ΣΜΑ

Airforce10

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
07/05/2008
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλημέρα σας παιδιά!όπως καταλάβατε από το θέμα του thread έχω κάποιες απορίες για τη ΣΜΑ. Αρχικά, πρέπει να σας πω ότι είμαι κοπέλα, 17 χρονών και έχω μεγάλη τρέλα με την αεροπορία. Είμαι γενικά καλή μαθήτρια στο σχολείο και αν έχω και την τύχη με το μέρος μου σε 2 εβδομάδες που δίνω πανελλήνιες, μπορώ να πιάσω τα μόρια της σχολής!αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι γενικά τι συνθήκες επικρατούν μέσα στη σχολή!έχω διαβάσει πληροφορίες μέσα στην ιστοσελίδα της πολεμικής αεροπορίας, αλλά δε μου φτάνουν :D το να μπω στη σμα είναι ένα μεγάλο όνειρο, είμαι άτομο που αν θέλει κάτι πάρα πολύ δε το βάζει κάτω! και βέβαια αν πω ότι δε με ενδιαφέρει η άμεση εργασιακή αποκατάσταση που προσφέρει ο στρατός, θα είναι ψέμα, αλλά και πάλι δεν είναι και το κυρίαρχο κίνητρό μου!
Επίσης θα ήθελα να ξέρω σε τι μέτρα κυμαίνονται οι μισθοί των μηχανικών αεροσκαφών!Εάν λάβω υπ'όψιν μου το μισθό που παίρνει ένα γνωστό μου άτομο που έχει τελειώσει εδώ και λίγα χρόνια τη σμα, τότε δεν ισχύουν αυτά που λένε όλοι σχετικά με τους χαμηλούς μισθούς των στρατιωτικών!
 
(αν και νομίζω πως ήδη υπάρχει ανοιχτό topic)

1) έχεις κάνει ήδη αίτηση στην αεροπορία για τη σχολή? αλλιώς τζάμπα συζητάμε
2) οι μισθοί (σε σχέση με έναν μηχανικό πολυτεχνείου) νομίζω πως είναι πολύ χαμηλοί. Ίσως καλοί σε σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο, αλλά εξαρτάται το πως βλέπεις τα 900 - 1700 (max κοντά στη σύνταξη)που θα πάρεις. Εκεί πας γιατί αγαπάς το στρατό / ΠΑ πρώτον και δεύτερον την επιστήμη του μηχανικού. Δεν πας ούτε για χρήματα ούτε για τη μονιμότητα του δημοσίου.
 
ναι φυσικά έχω κάνει ήδη αίτηση...

δεν ξέρω, το παιδί αυτό πάντως μου είπε ότι παίρνει 1400...
μηχανικός είναι η ειδικότητα μου :p δεύτερη και 3η επιλογή στο μηχανογραφικό θα έχω ηλεκτρολόγων μηχανικών/μηχανικών υπολογιστών....αλλά θέλω τρελά να περάσω σμα...
 
Άμα θέλεις τρελά να περάσεις ΣΜΑ τότε πήγαινε!
Αλλά βάλε πολύ καλά στο μυαλό σου πως ΣΜΑ σημαίνει πρώτα στρατός και μετά επιστήμη. Δηλαδή "παντρεύεσαι" την στρατιωτική νοοτροπία και καθημερινότητα ώστε να εξασκείς ένα επάγγελμα που σου αρέσει πολύ. Δεν ξέρω πόσο θεμιτό είναι αυτό και αν θα είσαι πραγματικά ευτυχισμένη…
Και κάτι άλλο με το οποίο διαφωνώ είναι με το σκεπτικό του να δούμε την Π.Α σαν προθάλαμο για καριέρα στην πολιτική αεροπορία που είναι ο πραγματικός στόχος…
Και ειδικά τώρα με το νέο ασφαλιστικό που θα επηρεάσει και τους στρατιωτικούς θα είναι πολύ δύσκολο να παραιτηθείς για να ακολουθήσεις
την πολιτική αεροπορική καριέρα …
Τέλος για τους μισθούς, μάλλον καλά στα είπε ο γνωστός σου! Πρώτος μισθός είναι γύρω στα 1200 Euros!

Σε ό,τι αποφασίσεις σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!
 
Για να πέρνει ο φίλος σου €1400, λογικά και αν έχουν την μισθολογική εξέλιξη των ιπταμένων, τότε μιλάμε για σμηναγό ή επισμηναγό, ήτοι 20 χρόνια στην αεροπορία (συμπεριλαμβανομένων και των 4 ετών της Σχολής Ικάρων)
 
@nikos_k κοίτα εγώ δε θέλω πολιτική αεροπορία με τίποτα...απο μικρή είχα τρέλα για τον στρατό (διότι είχα επιρροή απο κοντινό μου πρόσωπο) και μου έχει μείνει από τότε...απέκτησα και την τρέλα για τα αεροπλάνα, οπότε...αποφάσισα για ΣΜΑ....ελπίζω να τα πιάσω τα μόρια, γιατί την έχω μεγάλο καημό αυτή τη σχολή!

σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, και τις ευχές σου!!!

@al.porto τότε πως παίρνει 1400, εφόσον έχει τελειώσει τη σχολή εδώ και λίγα χρόνια?
 
Και μόνο αν σκεφτείς ότι θα περάσεις τη ζωή σου στην Τανάγρα, τη Λάρισα ή το ΓΕΑ, φτάνει για να σαλτάρεις...
Το μηχανιλίκι το απολαμβάνουν μόνο οι μηχανικοί από τη ΣΤΥΑ, στα συνεργεία, στις πίστες, στον αέρα (C-130, AWACS κλπ).
Ασε που η ειδικότητά σου είναι τέτοια που δεν μπορείς ν ανοίξεις γραφείο ως ιδιωτική επιχείρηση.
Πιάνεις τα μόρια για μηχανικών υπολογιστών, για ηλεκτρολόγων-μηχανικών κλπ και θα πας στη ΣΜΑ? Μου θυμίζεις τα πιτσιρίκια που έχουν το Πολυτεχνείο στην κωλότσεπη από πλευράς μορίων (δηλ. είναι καλοί μαθητές) και πάνε στην Αστυνομία για να δέρνονται κάθε μέρα στους δρόμους για ένα χιλιάρικο...
Μη χαραμίζεσαι! Ο Στρατός έχει μια μαγική ιδιότητα: Να μετατρέπει σε χρόνο dt τον ονειροπόλο σε λαμόγιο και τον οραματιστή σε κορόιδο!
 
τα παραλές νομίζω..η αεροπορία δεν είναι στρατός ξηράς...και μπορώ άνετα να πάρω ειδικότητα τηλεπικοινωνιακου και να έρθω θεσσαλονίκη στα ραντάρ!αλλά δεν είναι καθόλου αυτό το προβλημά μου!και στην ΣΤΥΑ είναι ακριβώς όπως λες για τους αστυνομικούς, τα κάνουν όλα για ένα χιλιαρικάκι, όμως και οι αστυνομικοί και οι της ΣΤΥΑ κάνουν κάτι που τους αρέσει. Εγώ προσωπικά ξέρω πολύ καλά ότι θα κάθομαι απλώς σ'ένα γραφείο...αλλά όσοι έχουνε πάει στη ΣΜΑ και το γουστάρουν πολύ το αντικείμενο δε το έχουνε μετανιώσει.

Στο πολυτεχνείο δε, δεν νομίζω μετά να βρω στην Ελλάδα εργασία...τουλάχιστον όχι μία με καλά λεφτά!ακριβώς γιατί όλοι προτιμούν (ακόμα και ο ΟΤΕ) να παίρνουν άτομα από τα ΤΕΙ διότι ξέρουν ότι θα τους πληρώνουνε λιγότερα...

Τέλος πάντων και να μη περάσω ΣΜΑ, και πολυτεχνείο μια χαρά μου κάθεται :D
 
Airforce10":1639bo02 said:
Στο πολυτεχνείο δε, δεν νομίζω μετά να βρω στην Ελλάδα εργασία...τουλάχιστον όχι μία με καλά λεφτά!ακριβώς γιατί όλοι προτιμούν (ακόμα και ο ΟΤΕ) να παίρνουν άτομα από τα ΤΕΙ διότι ξέρουν ότι θα τους πληρώνουνε λιγότερα...

αυτό για το πολυτεχνείο σβήστο καλύτερα

μηχανικοί του ΕΜΠ (αλλά και των περιφερειακών) πάντα προσλαβάνονταν και θα προσλαβάνονται μια χαρά. Είναι η "ελιτ" μαζί με γιατρούς και δικηγόρους και προστατεύονται εργασιακά ακόμη και από το ισχύον νομικό πλαίσιο (μελέτες κλπ). Τα λεφτά σε σχέση με άτομα από ΤΕΙ δεν συγκρίνονται. Από το ΤΕΙ βγαίνεις ένας ανεβασμένος τεχνικός - μάστορας, ενώ από το ΕΜΠ βγαίνεις Dipl. Ing. (μηχανικός από 5ετές course 3+2) και αυτό το γνωρίζουν όλοι οι εργοδότες.
 
μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες φίλε μου για να μην είμαι απαρηγόρητη αν δεν περάσω σμα :p
 
Top