Πτυχιακή: Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

logakias

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/10/2014
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,
Είμαι ο Νίκος είμαι 23 ετών τελειόφοιτος του τμήματος διοίκησης επιχειρήσεων και επικοινωνίας στις Σέρρες, υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από μέρους μου για το επάγγελμα του αεροσυνοδού και για αυτόν τον λόγο έχω πάρει μέρος σε 2 open days της emirates τα τελευταία 2 χρόνια. Έτσι σαν θέμα πτυχιακής για την σχολή μου διάλεξα κάτι πάνω σε αυτόν τον κλάδο, γεγονός που με κάνει να γράφω σήμερα αυτότο topic ζητώντας σας βοήθεια...
Η πτυχιακή μου έχει να κάνει με το ποσο η γλώσσα του σώματος είναι απαραίτητη γνώση για εναν αεροσυνοδό αλλά και τοπως χρησιμοποιείτε στο επάγγελμα.
Σε ένα κεφάλαιο της πτυχιακής θέλω να αναφέρω στατιστικά στοιχείαγια το πόσα άτομα απασχολούντε στον κλάδο πια είναι η ζήτηση και τα σχετικά, παρολα αυτά μετα απο 1 μήνα συνεχούς αναζήτησης δεν μπορώνα βρω τίποτα στο διαδίκτυο.
Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει; θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
Με εκτίμιση
Νίκος.
 
Re: Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

Γειά σου Νίκο και καλως ήρθες
Ενδιαφέρον το θέμα της πτυχιακής σου, ίσως θα πρεπε να το επεκτείνεις κάπως περισσότερο και πέρα απο το θέμα του body language. Στο επάγγελμα μας είναι βέβαια ιδιαίτερα χρήσιμο καθώς πολλές φορές έχουμε επιβάτες που δε γνωρίζουν αγγλικά ή κάποια άλλη γλώσσα και πρέπει να επικοινωνήσουμε με αυτό τον τρόπο. Επίσης μπορεί να έχουμε και επιβάτες με ακουστικά προβλήματα και εκεί επιβάλλεται να κινείσαι/συμπεριφέρεσαι με ανάλογο τρόπο. Για να το πάω και ένα βήμα παραπέρα σε καταστάσεις emergency η γλώσσα του σώματος έιναι παραπάνω απο απαραίτητη. Βέβαια και μεταξυ μας τη χρησημοποιούμε αρκετά αφου οι θόρυβοι στο αεροπλάνο δε λείπουν.
Τώρα για το άλλο που ρωτάς λίγο δύσκολο να έχεις ακριβή στοιχέια, εκτός και αν όλοι οι αεροσυνοδόι/ιπτάμενοι φροντιστές του φόρουμ σου απαντήσουν. Ζήτηση υπάρχει απο μεγάλες εταιρίες και απο αυτές που αναπτύσσονται. Σίγουρα όμως η οικονομική κρίση δεν έχει αφήσει την αεροπορία αλώβητη, με οτι αυτό συνεπάγεται.
Πες μας τι χρειάζεσαι και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε
 
