Αεροσυνοδός σε ξένη εταιρεία

Mariya63

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
10/04/2016
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!
Με ενδιαφέρει πολύ το επάγγελμα αεροσυνοδός και θέλω να εργαστώ σε ξένες αεροπορικές εταιρείες χωρίς όμως να ''ξεριζωθώ'' από τον τόπο μου. (Δύσκολο, ξέρω) :rant: :wall:
Πρόσφατα άκουσα μια ιστορία μιας κοπέλας (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) ότι ζούσε στην Κρήτη και δούλευε 15 ημέρες ως αεροσυνοδός σε μια ξένη εταιρεία στην Ολλανδία. Δηλαδή έμενε στην Κρήτη και για 15 μέρες πήγαινε στην Ολλανδία όπου δούλευε ως αεροσυνοδός. Επίσης μου είπαν ότι λόγω του ότι ήταν αεροσυνοδός είχε εκπτώσεις στα αεροπορικά εισιτήρια.
Όποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα και αν ξέρει κατά πόσο ισχύει αυτή η ιστορία ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ !!! :D :D
 
Aλήθεια είναι. Μια φίλη μου ήταν (απ' το χωριό, δεν την ξέρεις). Αλλά τώρα σταμάτησε.

Εισητήρια δεν έπαιρνε. Έστελναντο αεροπλάνο και την έπαιρνε και δούλευε ταυτόχρονα.

Τώρα όμως, κοπήκανε αυτά.
 
Εάν θέλεις να γίνεις αεροσυνοδός λόγο των εκπτώσεων, για το καλό όλων των επιβατών μην το κάνεις. :deadthread:
 
Εννοείται πως δεν είναι αυτός ο λόγος. Το ανέφερα και καλά για το ταξίδι μέχρι την Ολλανδία.
 
Μαρία, αν σοβαρά θες να εργαστείς σε μία ξένη αεροπορική εταιρεία, θα πρέπει να το πάρεις απόφαση και να φύγεις από αυτή τη χώρα. Είναι πολύ περιορισμένα τα παραδείγματα στην ελληνική αεροπορική αγορά. Αν θυμάμαι καλά, είναι τα κυπριακά πληρώματα της Α3, που κατά κανόνα έρχονται με την πρώτη πρωινή -ως επιβάτες- από Λάρνακα και επιστρέφουν το βράδυ πίσω στα σπίτια τους στην Κύπρο. Οι υπόλοιποι απλά ξενιτεύονται σε Λονδίνο, Βερολίνο, Ντόχα, Ντουμπάι κλπ. μένουν εκεί μόνιμα και βλέπουν την Αθήνα μια φορά στους τρεις μήνες.

Δοκίμασε λοιπόν σε κάποια ελληνική αεροπορική και δες εάν σου κάνει αυτή η δουλειά. Μπορεί τελικά να μη σου αρέσει, όσο θα πίστευες.

Σε ό,τι κι αν κάνεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία.
 
aakunz έχεις δίκιο.
Με βλέπω απλά να ξενιτεύομαι. Έχει ο Θεός μέχρι τότε..
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και ένα ευχαριστώ παραπάνω για την ευχή σου aakunz!! Να είσαι καλά!!
 
Top