Έλληνες στις Κυπριακές Αερογραμμές

  • Thread starter gonzo
  • Ημερομηνία δημιουργίας

gonzo

Business-Class-Member
Εγγραφή
21/04/2011
Μηνύματα
299
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
CES
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LIRN
Μιας και το προηγούμενο θέμα με τον ιδιο τίτλο στα greeklish να είναι κλειδωμένο και επι ευκαιρίας που οι Κ.Α. επεκτείνονται στη Ελλάδα,νομίζω θα ηταν χρήσιμο να δημιουργήσω ενα νεότερο.

Με 3 αεροσκάφή ενα για Ηράκλειο,Ρόδο,Θεσσαλονική και τις πτήσεις να ξεκινάνε τέλος Οκτοβρίου οι Κ.Α. λογικά θα αρχήσουν να ψάχνουν για πληρώματα καμπίνας σύντομα.Ισως εκτός απο αεροσυνοδούς να προσλάβουν και άτομα σε άλλες θέσεις στα 3 αυτά αεροδρόμια.

Σίγουρα ο αριθμός αεροσυνοδών που θα προσληφθούν για τις εντός Ελλάδα επειχηρήσεις δεν νομίζω να είναι κάτω απο 30.
 
Δεν μπορεσα να βρω στην ιστοσελιδα της εταιρειας καποια σχετικη ανακοίνωση...
 
Για ακόμα μια φορά:Ο ορθός όρος είναι "Ελλαδίτης" και όχι "Έλληνας".
Επίσης,δε προκύπτει από πουθενά ό,τι οι Κ.Α. χρειάζεται να προσλάβουν μέλη πληρώματος.Μπορούν κάλλιστα οι υφιστάμενοι υπάλληλοι να διανυκτερεύουν περιοδικά στην Αθήνα ή αλλού και αυτό μόνο αν χρειάζεται,κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε καν.
Παρακαλώ τους διαχειριστές για την απαραίτητη διόρθωση.
 
Να το διορθώσουν για ποιο λόγο; Που ξέρεις εσύ τι έχει σκοπό να κάνει η εκάστοτε εταιρία;;
 
Μάλλον χρειάζεται να ξαναδιαβάσεις τα γραφόμενα.Δεν είπα ο,τι ξέρω τι σκοπεύει να κάνει η εταιρεία.Το αντίθετο μάλιστα είπα.Μόνο ό,τι δεν είναι υποχρεωτικό έγραψα.Όσο για αυτό που χρειάζεται να διορθωθεί,αν δε το ξέρεις,οι όροι που χρησιμοποιείται για να διακρίνει τους Έλληνες της Ελλάδας και τους Έλληνες της Κύπρου είναι "Ελλαδίτης" και "Ελληνοκύπριος".Δυστυχώς,στα σχολεία αυτά πλέον δε διδάσκονται αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.
Κατάλαβες τι εννοώ;
 
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις στο πρώτο post το διαχωρισμό Ελλήνων Κύπρου και Ελλήνων Ελλάδας; Το πρώτο post μιλάει για τυχόν προσλήψεις Ελλήνων στις 3 Ελληνικές πόλεις. Άσε που όποιος είναι Έλληνας, είναι Έλληνας. Δεν είναι Ελλαδίτης. Και απ΄ όσον γνωρίζω η έκφραση αυτή δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα. Αφού λοιπόν στο φόρουμ μιλάμε Ελληνικά και για όλα τα παραπάνω, ο τίτλος μένει ως έχει.
 
Καλοπροαίρετα το λέω και αναφέρομαι στο τίτλο.Όντως,δε χρησιμοποιείται τόσο στην Ελλάδα αυτή η ορολογία ωστόσο ο τίτλος
εννοιολογικά διαχωρίζει Έλληνες και Κυπρίους.Μια λεπτομέρεια είναι για την οποία έχουν ξαναγράψει στο παρελθόν,αν δε κάνω λάθος.Αν το ψάξεις λίγο περισσότερο νομίζω ό,τι θα βρεις τι εννοώ.Είναι απλά η ορολογία για να διακρίνονται οι υπήκοοι
των δύο διαφορετικών κρατών που όμως κατάγονται από το ίδιο Έθνος.Η ορολογία αυτή παλιότερα χρησιμοποιούταν συστηματικά.
Φιλικά,alex96
 
Διαχωρισμός υπάρχει, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι αυτό ήταν πρόθεση του συντάκτη του θέματος. Απλά ο τίτλος από μόνος του αφήνει να εννοηθεί ότι οι Κύπριοι που εργάζονται ήδη στις Κυπριακές Αερογραμμές δεν είναι Έλληνες .

