Απορίες σχετικά με Σχολή Ικάρων(μηχανικών).

Αναστάσης Φ.

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/07/2012
Μηνύματα
8
Likes
0
Είμαι 15 χρονών και με ενδιαφέρει η Σχολή Ικάρων για μηχανικός και συγκεκριμένα η ειδικότητα του μηχανικού αεροσκαφών.Για αυτόν τον λόγο έχω κάποιες απορίες σχετικά με την σχολή και στην συνέχεια με την ζωή μου στην Πολεμική αεροπορία.

α.Το ύψος και η μυωπία στους μηχανικούς έχει σημασία;
β.Οι ειδικότητες στην σχολή πώς μοιράζονται;
γ.Ξέρω ότι στην αεροπορία λίγες μεταθέσεις υπάρχουν,αλλά κανένας δεν έχει πει περίπου πόσες;
δ.Από πτυχία έχω μόνο το lower στα αγγλικά.Θέλει και το proficiency;
ε.Στους μηχανικούς οι μισθοί που περίπου κυμαίνονται;
στ.Πόσες μέρες επιτρέπετε να βγεις από την σχολή σε μία απλή εβδομάδα;
ζ.Καλοκαίρι,Πάσχα και Χριστούγεννα υπάρχουν κάποιες άδειες;Αν ναι πόσες μέρες;
η.Στην συνέχεια στην ΠΑ τα αξιώματα πως δίνονται;
θ.Αν θες να πάρεις κάποιο μεταπτυχιακό πως ακριβώς γίνεται;Ταυτόχρονα με την σχολή ή στην συνέχεια όταν μπεις στην ΠΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.
 
Αναστάσης Φ.":xfqinhyg said:
Είμαι 15 χρονών και με ενδιαφέρει η Σχολή Ικάρων για μηχανικός και συγκεκριμένα η ειδικότητα του μηχανικού αεροσκαφών.Για αυτόν τον λόγο έχω κάποιες απορίες σχετικά με την σχολή και στην συνέχεια με την ζωή μου στην Πολεμική αεροπορία.

α.Το ύψος και η μυωπία στους μηχανικούς έχει σημασία;
β.Οι ειδικότητες στην σχολή πώς μοιράζονται;
γ.Ξέρω ότι στην αεροπορία λίγες μεταθέσεις υπάρχουν,αλλά κανένας δεν έχει πει περίπου πόσες;
δ.Από πτυχία έχω μόνο το lower στα αγγλικά.Θέλει και το proficiency;
ε.Στους μηχανικούς οι μισθοί που περίπου κυμαίνονται;
στ.Πόσες μέρες επιτρέπετε να βγεις από την σχολή σε μία απλή εβδομάδα;
ζ.Καλοκαίρι,Πάσχα και Χριστούγεννα υπάρχουν κάποιες άδειες;Αν ναι πόσες μέρες;
η.Στην συνέχεια στην ΠΑ τα αξιώματα πως δίνονται;
θ.Αν θες να πάρεις κάποιο μεταπτυχιακό πως ακριβώς γίνεται;Ταυτόχρονα με την σχολή ή στην συνέχεια όταν μπεις στην ΠΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

α. Για το ύψος τα όρια είναι τραγικά μεγάλα... Μυωπία νομίζω 3 βαθμούς όπως και σε όλες τις στρατιωτικές σχολές εκτός και αν έχει αλλάξει
β. Μηχανικός-Ηλεκτρονικός-Εγκαταστάσεων
γ. Ανάλογα με την ειδικότητα 2-3 μερικές φορές λιγες παραπάνω. Το σίγουρο είναι ότι θα καταλήξεις στην Αθήνα θέλεις δε θέλεις...Αν είσαι απο Θεσσαλονίκη ξεχνάς την πόλη σου μια για πάντα :?
δ. Δεν χρειάζονται στη σχολή
ε. Υπολόγιζε για αρχή 900 αν και πρέπει να εχουν πέσει λόγω μνημονίου
στ. Σαββατοκύριακο αν δεν είσαι τιμωρημένος
ζ. 30, 7 και 15
η. Ορκίζεσαι Ανθυποσμηναγός αλλά αυτό τι σημαίνει για σένα που ακόμα δε ξέρεις τι χρώμα είναι η στολή?
θ. Μεταπτυχιακό όταν τελειώσεις τη σχολή και κατά κύριο λόγο όχι μέσω αεροπορίας αλλά μόνος σου τα απογεύματα σαν κάθε απόφοιτο οποιασδήποτε σχολής πανεπιστημίου.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Βασικά στην ερώτηση (β) ξέρω τις ειδικότητες.Αυτό που ρωτάω είναι στο δεύτερο έτος πως δίνουν τις ειδικότητες.Τυχαία ή με τον βαθμό από την σχολή;Επίσης στην ερώτηση (η) ξέρω ότι ορκίζεσαι Ανθυποσμηναγός(και το χρώμα της στολής.Το έχω ψάξει πολύ καιρό το θέμα).Στην συνέχεια όμως τα υπόλοιπα αξιώματα πως δίνονται;Μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που υπηρετείς ή κάτι άλλο;Σε ξανά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
 
