του επιβάτη. Έχουν μία αλεργία στα απεριόριστα χαμόγελα και τις "φιλικές προσωπικότητες". Θέλουν σοβαρή προσωπικότητα απέναντι. Αυτά μου ανέφερε και τα μεταφέρω με την σχετική επιφύλαξη. Εύχομαι καλή τύχη.

δικός σου
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top