Part 147 Full Course Β1/ Β2 Olympic

Da West

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
25/09/2012
Μηνύματα
10
Likes
0
Ποιά η γνώμη σας για το Full Course της Olympic?
Αξίζει?
Υπάρχουν πιθανότητες να σε κρατήσει η Ολυμπιακή μετα για δουλειά?

http://www.olympiceng.com/News.aspx?a_id=1450
 
Χωρις τιμη δεν μπορει υπαρχει αποψη... Μπορεί να σε κρατησει δεν ξερω ομως αν θα λεγεται εως τοτε Ολυμπιακη ή Aegean
 
Θα τηλεφωνήσω αύριο φίλε kouli να ρωτήσω τιμή και τα περαιτέρω.
Νομίζω η Aegean έχει αγοράσει την Olympic αλλά δεν είμαι σίγουρος.Διορθωσέμε.
 
Βγαίνει περίπου 14-15 χιλιάδες euro.
 
Τα βρισκω σχετικα πολλα. Βεβαια οι συγκεκριμενες λεπτομερειες εχουν καποια σημασια:
->Practical training is included in the course and will be conducted in our facilities.
->Διάρκεια εκπαίδευσης: 2 έτη - Daily session duration is 8 hours.
Που σημαινει οτι θα παρεις πτυχιο (Part 145) και οχι μονο μια βεβαιωση εξαιτασεων Part 147. Επιπλεον το οτι τα μαθηματα κρατανε 2 χρονια daily 8 ωρες σημαινει οτι κατι θα μαθεις και δε θα ειναι κοροιδια του τυπου 2 μηνες ταχυρυθμα. Τωρα τα 2 χρονια + 15000 ευρω σημαινει οτι το πηρες αποφαση οτι θα ασχοληθεις με αυτο και ξεχνας ολα τα υπολοιπα δλδ πανεπιστημια τει μεταπτυχιακα κτλ. Πρεπει δηλαδη εκ τον προτερων να αποφασισεις οτι με αυτο θελεις να ασχοληθεις στην υπολοιπη σου ζωη εκτος και αν σου περισευουν. Και επιπλεον υπαρχει και το ρισκο για το αν θα προσληφθεις η θα μεινεις απλα με το χαρτι.
Τελος ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο ειναι το πηγαινε ελα Βενιζελο-Αθηνα. Με μεσο ορο 15 ευρω βενζινες διοδια ανα δρομολογιο και υπολογιζοντας 200 δρομολογια το χρονο ειναι 200*15*2=6000ευρω!!
Εκτος αν βρεις αλλο τροπο να πηγαινοερχεσαι
 
Thanks Koulis! :thx:

Σίγουρα τα χρήματα είναι αρκετά αλλά όπως λες κι εσύ έχει τα θετικά του έχει και τα αρνητικά του, όπως μετακίνηση.
Το έχω πάρει απόφαση να ασχοληθώ με αυτό και μ' αρέσει.Υπάρχουν βέβαια και οι εναλλακτικές όπως η Υ.Π.Α. ή η Ε.Α.Β. με πολύ μικρότερο κόστος αλλα δεν θα αποκτήσεις την εμπειρία και ούτε θα δείς τόσα όσα στην Ολυμπιακή(η οποία ειναι πλεον ιδιωτική και ίσως σε προσέξουν καλύτερα) στο θέμα του αεροσκάφους.Οσο για τις πιθανότητες πρόσληψης μάλλον θα είναι μικρές γιατί δεν θα είμαι και ο μοναδικός.
Τώρα για το θέμα των μετακινήσεων ευτυχώς λόγω πολυτεκνίας τα έξοδα θα είναι μειωμένα στο metro, μιας και δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς αυτοκινήτου.
 
@ koulis
Τα έχεις πολύ μπερδεμένα τα πράγματα και παραπληροφορείς και τους άλλους, δεν υπάρχει πτυχίο part 145 ούτε απλή βεβαίωση εξετάσεων part 147.
Κάνε ένα κόπο να ενημερωθείς σωστά για το επάγγελμα και τις σπουδές που αποφάσισες να ακολουθήσεις.
Ψάξε στο φόρουμ στο θέμα των Μηχανικών αεροσκαφών και θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Όσο για την τιμή νομίζω ότι είναι αρκετά καλή για full B1/B2 course.
 
Τα πραγματα τα ξερω αριστα.. Οτι ειπα για Part 145 και 147 τα ειπα χαριν συντομιας. Οταν μιλαμε για Part 147 εννουμε τον οργανισμο εκπαιδευσης που διοργανωνει τα μαθηματα και τις εξετασεις ωστε στο τελος να παρεις τη βεβαιωση οτι εχεις επιτυχει στις θεωρητικες εξετασεις των 17 modules. Οταν λεμε Part 145 ουσιαστικα μιλαμε για τον οργανισμο συντηρησης στον οποιο θα αποκτησεις την πρακτικη εμπειρια και θα συμπληρωσεις log book με τα εργα ανα ATA 100. Δεν θεωρησα οτι πρεπει να μπω σε λεπτομερειες στην προηγουμενη αναφορα μου γιατι οταν μιλαμε σε ενα τετοιο forum πρεπει να ειμαστε περιεκτικοι και οχι κουραστικοι. Αλλωστε οταν καποιος ζηταει απαντησεις σε τοσο συνθετα θεματα μεσα απο το ιντερνετ υποτιθεται οτι εχει ψαχτει πρωτα μονος του και ουσιασικα αυτο που θελει ειναι καποιες λεπτες επισημανσεις που δεν ειναι και απολυτες. Τωρα σχετικα με τα χρηματα αυτο ειναι σχετικο. Για παραδειγμα εγω περασα ολα τα Mods στην ΥΠΑ σε 9 μηνες με κοστος λιγοτερο απο 100 ευρω. Συνεπως τα 15000 μου φαινονται εξωγηινα. Καποιος αλλος μπορει να εχει διαφορετικη γνωμη.. Γι αυτο και μιλησα σε πρωτο ενικο και ειπα <<τα ΒΡΙΣΚΩ σχετικα πολλα>>. Τελος θελω να επισημανω οτι το ζουμι στην προηγουμενη συζητηση ηταν το εξης:
->Practical training is included in the course and will be conducted in our facilities.
->Διάρκεια εκπαίδευσης: 2 έτη - Daily session duration is 8 hours.
Ολα τα αλλα δεν απασχολουν τον φιλο που ενδιαφερεται για το μελλον του...
 
Πάντως τελευταία πληροφόρηση που είχα από γνωστό μου πριν ένα μήνα ήταν πως το κόστος του συγκεκριμένου Part 147 Full Course Β1 της Olympic ήταν στα 12.000 ευρώ τελική τιμή. Το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη.
 
Να ροτησω κατι???

Θα πρεπει να εχω περασει παν/μιο η ειναι direct entry με πτυχειο λυκειου???
Αναγνοριζεται απο ΥΠΑ και ΙΑΤΑ???
 
Top