βοηθεια μηχανολογος η αεροναυπηγος?

alexis-patra

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
02/09/2008
Μηνύματα
4
Likes
0
Περιοχή
patra
Παιδια καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα π γραφω.σημερα γραφτηκα,δν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο forum.διαβασα αρκετα θεματα,κανετε πολυ σημαντικη δουλεια παιδια,συνεχιστε ετσι.!!για να μην λεω πολλα,ειμαι φοιτητης στην πολυτεχνικη σχολη της πατρας(μηχανολογων κ αεροναυπηγων μηχανικων),φετος μπαινω 4ο ετος,κ θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε στο τι να διαλεξω.φετος διαλεγουμε ειδικοτητα.μηχανολογου η αεροναυπηγου.εγω θελω που για αεροναυπηγος ετσι ωστε να μπορεσω να βρω δουλεια κ εδω αλλα κυριως κ στο εξωτερικο.αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε,να μ πειτε πια τα πλεονεκτηματα κ ποια να μειονεκτηματα του αεροναυπηγου κ του μηχανολου.περιμενω απαντηση.κ παλι συγχαρητηρια για την δουλεια π κανετε.ευχαριστω. ;) ;)
 
Συγνωμη φιλε alexis-patra για το θάρρος(καλωσήσθες και στο forum), αλλά είσαι 4 έτος και δεν ξέρεις ποια είναι τα πλεονεκτήματα-μειονεκτηματα του αεροναυπηγού κ του μηχανολόγου ???? Πλάκα μας κάνεις ?
:wall: :bash: :wall: :bash: :wall: :bash:

Το Πανεπιστήμιο Πατρών έχει τόσους καθηγητές και το τμήμα σου επίσης. Μπορείς να βρείς όποιον καθηγητή θέλεις και να τον ρωτήσεις ό,τι απορία έχεις .
 
ξερω μερικα πλεονεκτηματα κ μερικα μειονεκτηματα,δν πιστευω οτι ειναι κακο π ρωτησα,καποιος μπορει να ξερει πολλα παραπνω απ'οτι εγω.εχω ρωτησει 2καθηγηγτες κ οι 2 μ εχουν πει διαφορετικα πραγματα.γι'αυτο κ ρωτησα. :great:
 
Εγώ θα διάλεγα αεροναυπηγός γιατί γουστάρω τα αεροπλάνα.Και επιπλέον απ'ότι ξέρω και κατεύθυνση αεροναυπηγού να διαλέξεις έχεις τα δικαιώματα του μηχανολόγου,κυρίως στο δημόσιο τομέα γιατί το πτυχίο είναι ενιαίο.Και βασικά τι ακριβώς σ'αρέσει?Αυτό είναι το σημαντικό.
 
εμενα μ αρεσει πολυ περισσοτερο αεροναυπηγος.κ ξερω οτι στο εξωτερικο εχεις πολυ περισσοτερες ευκαιριες δουλειας σαν αεροναυπηγος.απλα εχω μπερδευτει γιατι καποιοι ν λενε οτι το διπλωμα σαν μηχανολογος ειναι ανωτερο στην ελλαδα απ'οτι σαν αεροναυπηγος.κ πραγματι σε μια ανακοινωση απο ενα υπουργειο π ειχα δει το εγρραφο στο ιντερνετ το επιβεβαιωνε αυτο. :(
 
Γεια σου φίλε.
Αντιλαμβάνομαι πλήρως τον προβληματισμό σου. Είμαι και εγώ συνάδελφος σου Αεροναυπηγός/Μηχανολόγος του Μετσοβίου Πολυτεχνείου και συγκυβερνήτης στις Κυπριακές Αερογραμμές στα Α319/Α320.
Επειδή όμως αυτό το οποίο ρωτάς και αυτά τα οποία θα ακούσεις από εμένα ίσως να μην αφορούν κάποιο άλλο μέλος της λίστας, καλύτερα στείλε μου ένα e-mail να τα πούμε οι δυο μας ώστε να μην κουράζουμε το forum.


γ.
 
alexis-patra":3tuqog50 said:
εμενα μ αρεσει πολυ περισσοτερο αεροναυπηγος.κ ξερω οτι στο εξωτερικο εχεις πολυ περισσοτερες ευκαιριες δουλειας σαν αεροναυπηγος.απλα εχω μπερδευτει γιατι καποιοι ν λενε οτι το διπλωμα σαν μηχανολογος ειναι ανωτερο στην ελλαδα απ'οτι σαν αεροναυπηγος.κ πραγματι σε μια ανακοινωση απο ενα υπουργειο π ειχα δει το εγρραφο στο ιντερνετ το επιβεβαιωνε αυτο. :(
Αν σ'αρέσει περισσότερο αεροναυπηγός τότε δεν υπάρχει θέμα.Θα διαλέξεις κατεύθυνση αεροναυπηγού.Απ'ότι ξέρω όποια κατεύθυνση και να πάρεις στο πτυχίο θα γράφει διπλωματούχος μηχανολόγος και αεροναυπηγός μηχανικός.Θα έχεις δηλαδή και δικαιώματα μηχανολόγου.Δε νομίζω να υπάρχει ανώτερο-κατώτερο πτυχίο με βάση την κατεύθυνση.

@George KOUMIS Και εγώ θέλω να γίνω αεροναυπηγός και έχω περάσει μηχανολόγος στο πολυτεχνείο της κοζάνης και θα τη ψάξω μετά για ένα καλό μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική.Επομένως αν θέλετε μπορείτε να μας πείτε και εδώ κάποια πράγματα αντί να τα πείτε μέσω e-mail.Ούτως ή άλλως το θέμα αυτό άνοιξε για δημόσια συζήτηση.Αν δεν σας πειράζει λοιπόν μπορείτε να μας πείτε και κάποια πράγματα εδώ γιατί ενδιαφέρονται και άλλα μέλη όπως για παράδειγμα εγώ. ;)
 
σαν μηχανολογος οι πιθανοτητες για μια θεση εργασιας ειναι μεγαλυτερες.ο μηχανολογος μπορει με λιγοτερα χρονια προυπηρεσιας και με βαθμο πτυχιου απο 6 και πανω να δωσει εξετασεις για να παρει την αδεια συντηρησης αεροσκαφων Β1 τηςEASA κατοχυρονοντας καποια μαθηματα χωρις εξατασεις.στο site της ΥΠΑ υπαρχει ο κανονισμος(http://www.hcaa.gr)
 
xρηστος.κ":2fv4lma2 said:
σαν μηχανολογος οι πιθανοτητες για μια θεση εργασιας ειναι μεγαλυτερες.ο μηχανολογος μπορει με λιγοτερα χρονια προυπηρεσιας και με βαθμο πτυχιου απο 6 και πανω να δωσει εξετασεις για να παρει την αδεια συντηρησης αεροσκαφων Β1 τηςEASA κατοχυρονοντας καποια μαθηματα χωρις εξατασεις.στο site της ΥΠΑ υπαρχει ο κανονισμος(http://www.hcaa.gr)
Τί προϋπηρεσίας?Ως ανειδίκευτος μηχανικός αεροσκαφών ή οτιδήποτε προϋπηρεσίας ως μηχανολόγος?
 
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις κ συγνωμη π απανταω τοσο αργα.αλλα ειχα προβλημα με το ιντερνετ κ δν μπορουσα να μπω.ευχαριστω για τις αποψεις σας.κατα 99% θα διαλεξω αεροναυπηγος κ ελπιζω ολα να πανε καλα στο μελλον.ευχαριστω παιδια.
 
Top