Μεταπτυχιακά για air safety ή software για αεροσκάφη;

menelaos

First-Class-Member
Εγγραφή
22/04/2009
Μηνύματα
837
Likes
128
Καλησπέρα!

Τελειώνω φυσικός, με καλές γνώσης πληροφορικής, και με ενδιαφέρει να μάθω αν υπάρχουν θέσεις για φυσικούς (air safety) ή προγραμματιστές (ανάπτυξη software για αεροσκάφη, δουλειά σε soft simulations, χρήση platforms για hardware control κλπ) σε κατασκευαστικές εταιρίες αεροσκαφών ή και ίσως σε ελεγκτικούς οργανισμούς και τι μεταπτυχιακά θα πρέπει να βρω για να καταλήξω εκεί.

Ξέρω ότι ρωτάω ουσιαστικά δύο διαφορετικά πράγματα. Απλώς τελειώνοντας έχω αρκετές ιδέες για τη μελλοντική μου επαγγελματική απασχόληση και ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει περισσότερα. Οι δύο ξεχωριστοί λοιπόν τομείς που με ενδιαφέρουν είναι είτε η ανάπτυξη software για συστήματα αεροσκαφών είτε γενικότερα θέματα air safety (όπου υποθέτω έχω βάσεις ως φυσικός). Προφανώς δεν εννοώ είμαι έτοιμος τελειώνοντας φυσικός, αλλά ότι πιστεύω ότι θα μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις μεταπτυχιακών στα συγκεκριμένα θέματα.

Έχω κοιτάξει λίγο στο internet αλλά δεν έχω καταλήξει και επίσης δεν ξέρω αν όλα αυτά τα μεταπτυχιακά που βρίσκω οδηγούν με αξιώσεις στην αγορά εργασίας. Οποιαδήποτε (είτε συγκεκριμένη είτε και γενικότερη) τοποθέτησή σας θα μου είναι πάρα πολύ χρήσιμη, feel free να γράψετε λοιπόν και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! :D

Ps. αν έχει οποιαδήποτε σημασία, τελειώνω τη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, με κατεύθυνση Φυσικής και ροές ειδίκευσης άσχετες με το αντικείμενο. Ουσιαστικά λοιπόν νομίζω ότι απλώς ενδιαφέρει ότι τελειώνω "φυσικός" :mrgreen:
 
Ενδιαφέρον θέμα! Εγώ μόλις τελείωσα μηχανολόγος μηχανικός από το ΕΜΠ. Εδώ και πολλά χρόνια ενδιαφερόμουν να κάνω κάτι σχετικό με το Air Transport Management ή Air Transport Safety. Αλλά τελευταία, βλέποντας και την προβλήματα που αντιμετωπίζει η αεροπορική βιομηχανία (εταιρίες κλείνουν ή συγχωνεύονται, όλοι προσπαθούν να μειώσουν το κόστος μέχρι αηδίας, πολύ λίγες εταιρίες είναι κερδοφόρες κτλ) σκέφτομαι να το γυρίσω στο γενικό μάνατζμεντ....

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας, σχετικά με μία πιθανή καριέρα στα προαναφερόμενα αντικείμενα, καθώς και τις προοπτικές αυτής!

Το Cranfield και το Embry-Riddle ήξερα κι εγώ, δε νομίζω να υπάρχει άλλο πανεπιστήμιο που να ειδικεύεται στο Air Transport.
 
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, οπώς κάθε επιλογή: αν σκέφτεστε να μείνετε Ευρώπη κ ανάλογα με την γλώσσα/σες που μιλάτε τότε το Cranfield στο ΗΒ,το Supaero στην Τουλούζη κ το πανεπιστήμιο της Στουτγκάρδης θεωρούνται από τα καλύτερα κ στοχεύονται από τις μεγάλες εταιρείες του χώρου (μιλάω για aerospace engineering) . Νομίζω το TU του Μονάχου θα ανοίξει έδρα "ελικοπτέρου" σύντομα. Σχετικά με ΗΠΑ δεν μπορώ να πω πάρα πολλά, εκτός από το Georgia Tech που γνωρίζω, κ συγκεκριμμένα συνεργάζεται με την NASA στα lab τους. Γενικά όμως τα αμερικανικά εκτιμόνται ιδιαίτερα.