Οταν τελειωσεις το πρωτο ετος βγαινει αποφαση απο την ηγεσια που καθοριζει τον αριθμο ατομων ανα ειδικοτητα. Για παραδειγμα 20 μηχανικοι 15 ηλεκτρονικοι και 8 εγκαταστασεων. Στη συνεχεια αναλογα με τη βαθμολογια του 1ου ετους δηλωνει ο καθενας με σειρα βαθμολογιας τι θελει. Για παραδειγμα αν οι 20 πρωτοι θελουν ολοι μηχανικοι (πραγμα σπανιο) τοτε ο 21ος θα πρεπει να διαλεξει αναμεσα στις αλλες 2 ειδικοτητες. Για τους βαθμους ισχυει η επετειριδα. προαγεσαι με βαση τα χρονια υπηρεσιας οταν ερθει η σειρα σου. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν εχουν νοημα.
 
Tο ελάχιστο όριο ύψους για άνδρες είναι τα 1,65 μ και για τις γυναίκες τα 1,60μ για όλες τις ειδικότητες, ενώ το μέγιστο ύψος για την ειδικότητα του Ιπταμένου είναι 1,90 μ.

Τα όρια του ύψους καθορίζονται από την εγκύκλιο και για μεν τις στρατιωτικές σχολές το κατώτατο όριο είναι 170 cm για τους άνδρες και 160 cm για τις γυναίκες.Ωστόσο υπάρχει θέμα στις οριακές καταστάσεις και για διαφορές μέχρι τρία εκατοστά, οι οποίες νομολογιακά έχουν κριθεί ότι βρίσκονται στο όριο…….

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τα πράγματα για το ύψος;

Η οπτική οξύτητα πρέπει να είναι 20/20 (0 βαθμοί μυωπία) για το τμήμα Ιπταμένων ενώ δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 2,5 βαθμούς για το τμήμα Μηχανικών. Υποψήφιοι που έκαναν επέμβαση με LASER για διόρθωση της μυωπίας τους δε γίνονται δεκτοί στο τμήμα Ιπταμένων.

Μέχρι τώρα έχω 2 και 1,75 βαθμούς μυωπίας αν περάσει τους 2,5 και κάνω επέμβαση με LASER θα έχω πρόβλημα για το τμήμα των μηχανικών;
 
οχι σε καμια περιπτωση εκτος αν εισαι 7 χρονων και μεχρι τα 17 σου εχει ανεβει 5 βαθμους η μυωπια
 
Θα πω κάτι σχετικά με το ύψος και θα ζητήσω την ανοχή των συντονιστών, μιας και η συζήτηση που γίνεται δεν έχει καμία σχέση με αεροπορικά θέματα. (αν ο υποψήφιος θέλει lower ή τη χρώμα έχει η στολή του Ανθυποσμηναγού και μετά από πόσο χρόνο παίρνεις αξιώματα κλπ κλπ) :?
Aυτό που ειπώθηκε για το ύψος δεν ισχύει, ότι δηλαδή συν-πλην 3 εκατοστά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το όριο δεν έχει χαλαρότητα ούτε ένα εκατοστό. Αν δεν είσαι 1,70 δεν πας πουθενά. Γνωστός μου κόπηκε επειδή ήταν άκουσον άκουσον 1,693. Για 0,7 εκατοστά δηλαδή.
 
