Emirates cabin crew

cabin crew

Economy-Class-Member
Εγγραφή
09/09/2006
Μηνύματα
152
Likes
1
Περιοχή
Αθήνα
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Πρόσφατα επέστρεψα από Dubai, μετά από 7 χρόνια εργασίας στην Emirates, ως ιπτάμενος φροντιστής. Πέρασα από όλες τις θέσεις, έφτασα το βαθμό του Flight Purser, αργότερα ασχολήθηκα με την εκπαίδευση πληρωμάτων και τους τελευταίους 8 μήνες με την πρόσληψη ιπτάμενου προσωπικού (Recruitment Officer). Απ' ότι βλέπω υπάρχει τρελό ενδιαφέρον για την εταιρεία και είμαι διαθέσιμος να απαντήσω σε κάθε σας απορία.
Δεν γνωρίζω τι έχει γραφτεί σε προηγούμενα posts, για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα, για να μπορώ να απαντήσω σε κάθε σας ερώτηση σχετικά με την εταιρεία.

Υ.Γ. Παρακαλώ τον διαχειριστή να μην μεταφέρει το post, διότι αφορά αποκλειστικά την ενημέρωση για την συγκεκριμένη αεροπορική εταιρεία.
 
Re: Emirates info

Δυστυχώς, δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για άλλες ειδικότητες πλην της καμπίνας. Επίσης, παρακαλώ για την πιο σωστή ενημέρωση όλων και την ορθή παρακολούθηση του θέματος, μη στέλνετε απορίες σε πμ. Το θέμα είναι ανοικτό σε όλους και δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, παρά μόνο χαζές απαντήσεις από άσχετους που θεωρούν εαυτόν επί παντός επιστητού ειδικό....
 
Re: Emirates info

Ερώτησις πρώτη:Γιατί φύγατε από την εταιρεία;
 
Re: Emirates info

Έφυγα γιατί θεώρησα ότι μετά από 7 χρόνια δεν είχα κάτι άλλο να πάρω από το συγκεκριμένο επάγγελμα. Θα μπορούσα να μείνω αλλά δυο χρονια και να διεκδικήσω μια ανωτερη διοικητική θέση (π.χ. cabin crew manager), αλλά από τη στιγμή που με κατέβασαν στο έδαφος, δουλειά γραφείου μπορώ να κάνω και εδώ.Όλες οι θέσεις από trainer και πάνω έιναι ground positions. Έτσι, επέστρεψα στην μαμά πατρίδα και ασχολούμαι με την οικογενειακή επιχείρηση. Προς το παρόν δεν το έχω μετανιώσει και ελπίζω να αποδειχθεί και στο μέλλον ότι έκανα τη σωστή επιλογή...
 
Re: Emirates info

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν το πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης μετράει στην πρόσληψη ιπτάμενων συνοδών γιατί πέρυσι έφτασα μέχρι και στην τελική συνέντευξη και τελικά απορρίφθηκα και μάλιστα χωρίς να λάβω feedback (μου είπαν να πάω σε ένα χρόνο-και όχι σε 6 μήνες όπως σε άλλους). Τότε είχα δύο μαθήματα ακόμη να δώσω λόγω εξεταστικής που δεν έγινε στην ώρα της λόγω καταλήψεων.
Ποια είναι η γνώμη σας;
 
Re: Emirates info

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Με ειδοποίησαν χτες ότι πέρασα όλη τη διαδικασία και θα πάω Ντουμπάι 22 Μαρτίου 2013.Τώρα πρέπει να κάνω τα medicals.
H ερώτηση είναι τι γιατρούς πρέπει να επισκεφτώ γιατί λέει ακόμα και για ψυχίατρο και νευρολόγο.
Πρέπει να πάρω βεβαίωση και από αυτούς?
Επίσης, πρέπει να κάνω όλα τα εμβόλια που λέει?Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν όλα.Ευχαριστώ πολύ!
 