Είναι κρίμα γιατί απόφοιτοι του ΕΜΠ ή της Πάτρας έχουν πολλές περισσότερες γνώσεις κ καλύτερο επίπεδο, αλλά δεν έχουν ίδιες ευκαιρίες με τους λοιπούς Ευρωπαίους (εκπαιδευτικό οφ τοπικ..).

Η ειδίκευση του μεταπτυχιακού δεν παίζει πάντα ρόλο καθώς κάθε εταιρεία θέλει να εκπαιδεύσει τους graduates της με το δικό της σκοπό κ ρυθμό. Bασικές γνώσεις γλώσσας προγραμματισμού ή MATLAB CATIA, SolidWorks κτλ είναι γνωστές σε κάθε φοιτητή αεροναυπηγικής, για αυτό κ είναι καλό να τις έχει κάθε ενδιαφερόμενος από άλλο πεδίο. Tο να πάρεις ειδίκευση software ίσως σου προσφέρει κάποιες πιο ιδιαίτερες επαγγελματικές ευκαιρίες, όπως για πχ SW simulator integrator, κ το ίδιο ισχύει για το safety. Από κει κ πέρα θα πρέπει να σκεφτείς πόσο documentation θα ήθελες να κάνεις στα επόμενα χρόνια :)
d
Σχετικά με γνώσεις μάνατζμεντ, κατά την γνώμη μου είναι αυτό που κάνει κάποιο μηχανικό να ξεχωρίζει, καθώς συχνά η κατηγορία αυτή αντιμετωπίζει δυσκολίες σε θέματα project management στο μέλλον. Θα έλεγα οτί εμπειρία ασκούμενου πχ 1 χρόνου σε commercial αντικείμενο εκτιμάται συχνά παραπάνω από τις σπουδές.
 
Επι του θεματος για την εδρα στο TU München, βρηκα αυτο (για να επιβεβαιωσω τον φιλο flesland), για οποιον ενδιαφερεται (ανακοινωση τυπου - ειναι στα γερμανικα αλλα αλλαζει απο πανω δεξια στα αγγλικα. Ενα ξεχωριστο λινκ δεν υπαρχει). Με δεδομενη την ημερομηνια (10.01.200:cool: μαλλον ειναι ηδη σε λειτουργεια. Βρηκα και μια λιστα με τις εδρες οι οποιες εχουν καποια σχεση με την αεροδιαστημικη η αεροναυπηγικη. Ελπιζω το λινκ να λειτουργει μετα απο καποια ωρα γιατι ειναι βγαλμενο απο τη μηχανη αναζητησης. Οποιος θελει γενικοτερα πληροφοριες για το TU München, εδω η ιστοσελιδα


Αυταααααααααα
 
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ! Πραγματικά οι γνώσεις σας μου είναι πολύτιμες!!!

flesland":1aazzpr8 said:
Η ειδίκευση του μεταπτυχιακού δεν παίζει πάντα ρόλο καθώς κάθε εταιρεία θέλει να εκπαιδεύσει τους graduates της με το δικό της σκοπό κ ρυθμό. Bασικές γνώσεις γλώσσας προγραμματισμού ή MATLAB CATIA, SolidWorks κτλ είναι γνωστές σε κάθε φοιτητή αεροναυπηγικής, για αυτό κ είναι καλό να τις έχει κάθε ενδιαφερόμενος από άλλο πεδίο. Tο να πάρεις ειδίκευση software ίσως σου προσφέρει κάποιες πιο ιδιαίτερες επαγγελματικές ευκαιρίες, όπως για πχ SW simulator integrator, κ το ίδιο ισχύει για το safety. Από κει κ πέρα θα πρέπει να σκεφτείς πόσο documentation θα ήθελες να κάνεις στα επόμενα χρόνια :)

Σχετικά με γνώσεις μάνατζμεντ, κατά την γνώμη μου είναι αυτό που κάνει κάποιο μηχανικό να ξεχωρίζει, καθώς συχνά η κατηγορία αυτή αντιμετωπίζει δυσκολίες σε θέματα project management στο μέλλον. Θα έλεγα οτί εμπειρία ασκούμενου πχ 1 χρόνου σε commercial αντικείμενο εκτιμάται συχνά παραπάνω από τις σπουδές.