Έχω μια μικρή ένσταση για το ύψος, καθώς έχω πολλούς συναδέλφους, Ιπτάμενους κ Μηχανικούς, που φλερτάρουν το 1.65 (είχα Ιπτάμενο ένα χρόνο μικρότερό μου στη Σχολή που ήταν 1.66). Απέχω βέβαια αρκετά χρόνια από τη Σχολή και ίσως να άλλαξαν τα κριτήρια.

Επίσης, υπάρχουν πάρα πολλές ευκαιρίες για Μεταπτυχιακό μέσω της ΠΑ. Ετησίως προκυρήσσονται αρκετές θέσεις Μεταπτυχιακών σε Πανεπιστήμια Εσωτερικού και Εξωτερικού, με χορηγία της ΠΑ. Με αρκετό διάβασμα, μπορείς να τα καταφέρεις σε κάποιον από τους πιθανούς τομείς που μπορεί να σε ενδιαφέρουν (δεν επιλέγεις ό,τι θέλεις - βγαίνει ετησίως λίστα με τα διαθέσιμα Μεταπτυχιακά προγράμματα και δηλώνεις την επιθυμία να παρακολουθήσεις κάποιο από αυτά. Εξετάζεσαι για το επίπεδο των γνώσεών σου και αν τα καταφέρεις, το παρακολουθείς).
 
vassdel":3a9r2tux said:
Επίσης, υπάρχουν πάρα πολλές ευκαιρίες για Μεταπτυχιακό μέσω της ΠΑ. Ετησίως προκυρήσσονται αρκετές θέσεις Μεταπτυχιακών σε Πανεπιστήμια Εσωτερικού και Εξωτερικού, με χορηγία της ΠΑ. Με αρκετό διάβασμα, μπορείς να τα καταφέρεις σε κάποιον από τους πιθανούς τομείς που μπορεί να σε ενδιαφέρουν (δεν επιλέγεις ό,τι θέλεις - βγαίνει ετησίως λίστα με τα διαθέσιμα Μεταπτυχιακά προγράμματα και δηλώνεις την επιθυμία να παρακολουθήσεις κάποιο από αυτά. Εξετάζεσαι για το επίπεδο των γνώσεών σου και αν τα καταφέρεις, το παρακολουθείς).

Σ αυτο το σημειο θα διαφωνησω με τον vassdel δεδομενου οτι ο Αναστασης ενδοιαφερεται για το τμημα των μηχανικων της σχολης ικαρων. Τα μεταπτυχιακα ειναι απειροελαχιστα εως ανυπαρκτα. Συγκεκριμενα καθε χρονο βγαζουν για μηχανικους αεροσκαφων 2 με 3 μεταπτυχιακα εξωτερικου διαρκειας ενος χρονου. Η θεματολογια ειναι πολυ περιορισμενη. Απ οτι εβλεπα πριν απο 2 με 3 χρονια υπηρχε ενα μεταπτυχιακο για κινητηρες, ενα για αεροδυναμικη και ενα για τεχνολογια υλικων. Πλεον τα πραγματα ισως ειναι χειροτερα γιατι για οποιδηποτε θεμα μεταπτυχιακου μπορει να σε καλυψει ελληνικη σχολη πχ πολυτεχνειο, η υπηρεσια δε σε στελνει εξωτερικο. Για τα μεταπτυχιακα εσωτερικου τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα. Για παραδειγμα ειχαν βγει καποια περιβαλοντολογικα για στελεχωση θεσεων υγειινης και ασφαλειας στα επιτελεια, κατα καιρους βγαινουν και μερικα τεχνολογικα για στελεχωση εργοστασιων της ΠΑ σε τομεις ερευνας αλλα ψοφια πραγματα. Αν αναλογιστεις και τον αριθμο των υποψηφιων τοτε μονο κατα τυχη... Για τα μεταπτυχιακα των ιπταμενων που γνωριζει ο vassdel τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα δεδομενου οτι η θεματολογια ειναι πολυ μεγαλυτερη (π.χ. απο πληροφορικη, εξωτερικη πολιτικη, στρατηγικη, διαχειριση κρισεων, μεταπτυχιακα διοικησης και εκπαιδευσης, ψυχολογια, τεχνικης φυσεως σχετικα με αεροπλανα και πολλα αλλα) και πολλα εκ των οποίων ειναι 3 χρονια
 
Top