Re: Emirates info

μάριαμ":2fh4uu6v said:
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν το πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης μετράει στην πρόσληψη ιπτάμενων συνοδών γιατί πέρυσι έφτασα μέχρι και στην τελική συνέντευξη και τελικά απορρίφθηκα και μάλιστα χωρίς να λάβω feedback (μου είπαν να πάω σε ένα χρόνο-και όχι σε 6 μήνες όπως σε άλλους). Τότε είχα δύο μαθήματα ακόμη να δώσω λόγω εξεταστικής που δεν έγινε στην ώρα της λόγω καταλήψεων.
Ποια είναι η γνώμη σας;

Καλημέρα. Το πτυχίο πανεπιστημίου δεν έχει καμία σημασία στην παρούσα φάση της πρόσληψης. Είναι σίγουρο ότι μετράει πολύ για την εξέλιξη σου σε ανώτερες θέσεις (μη πτητικές). Είναι τακτική της εταιρείας οι υποψήφιοι που φτάνουν μεχρι το Final Interview (FI) να περιμένουν 1 χρόνο μεχρι να μπορούν να ξανακάνουν αίτηση. Μην απογοητεύεσαι. Οι περισσότεροι υποψήφιοι πετυχαίνουν μετά από 2 ή και 3 interviews. Υπάρχουν βέβαια και οι τυχεροί που τα καταφέρνουν με την πρώτη προσπάθεια (όπως ο υποφαινόμενος). Αυτό όμως έιναι καθαρά θέμα τύχης. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει, σου προτείνω να ξαναδοκιμάσεις. Το γεγονός ότι έφτασες μέχρι το FI σημαίνει ότι ήσουν από τα άτομα που θα ήθελαν στο Dubai. Ίσως το άγχος, ίσως κάποια άστοχη απάντηση σου στέρησαν την ευκαιρία. Καλή επιτυχία την επόμενη φορά.
 
Re: Emirates info

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου,πιστεύω την επόμενη φορά να σταθώ πιο τυχερή. Αλλά αυτό το θέμα στην τελική συνέντευξη με μια ιστορία από την δουλειά που αντιμετώπισα έναν κακότροπο πελάτη πολύ με αγχώνει...δεν έχω ιδιαίτερα κακές εμπειρίες από την δουλειά....τι πρέπει να τους πω πια;
 
Re: Emirates info

antzy!":19zby8ay said:
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Με ειδοποίησαν χτες ότι πέρασα όλη τη διαδικασία και θα πάω Ντουμπάι 22 Μαρτίου 2013.Τώρα πρέπει να κάνω τα medicals.
H ερώτηση είναι τι γιατρούς πρέπει να επισκεφτώ γιατί λέει ακόμα και για ψυχίατρο και νευρολόγο.
Πρέπει να πάρω βεβαίωση και από αυτούς?
Επίσης, πρέπει να κάνω όλα τα εμβόλια που λέει?Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν όλα.Ευχαριστώ πολύ!

Καταρχάς, συγχαρητήρια. Ελπίζω να απολαύσεις αυτή την μοναδική εμπειρία ζωής. Οι εξετάσεις που χρειάζεται να κάνεις και να στείλεις στην εταιρεία για την οριστική έγκριση της πρόσληψης, περιγράφονται αναλυτικά στο medical form που σου έστειλαν ή θα σου στείλουν. Εναλλακτικά, με τους κωδικούς σου μπορείς να το κατεβάσεις από το candidates portal. Δεν χρειάζονται νευρολόγοι κλπ. Σίγουρα ακτινογραφία θώρακος, γενική αίματος, οδοντίατρο, οφθαλμίατρο και γυναικολογική εξέταση. Ότι δεν μπορείς να κάνεις εδώ με εμβόλια, θα τα κάνεις στο Dubai σε συμβεβλημένη κλινική με πολύ καλές τιμές. Καλή σταδιοδρομία!! Καλές και ασφαλείς πτήσεις!!
 
Re: Emirates info

μάριαμ":1709rauj said:
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου,πιστεύω την επόμενη φορά να σταθώ πιο τυχερή. Αλλά αυτό το θέμα στην τελική συνέντευξη με μια ιστορία από την δουλειά που αντιμετώπισα έναν κακότροπο πελάτη πολύ με αγχώνει...δεν έχω ιδιαίτερα κακές εμπειρίες από την δουλειά....τι πρέπει να τους πω πια;


Μπορείς να είσαι ειλικρινής και αν τους πεις ότι μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισες ιδιαίτερες δυσκολίες με πελάτες. Αυτό βέβαια είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί ο recruiter μπορεί να σε θεωρήσει "Ψώνιο" που όλα του πάνε καλά. Έχε όμως υπόψη ότι δεν αναζητούν ακραία σενάρια. Τους αρκεί και μια περίπτωση εκνευρισμένου ή ανυπόμονου πελάτη για να δουν τις δικές σου αντιδράσεις και τις κινήσεις σου για την ικανοποίηση του πελάτη. Εκεί πρέπει να καταλήγουν και όλα τα παραδειγματα. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην αναφέρετε ότι δεν καταφέρατε να διαχειριστείτε την κατάσταση ή οτι ο πελάτης τελικά έφυγε δυσαρεστημένος.
 
Top