Πρακτική άσκηση

dwratz

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
03/09/2013
Μηνύματα
2
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
pha
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
athe
Καλησπερα ! ειμαι καινουργια στο φορουμ κ ενδιαφερομαι να μαθω μηπως γνωριζετε εαν οι αεροπορικες εταιριες δεχονται για πρακτικη ασκηση αεροσυνοδους! σπουδαζω - τελειωνω τουριστικες επιχειρησεις στην αθηνα κ με ενδιαφερει πολυ πολυ να γινω αεροσυνοδος κ να ξεκινησω πρωτα με την πρακτικη μου σε αυτον τον τομεα !
ευχαριστω !
 
Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ

Δεν ξέρω πως σου ήρθε τέτοια ιδέα, αλλά πρακτική κανείς δεν κάνει ως πλήρωμα καμπίνας. Ευτυχώς.

Ψάξε για καμιά θέση στο έδαφος, εκεί ίσως βρεις κάτι.
 
Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ

Με αυτό που τελειώνεις θα μπορούσες να κάνεις πρακτική σε κάποιο ξενοδοχείο, τουριστικό γραφείο. Τώρα αν σε ενδιαφέρει ο χώρος της αεροπορίας στα γραφεία κάποιας αεροπορικής ή στο έδαφος στο αεροδρόμιο.
 
Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ

η καμπίνα του Α/Φ δεν είναι γραφείο να σου δώσουν μια καρέκλα και να σε βάζουν να βγάζεις φωτοτυπίες. Οποιαδήποτε δουλειά και να κάνεις σε αεροπλάνο πρέπει να περάσεις πρώτα εκπαίδευση η οποία κοστίζει. Άρα δεν υφίσταται η έννοια της πρακτικής εκπαίδευσης ανειδίκευτου εντός αεροσκάφους. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβεί μόνο σε ειδικότητες εδάφους με την επίβλεψη κάποιου μόνιμου υπαλλήλου.
 
Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ

Κλεοπάτρα,με αφορμή αυτό:
Με αυτό που τελειώνεις θα μπορούσες να κάνεις πρακτική σε κάποιο ξενοδοχείο, τουριστικό γραφείο
,
να σε ρωτήσω αν είσαι αεροσυνοδός,αν έχεις αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο τμήμα,και τα δύο μαζί ή τίποτε από τα δύο;Και αυτό γιατί δε καταλαβαίνω πως κατέληξες στο συγκεκριμένο συμπέρασμα.Ευχαριστώ.
 
Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ

ΑΠΟΦΑΣΗ Γ.Σ. ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ της 13 / 10 / 2009 ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΣΚΗΣΗ πάντοτε σε (τρία) 3 διαφορετικά τμήματα:
• Ξενοδοχεία και Ξενοδοχειακά καταλύματα Πολυτελείας, Α΄, Β' και Γ 60 κλινών και άνω
• Τουριστικά - Ταξιδιωτικά Γραφεία και Tour Operators
• Κρουαζιερόπλοια Α΄ και Β' θέση
• Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης (Υ.Τ.ΑΝ.)
• Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού (Ε.Ο.Τ.)
• Ελληνικά Τουριστικά Ακίνητα Ανάπτυξης (Ε.Τ.Α.)
• Νομαρχιακές Επιτροπές Τουρισμού (ΝΕΤ)
• Λοιποί Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΟΤΑ) (με τουριστικά Τμήματα, Διευθύνσεις ή Δημοτικές Τουριστικές Επιχειρήσεις ιδίως Οργανισμοί Διαφήμισης και Προβολής)
• Επίσημες Κλαδικές Τουριστικές Οργανώσεις (Σ.Ε.Τ.Ε., Π.Ο.Ξ., Η.Α.Τ.Τ.Α., Η.Α.P.C.O., Ε.Ξ.Α.Α., κ.ο.κ.)
• Αεροπορικές Εταιρείες
• Επιχ. Θαλασσίου Τουρισμού Επαγγελματικού Yachting και Μαρίνες
• Ναυτιλιακές Εταιρείες Επιβατηγού Ναυτιλίας
• Χιονοδρομικά Κέντρα και Τουριστικές Επιχειρήσεις Αναψυχής
• Αγροτουριστικοί Συνεταιρισμοί
• Επιχειρήσεις Κάμπινγκς
• Μουσεία (αρμοδ. υπουργείου «Πολιτισμού & Τουρισμού» και ΟΤΑ)
• Διεθνείς Τουριστικές Εκθέσεις ( λ.χ. Philoxenia, Helexpo ΔΕΘ, κ.ο.κ.)
• Τουριστικές Εκδοτικές Επιχειρήσεις (έντυπες και ηλεκτρονικές)
• ΄Ολες οι αντίστοιχες Επιχειρήσεις και Οργανισμοί στην Κύπρο και στις λοιπές χώρες-μέλη της Ε.Ε.
• Oικονομικά Επιμελητήρια (λ.χ. Δωδεκανήσου, Θεσσαλονίκης)

Συγγνωμη για το μεγεθος αλλα ηθελα να σας δειξω που μου δινουν τη δυνατοτητα να κανω πρακτικη . Το ξενοδοχειο κ το τουριστικο γραφειο ειναι η πιο ευκολη κ καθολου αξιολογη λυση για πολλους λογους.το σκεπτικο μου ηταν το εξης να ξεκινησω με καποια εκπαιδευση καθολη τη διαρκεια της πρακτικης κ τελειωνοντας να συνεχισω για να πετυχω αυτο που θελω. Προφανως κ δεν σκεφτηκα οτι απο την πρωτη μερα πετας.γιατι να χασω χρονο απασχολουμενη σε κατι αλλο. Η ερωτηση μου ηταν απλα αν γινεται.
 
Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ

alex96":lqtgiwaw said:
Κλεοπάτρα,με αφορμή αυτό:
Με αυτό που τελειώνεις θα μπορούσες να κάνεις πρακτική σε κάποιο ξενοδοχείο, τουριστικό γραφείο
,
να σε ρωτήσω αν είσαι αεροσυνοδός,αν έχεις αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο τμήμα,και τα δύο μαζί ή τίποτε από τα δύο;Και αυτό γιατί δε καταλαβαίνω πως κατέληξες στο συγκεκριμένο συμπέρασμα.Ευχαριστώ.


Φίλτατε, είμαι απόφοιτος διοίκησης επιχειρήσεων του οικονομικού πανεπιστημίου κ για ένα φεγγάρι εργαζόμουν κ ως αεροσυνοδός. Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα από κάπου. Σε κάλυψα;
 
Τυπικά,ναι.Ουσιαστικά,όχι.
Σε ευχαριστώ.
 
καλησπερα! τελειωνω στελεχος υπηρεσιων αερομεταφορας στο ιεκ της θεσσαλονικης και θελω να κανω την πρακτικη μου στο αεροδρομιο της κρητης τι θα πρεπει να κανω,με ποιον να επικοινωνησω?
 
Άννα, μπορείς να επικοινωνήσεις με τις εταιρείες επίγειας εξυπηρέτησης :
:arrow: Goldair Handling
:arrow: Sky Service Handling
:arrow: Swissport Hellas

Τους ενημερώνεις ότι θες να κάνεις πρακτική και σίγουρα κάτι θα βρεις .

Καλή σου επιτυχία
 
Top