Τι θα πρότεινες λοιπόν ως βέλτιστη πορεία; Επαναλαμβάνω ότι έχω γνώσεις γενικές, όχι δηλαδή "engineering" ή "aerodynamics" κλπ. Οπότε τι θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να κάνω...; Κάποιο μεταπτυχιακό σε τέτοιο θέμα; Κάτι σε προγραμματισμό; Και αν ναι... κάτι σε γενικό προγραμματισμό, ή υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο; Και για το θέμα της εμπειρίας... πότε; Μετά το μεταπτυχιακό ας πούμε; Ή θα μπορούσα να κάνω και κάτι άμεσα; Πού; Πώς; :mrgreen: :D

Συγνώμη για τις υπερβολικές ερωτήσεις, αλλά δυστυχώς είμαι τελείως... at loss. :( Αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει πολύ χοντρικά και επιγραμματικά τι περίπου θα μπορούσα να κάνω με φυσική/προγραμματισμό και ποιος ο δρόμος για να το πετύχω.... θα τον αγαπάω αιώνια! :cool:

Πάντως παιδιά, πραγματικά σας υπερευχαριστώ, οι απαντήσεις σας μου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χρήσιμες και χαίρομαι πραγματικά που επιτέλους ακούω 5 πράγματα από ανθρώπους που πραγματικά γνωρίζουν τον χώρο! :)
 
Αγαπητέ φίλε, ετοιμάζω κι εγώ τα μπαγκάζια μου για Cranfield μεριά από τον Οκτώβριο (αν και τελειώνω Μηχανολόγος Μηχανικός).
Θα παρατηρήσεις πως σε πολλά Master ζητάνε πτυχίο Μηχανικού, Μαθηματικού, Φυσικού.
Δες λιγάκι τα entry requirements στην σελίδα του κάθε μεταπτυχιακού και θα διαπιστώσεις ποια μεταπτυχιακά είναι αυτά.
Να θυμάσαι πως τελειώνοντας ένα καλό 5ετές τμήμα θα πας εκεί και θα είσαι μαζί με ανθρώπους που έκαναν 3ετείς σπουδές.
Ίσως να ξέρουν κάποια ειδικά πράγματα παραπάνω αλλά θα έχεις το επίπεδο να διαβάσεις και 5 πράγματα μόνος σου και να τα καταλάβεις αν χρειαστεί.

Νομίζω πως αν σ' ενδιαφέρει καποιο από τα προσφερόμενα προγράμματα και έχεις και τα λοιπά που χρειάζονται (Αγγλικά, συστατικές κλπ) ή προτίθεσαι να τα τρέξεις στα γρήγορα τώρα μπορείς να κάνεις αίτηση και να δοκιμάσεις.

Όσον αφορά το μετά.. θα φανεί στην πορεία! :mrgreen:
 
Pulsar, συνάδελφε, σε ποιό τμήμα θα πας αν επιτρέπεται;
 
Παιδιά σήμερα πέρασα αρκετές ώρες ψάχνοντας για το θέμα... Αλλά παραμένω λίγο μπερδεμένος... Τελειώνω λοιπόν φυσικός. Μπορώ να βρω κάποιο μεταπτυχιακό για software εξειδικευμένο για το θέμα; Ή θα πρέπει να πάω γενικώς για computer science? Ή simulations? Ή ίσως και για aero-engineering? Με δέχονται βάσει του πτυχίου physics που έχω σε τέτοια μεταπτυχιακά; Και τέλος.... τι θέσεις μπορώ να κυνηγήσω με αυτά; Θέσεις σε manufacturers? ESA? Αεροπορικές εταιρίες; Αεροδρόμια; Τι μπορώ να άνω γενικώς ξεκινώντας από το γενικό background μου σε αυτόν τον κλάδο;
 
Top