Re: Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

η πτυχιακή εστιάζει γενικότερα στο επάγγελμα αλλα ειδικεύετε στην γλώσσα σώματος, στην χρήση της στην εργασία γενικότερα και η μεγάλη εστίαση θα γίνει στο επάγγελμα του αεροσυνοδού διστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο ώστε να πάρω πληροφορίες και η όλη πτυχιακή θα είναι περισσότερο εμπειρική.. Σε πρώτη φάση θα ήθελα ένα ποσοστό ενεργών αεροσυνοδών που υπάρχουν ή κάποιον σύλογο που θα μπορούσα να επικοινωνίσω για να πάρω στατιστικά στοιχεία.. Αλλιώς η εναλακτική μου είναι να ψάξω στις top10 αεροπορικές ποιος είναι ο αριθμός που απασχολειτε και να τα συνοψήσω...
Στο επόμενο κομμάτι θα δημιουργήσω μια πρωτογεννή ερευνα πάνω στο θέμα και θα στείλω ερωτηματολόγια σε εταιρίες μέσω φίλων-γνωστών που ασκούν το επάγγελμα σε Astra και Flyemirates εκει θα χρειαστώ μεγαλύτερο δείγμα και εαν είαι κάποιος προθυμος να προωθήσει το ερωτηματολόγιο θα το εκτιμίσω ιδιαιτέρος!!!!
Αλλά αυτό το κομμάτι αργεί ακόμα καθώς πρεπει να μελετίσω πάνω στην έρευνα και γιανα φτάσω εκει πρέπει να καλύψω πρώτα τα στατιστικά στοιχεία και τον τρόπο που εκπαιδεύοντε οι αεροσυνοδοί απο τις εταιρίες...
Εαν μπορεί να βοηθίσει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα... ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
 
Re: Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

Οσον αφορά την εκπαίδευση που ρωτάς αυτό το επεισόδιο του mayday είναι αρκετά κατατοπιστικό https://www.youtube.com/watch?v=iNTqQHwf47A Δε γνωρίζω που μπορείς να απευθυνθείς συγκεκριμένα για σταστιστικά στοιχεία, παρ'ολα αυτά πιστεύω πως θα υπάρχουν και άλλοι αεροσυνοδοί/ιπτάμενοι φροντιστές απο εδω μέσα για να σε βοηθήσουν και με το ερωτηματολόγιο
 
Re: Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

Μας παραθέτεις, σε παρακαλώ, τον ορισμό της "γλώσσας του σώματος" τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις;
 
Όσο αφορά τα στατιστικά, δεν γνωρίζω για παγκόσμιο αριθμό, αλλά στις ΗΠΑ υπάρχουν τουλάχιστον 60000 αεροσυνοδοί.

Ζήτηση στο επάγγελμα υπάρχει πάντα και θα αυξηθεί επιπλέον καθώς οι προβλέψεις για τις αερομεταφορές είναι ιδιαίτερα αισιόδοξες.

Όσο αφορά την γλώσσα του σώματος στο επάγγελμα, είναι ιδιαίτερα σημαντική και γίνονται αναφορές σε αυτήν στην εκπαίδευση. Και δεν μιλάμε φυσικά για τα νοήματα μεταξύ των αεροσυνοδών ή στην συνεννόηση με τους επιβάτες όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αυτό δεν είναι γλώσσα του σώματος.

Από την υποδοχή των επιβατών στο αεροσκάφος, μέχρι την επίδειξη σωστικών και το σέρβις, ως τις κρίσιμες στιγμές που κάποιο πρόβλημα εμφανιστεί στον αέρα, η στάση του σώματος, οι κινήσεις, το περπάτημα στην καμπίνα, το βλέμμα, τα σφιγμένα χείλη κ.α. λένε πολλά σε κάθε περίπτωση.

Ειδικά σε περιπτώσεις που απαιτείται ψυχραιμία, αυτή καλείτε ο αεροσυνοδός να την μεταδώσει στον επιβάτη και μέσα από την γλώσσα του σώματος, όταν ειδικά το ανήσυχο βλέμμα του επιβάτη ψάχνει να διακρίνει σημάδια ανησυχίας πάνω του.

Καλή σου επιτυχία στην εργασία σου και μπράβο για το θέμα που επέλεξες. Μεγάλη προσοχή στην ορθογραφία σου όμως.
 
logakias":2w0z9tb4 said:
υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από μέρους μου για το επάγγελμα του αεροσυνοδού
Σημαντικό στην πτυχιακή σου, να γνωρίζεις ότι είναι Η αεροσυνοδός και Ο φροντιστής. Το "αεροσυνοδός" αφορά μόνο γυναίκες.
 
Top