GP707":1i9sib60 said:
Άσε που όποιος είναι Έλληνας, είναι Έλληνας. Δεν είναι Ελλαδίτης.
Γιατί το ένα πρέπει να αναιρεί το άλλο?

GP707":1i9sib60 said:
Αφού λοιπόν στο φόρουμ μιλάμε Ελληνικά
Και σε ελληνικά λεξικά ( συγκεκριμένα του Τριανταφυλλίδη) μπορείς να βρεις τη λέξη:
Ελλαδίτης ο [elaδítis] Ο10 θηλ. Ελλαδίτισσα [elaδítisa] Ο27 : Έλληνας που κατοικεί στο χώρο της ελληνικής επικράτειας ή κατάγεται από αυτόν (σε αντιδιαστολή προς τους Έλληνες άλλων γεωγραφικών περιοχών): Στην Kύπρο σκοτώθηκαν και Ελλαδίτες. || (ως επίθ.): Ελλαδίτες εθελοντές πολέμησαν στο πλευρό των Kυπρίων.
[λόγ. Ελλαδ- (Ελλάδα < αρχ. Ἑλλάς, αιτ. -άδα) -ίτης κατά το ελλαδικός για διάκριση από το Έλληνας· λόγ. Ελλαδίτ(ης) -ισσα]
 
Πολύ σωστά!
Εξ άλλου και αν ξέρω καλά,στις Κ.Α. δεν εργάζονται υπήκοοι άλλων χωρών πλην της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Στη Eurocypria όμως εργάζονταν Ελλαδίτες. Σύμφωνα με αυτά,η ορθή ορολογία είναι:"Ελλαδικές και Ελληνοκυπριακές εταιρίες"
κλπ.Αν λοιπόν,ειδικά σε αυτή την ιδιαίτερη για τη πατρίδα μας περίοδο,επιθυμούμε να είμαστε ενωμένοι και να χρησιμοποιούμε τη κατάλληλη ορολογία,είναι καλό να το κάνουμε έτσι.Προτείνω ξανά στους διαχειριστές να το ψάξουν λίγο,για καλό είναι.
Υ.Γ.:Η υπηκοότητα και η εθνικότητα είναι διαφορετικές έννοιες.Εκεί είναι η ουσία του θέματος.Η χρήση διαχωρισμού σε
" Έλληνες" και "Κυπρίους" είναι και εσφαλμένος και επιβλαβής.
 
Σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα εχω πεθανει στα γελια.
Τι σοι επιχειρημα ειναι αυτο ?

Α προκειμενη αν ξέρω καλά,στις Κ.Α. δεν εργάζονται υπήκοοι άλλων χωρών πλην της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Β προκειμενη Στη Eurocypria εργάζονταν Ελλαδίτες.
Συμπερασμα (Σύμφωνα με αυτά) η ορθή ορολογία είναι:"Ελλαδικές και Ελληνοκυπριακές εταιρίες"

:thx: :thx: :thx: Ο Αριστοτελης θα τραβουσε τα μαλλια του με την κυπριακη Λογικη ...

Φιλε ασε τους κομπλεξισμους και τα σοφισματα και ασε μας ως Ελληνες να θελουμε να ονομαζομαστε οπως μας αρεσει. Δεν νομιζω οτι εχει κανενας ξενος το δικαιωμα να μας ονομαζει συμφωνα με τη θεληση του στη γλωσσα μας. Αν εσεις προτιματε στη γλωσσα σας το "Ελλαδιτες" μπορειται να μας λετε ετσι, οπως και οι αλλοι λαοι εχουν επιλεξει π.χ. το "Γραικος" για μας, αλλα το πως θα λεγομαστε στη γλωσσα μας δεν θα μας το επιβαλετε εσεις, ειναι δικο μας θεμα. Οι διαχειριστες απαντησανε ολοσωστα, ο ορος ειναι ολοσωστος, για καλο δεν ειναι τιποτα απο οσα λες και αν εσεις δεν θεωρειται επιβλαβες το να εχετε στα διαβατηρια σας μαζι με την κυπριακη και την τουρκικη ως επισημη γλωσσα, τοτε αφηστε τα περι επικινδυνοτητας οποτε σας γουσταρει.
 
Top